Heats
1977 Hockenheim Jim Clark 
1976 Sylt  Go  
1977 Saarlouis 
Back to index page

Int. 2. ADAC Rundstreckenrennen Sylt “Freundschaftspreis der Warsteiner Brauerei”

Flugplatz Sylt, BRD

Date: 23/4/1977 to: 24/4/1977
Track length: 4.200 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters: 29 (1); 20 (2); 22 (5); 20 (6); 21 (8)
Finishers: 27 (1); 18 (2); 16 (5); 11 (6); 19 (8)

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 12 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1-4/76
Car info: 1977 Cars

 



Rennen 1: Group 1 under 1300 cc and Group 2 under 1000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 119 Valvoline Racing
Datsun Cherry 100A
Hermann Behrens, D
998 L4 Group 2 1000          
  2 126  
Autobianchi A112 Abarth
Uwe Angsten, D
982 L4 Group 2 1000          
  3 116 Bickel Tuning
VW Polo
Karlheinz Körber, D
895 L4 Group 2 1000          
  4 125  
Austin Mini 1000
Helmut Schamborski, D
998 L4 Group 2 1000          
  5 118 MSC Oldenburg
Datsun Cherry 100A
Wilfried Fasting, D
998 L4 Group 2 1000          
  6 123  
Mini 1000
Armin Krayer, D
998 L4 Group 2 1000          
  7 122  
Autobianchi A112 Abarth
Thomas Bittner, D
982 L4 Group 2 1000          
  1 104  
Simca Rallye 2
Gerhard Mannsperger, D
1294 L4 Group 1 1300          
  2 109 Simca Tuning K. Gutmann
Simca Rallye 2
Kurt Gutmann, D
1294 L4 Group 1 1300          
  3 100 Haribo Lakritzen Racing Team
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Hans-Günther Stoffel, D
1290 L4 Group 1 1300          
  4 105  
Simca Rallye 2
Hans-Jürgen Liesong, D
1294 L4 Group 1 1300          
  5 110  
Simca Rallye 2
Günter Ruder, D
1294 L4 Group 1 1300          
  6 111  
Simca Rallye 2
Raimund Petersson, N
1294 L4 Group 1 1300          
  7 108 ATC Merzig
Simca Rallye 2
Jörg Sarkander, D
1294 L4 Group 1 1300          
  8 107  
Simca Rallye 2
Reinhold Wolter, D
1294 L4 Group 1 1300          
  1 92  
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Fritz Beyerlein, D
1050 L4 Group 1 1150          
  2 87 Renngemeinschaft Holstein
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Jens Tietge, D
1050 L4 Group 1 1150          
  3 90  
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Heinz-Jürgen Grewe, D
1050 L4 Group 1 1150          
  4 93  
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Paul Hulverscheid, D
1050 L4 Group 1 1150          
  5 94  
Audi 50 GL
Werner Pulkowski, D
1093 L4 Group 1 1150          
  6 96  
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Jürgen Naumann, D
1050 L4 Group 1 1150          
  7 91  
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Wolf-Peter Mast, D
1050 L4 Group 1 1150          
  1 81 Pepsi-Cola Motorsportclub
Autobianchi A112 Abarth
Reinhold Köster, D
982 L4 Group 1 1000          
  2 82  
Autobianchi A112 Abarth
Michael Böhl, D
982 L4 Group 1 1000          
  3 85  
Autobianchi A112 Abarth
Uwe Jach, D
982 L4 Group 1 1000          
  4 84  
Autobianchi A112 Abarth
Björn Tore Larsen, N
982 L4 Group 1 1000          
  5 83  
Autobianchi A112 Abarth
Hartmut Wiegand, D
982 L4 Group 1 1000          

Rennen 2: Group 1 1300-1600 cc and Group 2 1000-1150 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 141 Valvoline/TM Automobiltechnik Racing Team
VW Golf GTI
Heinz-Jürgen Hoffknecht, D
1588 L4 Group 1 1600          
  2 140  
VW Scirocco GTI
Norbert Brauer, D
1588 L4 Group 1 1600          
  3 131 Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Peter Seikel, D
1588 L4 Group 1 1600          
  4 136  
Audi 80 GTE
Alfons Hohenester, D
1588 L4 Group 1 1600          
  5 142 Postert Toyota Team
Toyota Celica GT
Hans Stukenbrock, D
1588 L4 Group 1 1600          
  6 139  
VW Golf GTI
Karl-Heinz Grenzing, D
1588 L4 Group 1 1600          
  7 138  
VW Scirocco GTI
Helmut Konka, D
1588 L4 Group 1 1600          
  8 143  
VW Golf GTI
Hermann Marpert, D
1588 L4 Group 1 1600          
  9   Renngemeinschaft Holstein
VW Golf GTI
Jürgen Peters, D
1588 L4 Group 1 1600          
  10 135  
VW Golf GTI
Rolf Schumacher, D
1588 L4 Group 1 1600          
  11 133  
VW Scirocco GTI
Rudolf Walter, D
1588 L4 Group 1 1600          
  1 147 RC Duisburg
Audi 50 LS
Manfred Haase, D
1093 L4 Group 2 1150          
  2 149 Jägermeister Racing Team
VW Polo GLS
Inez Muhle, D
1093 L4 Group 2 1150          
  3 155 ASC Bremen
Audi 50 LS
Gotthelf Wirsig, D
1093 L4 Group 2 1150          
  4 148 Bickel Tuning
VW Polo GLS
Wolfgang Krankemann, D
1093 L4 Group 2 1150          
  5 146 MSC Oldenburg
Simca 1000 EC
Wilhelm Vogt, D
1118 L4 Group 2 1150          
  6 154  
Audi 50 GL
Gerhard Ebbers, D
1093 L4 Group 2 1150          
  7 150 Dürener Motor-Sport-Club
Fiat 128 coupé 1100
Arnold Schain, D
1116 L4 Group 2 1150          

Rennen 5: Group 1 1600-2000 cc and Group 2 1150-1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 192  
NSU 1200 TT
Helmut Kästner, D
1177 L4 Group 2 1300          
  2 186 MSC Oldenburg
NSU 1200 TT
Dieter Drewes, D
1177 L4 Group 2 1300          
  3 194  
NSU 1200 TT
Klaus-Dieter Warsawski, D
1177 L4 Group 2 1300          
  1 166 Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Peter Prang, D
1993 L4 Group 1 2000          
  2 169 Ford Berkenkamp Racing
Ford Escort II RS 2000
Dieter Selzer, D
1993 L4 Group 1 2000          
  3 167 KWS Autotechnik Team
Ford Escort II RS 2000
Hartmut Bauer, D
1993 L4 Group 1 2000          
  4 163 Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Bernd Dransmann, D
1993 L4 Group 1 2000          
  5 168 KWS Autotechnik Team
Ford Escort II RS 2000
Helmut Döring, D
1993 L4 Group 1 2000          
  6 170 Ford Berkenkamp Racing
Ford Escort II RS 2000
Siegfried Jabs, D
1993 L4 Group 1 2000          
  7 164 Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Peter Piwko, D
1993 L4 Group 1 2000          
  8 161 Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Herbert Kummle, D
1993 L4 Group 1 2000          
  9 177 Kneipp-Sanatorium “Sonnenhof”
Ford Escort RS 2000
Wulf-Gunter Schumacher, D
1993 L4 Group 1 2000          
  10    
Ford Escort RS 2000
Horst Valkamp, D
1993 L4 Group 1 2000          
  11 176 Sports Car Club of Stuttgart
Ford Escort RS 2000
Jürgen Falk, D
1993 L4 Group 1 2000          
  12 179 Autotechnik Vanselow
Ford Escort RS 2000
Heino Hofman, D
1993 L4 Group 1 2000          
  13 173  
Alfa Romeo 2000 GTV
Werner Busch, D
1962 L4 Group 1 2000          

Rennen 6: Group 2 over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 80 MSA Polizei
BMW 3.0 CSL
Friedrich Reysen, D
3196 L6 Group 2 +2000          
  1 66 Ford Grab Weisberg Werkzeuge
Ford Escort II RS
Werner Schommers, D
1840 L4 Group 2 2000          
  2 69 Valvoline Team Hatje BMW Tuning
BMW 2002
Willi Hatje, D
1990 L4 Group 2 2000          
  3 65  
BMW 2002
Willi Kottmann, D
1990 L4 Group 2 2000          
  4 76  
BMW 2002
Jens Schmidt, D
1990 L4 Group 2 2000          
  1 56 Abt - Hinse Motorsport
VW Scirocco
Bernd Lilier, D
1596 L4 Group 2 1600          
  2 58 Polizei Motorsport
VW Scirocco
Bernd Schulte-Oversohl, D
1596 L4 Group 2 1600          
  3 57 Nothelle Tuning
VW Scirocco
Alfred Preukschat, D
1596 L4 Group 2 1600          
  4 52 Müller Tuning
VW Scirocco
Frank Jelinski, D
1596 L4 Group 2 1600          
  5 60 RCK Team
VW Golf
Horst Hahne, D
1588 L4 Group 2 1600          
  6 55 Abt - Hinse Motorsport
VW Scirocco
Helmut Hinse, D
1596 L4 Group 2 1600          

Rennen 8: Group 1 over 2000 cc, Group 3 and 4
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 28  
Porsche 934
Dieter Schornstein, D
2993 tc B6 Group 4 +3000          
  2 27 IRS Firestone M&H Racemaster
Porsche 934
Volkert Merl, D
2993 tc B6 Group 4 +3000          
  3 29 Kannacher GT Racing
Porsche 934
Louis Krages ("John Winter"), D
2993 tc B6 Group 4 +3000          
  4 30 Kannacher GT Racing
Porsche 934
Alberto Zirkel, D
2993 tc B6 Group 4 +3000          
  1    
Porsche Carrera RSR
Peter Pospiesczcyk, D
2994 B6 Group 4 3000          
  2 23 Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RSR
Armin Jahn, D
2994 B6 Group 4 3000          
  3 22  
Porsche Carrera RSR
Peter Bulian, D
2994 B6 Group 4 3000          
  4 18  
Alpine A 110 1600S
Wolfgang Martin, D
1565 L4 Group 4 3000          
  1 7 Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Leo Eigner, D
2994 B6 Group 3          
  2 9  
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2994 B6 Group 3          
  3 6 Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Rolf Blind, D
2994 B6 Group 3          
  4 13  
Porsche Carrera RS
Ingo Sepold, D
2994 B6 Group 3          
  5 1 Renault-Brand
Alpine A 110 1600S
Peter Brand, D
1565 L4 Group 3          
  1 32 Abex Pagid Valvoline Racing Team
Opel Commodore GS/E
Johann Weisheidinger, A
2784 L6 Group 1 +2000          
  2 33 Abex Pagid Valvoline Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dietmar Hackner, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  3 36 Opel Bachem Racing Team
Opel Commodore GS/E
Rolf Körner, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  4 39  
Opel Commodore GS/E
Hans-Werner Hayn, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  5 37  
Opel Commodore GS/E
Otto Kälberer, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  6 40  
BMW 530i US
Fritz Möller, D
2985 L6 Group 1 +2000