Heats
1981 Zandvoort Nordzee 
1980 Hockenheim DRP  Go 1982 Hockenheim 2 DRP 
1981 Siegerland 
Back to index page

AvD/WAC Wiesbadener Renntag Hockenheim

Hockenheim Motodrom, BRD

Date: 29/8/1981
Track length: 6.789 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1B-4/76
Car info: 1981 Cars

 

Spitaler won the hotly contested 1150 Group 1B class in his last outing, but Land protested a long list of items on the HWRT Fiesta; it was countered with an equally impressive list of points. The cars were to be inspected at Ford Köln, but nothing much was expected - Ford would keep the dirty laundry (if any) inside.
Van Ommen, another title contender, had another field day sweeping the 2000 cc class while Böhn had a collision with Ketterer but still managed third.
Hahne and Deutgen had an aggressive fight for the overall lead, with Hahne coming out best with a slight dent while Deutgen had to look out for a new body for his BMW.


Group 1 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Brauneiser Renntechnik
Ford Escort II RS 2000
Jörg van Ommen, D
1993 L4 Group 1B 2000          
  2   Reifen Frohn & Tischler
Ford Escort II RS 2000
Lothar Dahlen, D
1993 L4 Group 1B 2000 6 seconds behind van Ommen        
  3   Ford Berkenkamp Racing
Ford Escort II RS 2000
Roger Böhn, D
1993 L4 Group 1B 2000         Accident
  1    
VW Golf GTI
Alfred Späh, D
1588 L4 Group 1B 1600          
  2   Scuderia Avus Berlin
VW Golf GTI
Peter Uhlenhaut, D
1588 L4 Group 1B 1600          
  3    
VW Golf GTI
Gottfried Eckle, D
1588 L4 Group 1B 1600          
  1   Renngemeinschaft ETH Tuning Sieglar
Talbot Simca Rallye 3
Hans "Ali" Frensch, D
1294 L4 Group 1B 1300          
  2   ETH Tuning Sieglar
Talbot Simca Rallye 3
Harald Mathies, D
1294 L4 Group 1B 1300          
  3   MSC Sinzig
Talbot Simca Rallye 3
Dieter Sauren, D
1294 L4 Group 1B 1300          
  1   HWRT Ford Tuning
Ford Fiesta
Walter Spitaler, D
1136 L4 Group 1B 1150         Pending protest
  2   Team Ford Ferdinand Grab
Ford Fiesta
Wolfgang Land, D
1136 L4 Group 1B 1150         Pending protest
  3   Ford-Pohl RS Center
Ford Fiesta
Hans-Günther Paul, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  1   Papa’s Lieblingsteam
Autobianchi A112 Abarth
Detlev Ringhof, D
982 L4 Group 1B 1000          
  2   Papa’s Lieblingsteam
Autobianchi A112 Abarth
Dieter Häckel, D
982 L4 Group 1B 1000          
  3    
Autobianchi A112 Abarth
Thorsten Mämpel, D
982 L4 Group 1B 1000          
DNF     Jägermeister Racing Team/HWRT
Ford Escort II RS 2000
Mario Ketterer, D
1993 L4 Group 1B 2000         Accident damage (tire)

Group 2 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Mazda Rotary Racing - Autohaus Becker
Mazda RX-7
Armin Hahne, D
2 x 573 R2 Group 2 +2000          
  2   Auto-Veri Berlin
Ford Capri III 3.0S
Bodo Jähn, D
2993 V6 Group 2 +2000          
  3   Eichberg Racing
Ford Capri III 3.0S
Klaus Niedzwiedz, D
2993 V6 Group 2 +2000          
  1    
Opel Ascona i2000
Heinrich Haag, D
1979 L4 Group 2 2000          
  2    
Ford Escort II RS
Wolff
1840 L4 Group 2 2000          
  3    
Ford Escort II RS
? Pit Weirig, L
1840 L4 Group 2 2000          
  1   BTC Ratingen
VW Scirocco
Karl-Heinz Dalemans, D
1596 L4 Group 2 1600          
  2    
Audi 80 GLE
Peter Seikel, D
1596 L4 Group 2 1600          
  3    
VW Scirocco
Norbert Gabler, D
1596 L4 Group 2 1600          
  1   Veytal Tuning
VW Polo
Michael Pötschke, D
ca. 1300 L4 Group 2 1300          
  2   Nissan Motor Deutschland GmbH
Nissan Pulsar
Hermann Behrens, D
  L4 Group 2 1300          
  3    
VW Polo
Dieter Drewes, D
ca. 1300 L4 Group 2 1300          
  1    
Audi 50
Klaus Fischer, D
1140 L4 Group 2 1150          
  2    
Ford Fiesta
Ulrich Schmid, D
1136 L4 Group 2 1150          
  3   ASC Bremen
Audi 50
Gotthelf Wirsig, D
1140 L4 Group 2 1150          
  1   Renngemeinschaft Niefern e.V. im ADAC
Datsun Cherry 100A
Reiner Geiger, D
988 L4 Group 2 1000          
  2   Veytal Tuning
VW Polo
Günther Ressel, D
895 L4 Group 2 1000          
  3   Valvoline Racing
VW Polo
Manfred Gladbach, D
895 L4 Group 2 1000          
DNF     Matthes Frankfurt
BMW 320
Arthur Deutgen, D
1990 L4 Group 2 2000         Accident

Group 3 and 4 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Porsche 930 Turbo 3.3
Bernd Schiller, D
3299 tc B6 Group 3 and 4          
2 2   Squadra Caposcarico
Alpine A 110 SC
Urs Hauenstein, CH
  L4 Group 3 and 4          
3 3    
Alpine A 110 SC
? Lutz Kämmerer, D
1397 tc L4 Group 3 and 4          

Remarks: Race schedule unknown