Heats
1978 Zolder BB 
1977 Zolder GPZ  Go 1979 Zolder GPZ 
1978 Spa 600 km 
Back to index page

10e Grote Prijs van Zolder

Zolder, Belgium

Date: 23/4/1978
Track length: 4.261 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position: Bourgoignie (Gr 2-5 +1600)
Fastest lap: De Deyne in 1.58,2 (Pr -1600); Braillard in 1.57,2 (Pr +1600); Vanierschot in 1.48,3 (Gr 2-5 -1600)

Distance: 12 laps
Average speed: 127,541 kmh (Pr -1600); 128,394 kmh (Pr +1600); 134,944 kmh (Gr2-5 -1600); 144,747 kmh (Gr 2-5 +1600)
Weather:
Ruleset: Group 2-5/76, Group 1B
Car info: 1978 Cars

Pictures



Production under 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 42 Valvoline Racing
VW Golf GTI
Michel De Deyne, B
1588 L4 1600 12 laps, 24.03,4     1.58,2  
2 2 46  
VW Golf GTI
Thierry Tassin, B
1588 L4 1600 12 laps, 24.05,8        
3 3 76 IMC Toyota
Toyota Corolla GT
Claude Holvoet, B
1588 L4 1600 12 laps, 24.40,4        
4 4 68 Luigi Racing Lotto
Toyota Trueno
Willy Braillard, B
1588 L4 1600 12 laps, 24.46,3        
5 5 50 Racing Team Sigma
VW Scirocco GTI
Pierre Laoureux, B
1588 L4 1600 12 laps, 24.47,2        
6 6 74 T. Celi-Duckham’s
Toyota Sprinter
Baudoin Van der Rest, B
1588 L4 1600 12 laps, 24.49,4        
7 7 60 SRT Junior Team
Chrysler Avenger
Valentin Simons, B
1594 L4 1600 12 laps, 24.51,9        
8 8 63 Racing Car Mosan
Sunbeam Avenger
Maurice Gaspard, B
1594 L4 1600 12 laps, 24.55,6        
9 9 57 Cromwell Remco Team
Audi 80 GTE
Marc Piessens, B
1588 L4 1600 12 laps, 25.02,8        
10 10 56 Jägermeister Racing Team
Audi 80 GTE
André Hardy, B
1588 L4 1600 12 laps, 25.06,7        
11 11 62 Renstal Excelsior
Sunbeam Avenger
Manu Goossens, B
1594 L4 1600 12        
12 12 43 Renstal Excelsior
VW Scirocco GTI
Ugo Meloni, B
1588 L4 1600 12        
13 13 54  
Audi 80 GTE
Jean-Claude Toby, B
1588 L4 1600 12        
14 14 95 Cromwell Remco Team
VW Golf GTI
Patrick Van Remoortel, B
1588 L4 1600 12        
15 15 72  
Toyota Levin
Jacques Janssens, B
1588 L4 1600 12        
16 16 47 East Belgian Racing Team
VW Golf GTI
Leo Langer, B
1588 L4 1600 12        
17 17 65 Remco Team
Sunbeam Avenger
Eddie D'Hoe, B
1594 L4 1600 12        
18 1 80  
Simca Rallye 3
Marc Donner, B
1294 L4 1300 12 laps, 25.45,9        
19 18 59  
Audi 80 GTE
René Prins, NL
1588 L4 1600 12 laps, 26.00,3        
20 19 66 R.T. MAK DVB TV
Sunbeam Avenger
Eddie Gijs, B
1594 L4 1600 11        
21 2 81 Renstal Excelsior
Simca Rallye 3
Freddy Fruhauf, B
1294 L4 1300 11        
22 20 77 Duindistel Sunoco
Toyota Celica GT
Dominique Holvoet, B
1588 L4 1600 11        
23 21 89 Nationale Renstal Excelsior
Chrysler Avenger
Raoul Frederix, B
1594 L4 1600 11        
24 3 96  
Honda Civic SB2
"JYCK", B
1231 L4 1300 11        
25 22 69 Ecurie Baudouin Visétoise
Toyota Sprinter
Ignazio Salvo
1588 L4 1600 11        
26 4 92 Ecurie Baudouin Visétoise
Autobianchi A112 Abarth
Guy Katsers, B
  L4 1300 11        
27 5 84  
Simca Rallye 2
Yves Conté, B
1294 L4 1300 11        
28 6 83 Business for Racing
Simca Rallye 2
Philippe Lambert, B
1294 L4 1300 11        

Production over 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 3 Ford Castrol Team
Ford Capri II 3.0S
Alain Semoulin, B
2993 V6 +2500 12 laps, 23.53,8     1.58,2  
2 2 8 Joosen Racing
BMW 530i
Eddy Joosen, B
2985 L6 +2500 12 laps, 24.10,4        
3 3 11 Luigi Racing Lotto
BMW 530i
Jo De Gheldere, B
2985 L6 +2500 12 laps, 24.16,4        
4 4 7 Power Castrol
BMW 530i
Patrick Nève, B
2985 L6 +2500 12 laps, 24.22,9        
5 5 12 Luigi Racing Lotto
BMW 3.0 CSi
Michel Paulus, B
2985 L6 +2500 12 laps, 24.30,8        
6 6 18 Écurie Chardon des Dunes-Dragons
BMW 3.0 CSi
Michel Delcourt, B
2985 L6 +2500 12 laps, 24.42,7        
7 7 24 Ecurie Le Perron
Opel Commodore GS/E
Philippe Ménage, B
2784 L6 +2500 12        
8 8 5  
Ford Capri II 3.0S
Thierry Carpentier, B
2993 V6 +2500 12        
9 9 9 Joosen Racing
BMW 530i
Dirk Vermeersch, B
2985 L6 +2500 12        
10 10 6  
Ford Capri 3000 GT
Jacques Cleutjens, NL
2993 V6 +2500 12 laps, 25.02,3        
11 11 17 Remco Team
BMW 3.0 CSi
Erwin Van den Broeck, B
2985 L6 +2500 12        
12 1 36  
Ford Escort II RS 2000
Frank De Caluwe, B
1993 L4 2500 12 laps, 25.04,7        
13 2 27  
Vauxhall Firenza Magnum 2300
Ken Battle, USA
2279 L4 2500 12        
14 12 10 Luigi Racing Lotto
BMW 530i
Willy Braillard, B
2985 L6 +2500 11        
15 13 20 Ecurie Baudouin Visétoise
Opel Commodore GS/E
Georges Simon, B
2784 L6 +2500 11        
16? 3? 36  
Ford Escort II RS 2000
Robert Hanon, B
1993 L4 2500 11        

Group 2-5 under 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 34 Serge Power
Alpine A 110 1600S
Albert Vanierschot, B
1565 L4 1600 12 laps, 22.44,1     1.48,3  
2 2 39 MAC Heusden
VW Scirocco
Marcel Boxberger, B
1596 L4 1600 12 laps, 22.55,4        
3 1 14  
Datsun Cherry 120A coupé
Freddy Corporaal ("Kamikaas"), NL
1295 L4 1300 12 laps, 23.31,2        
4 3 36  
Toyota Celica GT
Claude Holvoet, B
1588 L4 1600 12 laps, 23.38,1        
5 2 20  
NSU 1200 TT
Robert Vanhoornweder, B
1296 L4 1300 12 laps, 23.56,7        
6 3 3  
Fiat 128 coupé 1300
Freek Plasmeijer, NL
1290 L4 1300 11        
7 4 21 Rombout Rizla Team
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Karel Beunckens, B
1290 L4 1300 11        
8 4 45 Remco Team
Toyota Celica GT
Henri van Gompel, B
1588 L4 1600 11        

Group 2-5 over 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 72 Jean-Pierre Gaban
Porsche 934
Willy Braillard, B
2993 tc B6 +2000 12 laps, 21.12,3 2      
2 2 76 Screen Center
Porsche 935 Kremer
John Lagodny, L
2857 tc B6 +2000 12 laps, 21.12,7 3      
3 3 83 Team Dubois
De Tomaso Pantera
Guy Trigaux, B
5763 V8 +2000 12 laps, 22.59,8        
4 4 84 Écurie Chardon des Dunes-Dragons
BMW 3.0 CSL
Jean-Marie Baert, B
3196 L6 +2000 11 4      
5 1 60  
BMW 2002
Jakob Hürtgen, D
1990 L4 2000 11 5      
6 5 85 Luigi Racing Lotto
BMW 530i
Jo De Gheldere, B
2985 L6 +2000 11        
7 6 69 Luigi Racing Lotto
BMW 530i
André Gavage, B
2985 L6 +2000 11        
8 2 61  
BMW 2002
Philippe Hendrickx, B
1990 L4 2000 11        
9 7 91 Excelsior Rombouts Rizla
Porsche Carrera
"Alex", B
  B6 +2000 11        
10 8 81 Dantinne Racing Team
Ferrari 308 GTB
Maurice Dantinne, B
2926 V8 +2000 11 6      
DNF   73 Team Willeme
Porsche 935 K2
Claude Bourgoignie, B
2857 tc B6 +2000   1