Heats
1981 Zolder Duren DRP 
  Go 1982 Erding 
1981 Nurburgring DRP 
Back to index page

4. ADAC-Flugplatzrennen Erding

Erding Airfield (near Munich), BRD

Date: 5/7/1981
Track length:
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position: Doetsch (1300-2000)
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1B-4/76
Car info: 1981 Cars

 

Frensch won the first race with 45 seconds in hand, but the 1150 class was more exciting: Land passed Burkhardt in the penultimate lap and won by smallest of margins, while 1000 cc victory fell to Ringhof.
The bigger Group 1B cars had a fine race, Doetsch and Kimmerle got punctures while van Ommen won, pressured by Ketterer. Bachmaier had been quickest in the 1600 cc class but had to give way to veteran Hohenester.
Group 2: the smallest classes were won by a big margin by Schain and Ressel, while the 1600 class was won by Gröpper in one of the many Sciroccos - still the car to have after all these years. Finally, the 2000 class was initially led by the experienced Denzel and young Deutgen, but the first got two punctures while the latter had an engine failure. So it was Böhm in the Kadett leading now, but in the last lap he was hit by Ginkel (BMW 2002) who managed to slip by.


Group 1B under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Renngemeinschaft Sieglar
Talbot Simca Rallye 3
Hans "Ali" Frensch, D
1294 L4 Group 1B 1300          
2 2   MSC Sinzig
Talbot Simca Rallye 3
Dieter Sauren, D
1294 L4 Group 1B 1300 45 seconds behind        
  1   Team Ford Ferdinand Grab
Ford Fiesta
Wolfgang Land, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  2    
Ford Fiesta
Manfred Burkhard, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  3   HS
Ford Fiesta
Lothar Blomberg, D
1136 L4 Group 1B 1150          
  1   Papa’s Lieblingsteam
Autobianchi A112 Abarth
Detlev Ringhof, D
982 L4 Group 1B 1000          
  2    
Autobianchi A112 Abarth
Richard Hamann, D
982 L4 Group 1B 1000          

Group 1B 1300-2000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Brauneiser Renntechnik
Ford Escort II RS 2000
Jörg van Ommen, D
1993 L4 Group 1B 2000          
2 2   Jägermeister Racing Team/HWRT
Ford Escort II RS 2000
Mario Ketterer, D
1993 L4 Group 1B 2000          
  1   Abt Motorsport
VW Golf GTI
Alfons Hohenester, D
1588 L4 Group 1B 1600          
  2    
Unknown
Louis Bachmaier, D
    Group 1B 1600          
DNF?     KWS Motorsport
Ford Escort II RS 2000
Rudolf Doetsch, D
1993 L4 Group 1B 2000   1     Puncture
DNF?     HWRT Ford Tuning
Ford Escort II RS 2000
Ernst-Joachim Kimmerle, D
1993 L4 Group 1B 2000         Puncture

Group 2 under 1150 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   DMC Anker Teppich Team
Audi 50
Arnold Schain, D
1140 L4 Group 2 1150          
  2    
Ford Fiesta
Ulrich Schmid, D
1136 L4 Group 2 1150 26 seconds behind Schain        
  3    
Fiat 128
Volker Scharfenberg, D
1116 L4 Group 2 1150          
  1   Veytal Tuning
VW Polo
Günther Ressel, D
895 L4 Group 2 1000          
  2    
Autobianchi A112 Abarth
Nikolaus Arkenau, D
982 L4 Group 2 1000 16 seconds behind Ressel        
  3   Renngemeinschaft Niefern e.V. im ADAC
Datsun Cherry 100A
Reiner Geiger, D
988 L4 Group 2 1000          

Group 2 1300-1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
VW Scirocco
Reinhold Gröpper, D
1596 L4 Group 2 1600          
2 2    
VW Scirocco
Fischer
1596 L4 Group 2 1600          
3 3   MSC Bad Cannstadt
VW Scirocco
Heiner Fempel, D
1596 L4 Group 2 1600          

Group 2 over 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Matthes Frankfurt
BMW 2002
Robert Ginkel, D
1990 L4 Group 2 2000          
2 2    
Opel Kadett GT/E
Klaus Böhm, D
ca. 2000 L4 Group 2 2000          
DNF      
BMW 320
Jörg Denzel, D
1990 L4 Group 2 2000         Two punctures
DNF     Matthes Frankfurt
BMW 320
Arthur Deutgen, D
1990 L4 Group 2 2000         Engine
DNF     Mazda Rotary Racing - Autohaus Becker
Mazda RX-7
Armin Hahne, D
2 x 573 R2 Group 2 +2000