Heats
1981 Erding 
  Go  
1981 Nurburgring 2 DRP 
Back to index page

ADAC-Hans-Georg-Bürger-Gedächtnisrennen - Preis von Luxembourg

Nürburgring Betonschleife, BRD

Date: 19/7/1981
Track length: 2.292 m
Attendance:
Entries accepted: 115
Starters:
Finishers:

Pole position: Kimmerle (race 2)
Fastest lap:

Distance: 22 laps
Average speed:
Weather: Changable, wet track for race 1
Ruleset: Group 1B-4/76
Car info: 1981 Cars

 

115 entries on the short Nürburgring; only four races had to take place, the Rundstreckenpokal had seen better times. The small Group 1B cars started on a wet track, an incident cost Ringhof dear; he retired while Jahn won the class closely followed by Häckel. The 1150s was dominated by the Grab Fiestas, but when fastest qualifier Blomberg tried to get past leader Schneider it all went wrong so he finished only fourth behind Land, Schneider and Burkhard.
Kimmerle did not start after his car being to noisy, and second fastest Manthey could not hold on to van Ommen, the 18-year old having a fine win. The 1600 cc class was exciting, Hohenester only 15/100s of a second ahead of Hoffknecht. The Simca class was won by Frensch.
Group 2 under 1300 cc: Behrens had handling problems, so Marx won the class, while the Fiat of Scharfenberger beat the Audis in 1150 and Geiger (Datsun) won the 1000 cc class. Finally, the last race was won by Hahne and his immaculate Mazda, followed by 2000 cc winner Rummel and 1600 cc winner Otten.


Race 1: Group 1B under 1150 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Team Ford Ferdinand Grab
Ford Fiesta
Wolfgang Land, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  2   Team Ford Ferdinand Grab
Ford Fiesta
Schneider
1136 L4 Group 1B 1150          
  3    
Ford Fiesta
Manfred Burkhard, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  4   HS
Ford Fiesta
Lothar Blomberg, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  5   HWRT Ford Tuning
Ford Fiesta
Wilhelm Kern, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  1    
Autobianchi A112 Abarth
Hubert Jahn, D
982 L4 Group 1B 1000          
  2   Papa’s Lieblingsteam
Autobianchi A112 Abarth
Dieter Häckel, D
982 L4 Group 1B 1000 0,4 sec behind Jahn        
  3    
Autobianchi A112 Abarth
Scheid
982 L4 Group 1B 1000          
DNF     Papa’s Lieblingsteam
Autobianchi A112 Abarth
Detlev Ringhof, D
982 L4 Group 1B 1000 10       Accident

Race 2: Group 1B 1150-2000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Brauneiser Renntechnik
Ford Escort II RS 2000
Jörg van Ommen, D
1993 L4 Group 1B 2000 22 laps        
2 2   MSC Sinzig
Ford Escort II RS 2000
Olaf Manthey, D
1993 L4 Group 1B 2000          
3 3    
Ford Escort II RS 2000
Willi Wipperführt, D
1993 L4 Group 1B 2000          
5 5   Jägermeister Racing Team/HWRT
Ford Escort II RS 2000
Mario Ketterer, D
1993 L4 Group 1B 2000         Misfire
  1   Abt Motorsport
VW Golf GTI
Alfons Hohenester, D
1588 L4 Group 1B 1600          
  2    
VW ?Golf GTI
Heinz-Jürgen Hoffknecht, D
1588 L4 Group 1B 1600 0,15 seconds behind Hohenester        
  1   Renngemeinschaft Sieglar
Talbot Simca Rallye 3
Hans "Ali" Frensch, D
1294 L4 Group 1B 1300          
  2   MSC Sinzig
Talbot Simca Rallye 3
Dieter Sauren, D
1294 L4 Group 1B 1300          
  3    
Talbot Simca Rallye 3
? Kurt Gutmann, D
1294 L4 Group 1B 1300          
DNS     HWRT Ford Tuning
Ford Escort II RS 2000
Ernst-Joachim Kimmerle, D
1993 L4 Group 1B 2000   1     Noise level

Race 3: Group 2 under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
VW Polo
Peter Marx, D
ca. 1300 L4 Group 2 1300          
  2   Veytal Tuning
VW Polo
Michael Pötschke, D
ca. 1300 L4 Group 2 1300          
      Nissan Motor Deutschland GmbH
Nissan Pulsar
Hermann Behrens, D
  L4 Group 2 1300         Handling
  1    
Fiat 128
Volker Scharfenberg, D
1116 L4 Group 2 1150          
  2    
Audi 50
Klaus Fischer, D
1140 L4 Group 2 1150          
  3   DMC Anker Teppich Team
Audi 50
Arnold Schain, D
1140 L4 Group 2 1150          
  1   Renngemeinschaft Niefern e.V. im ADAC
Datsun Cherry 100A
Reiner Geiger, D
988 L4 Group 2 1000          
  2   Veytal Tuning
VW Polo
Günther Ressel, D
895 L4 Group 2 1000          

Race 4: Group 2 over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Mazda Rotary Racing - Autohaus Becker
Mazda RX-7
Armin Hahne, D
2 x 573 R2 Group 2 +2000          
2 1   Ideal Schlauchklemmen Racing Team
BMW 320
Rolf Rummel, D
1990 L4 Group 2 2000          
3 1   Valvoline Renngemeinschaft
VW Scirocco
Franz-Josef Otten, D
1596 L4 Group 2 1600          
      Engelien Automobiltechnik
Audi 80
Dieter Engelien, D
1596 L4 Group 2 1600