Heats
1977 Sylt 
  Go 1978 Saarlouis 
1977 Hockenheim 100 Meilen 
Back to index page

Int. ADAC-Karlsberg-Trophy Saar - 4. Automobil-Rundstrecken-Rennen Saarlouis

Saarlouis street track, BRD

Date: 7/5/1977 to: 8/8/1977
Track length: 4.940 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 12 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1-4/76
Car info: 1977 Cars

 



Group 1 under 1300 cc class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Simca Rallye 2
Hans-Jürgen Liesong, D
1294 L4 Group 1 1300          
  2   Simca Tuning K. Gutmann
Simca Rallye 2
Kurt Gutmann, D
1294 L4 Group 1 1300          
  3    
Simca Rallye 2
Günter Ruder, D
1294 L4 Group 1 1300          
  4   Simca Tuning K. Gutmann
Simca Rallye 2
Libo Maniscalco, D
1294 L4 Group 1 1300          
  5   ATC Merzig
Simca Rallye 2
Jörg Sarkander, D
1294 L4 Group 1 1300          
  6   Homburger AC
Alfa Romeo Alfasud Ti
Hartmut Schöffler, D
1186 B4 Group 1 1300          
  7    
Simca Rallye 2
Reinhold Wolter, D
1294 L4 Group 1 1300          
  1   Pepsi-Cola Motorsportclub
Autobianchi A112 Abarth
Reinhold Köster, D
982 L4 Group 1 1150          
  2    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Fritz Beyerlein, D
1050 L4 Group 1 1150          
  3   Renngemeinschaft Holstein
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Jens Tietge, D
1050 L4 Group 1 1150          
  4    
Audi 50 GL
Werner Pulkowski, D
1093 L4 Group 1 1150          
  5    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Paul Hulverscheid, D
1050 L4 Group 1 1150          
  6    
Audi 50 GL
Karl Kühnen, D
1093 L4 Group 1 1150          
  7    
Audi 50 GL
Günther Zenker, D
1093 L4 Group 1 1150          
  8    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Peter Linden, D
1050 L4 Group 1 1150          
DSQ     Valvoline/TM Automobiltechnik Racing Team
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Ralf Schmidt, D
1050 L4 Group 1 1150          

Group 1 over 1300 cc class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Abex Pagid Valvoline Racing Team
Opel Commodore GS/E
Johann Weisheidinger, A
2784 L6 Group 1 +2000          
  2   Abex Pagid Valvoline Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dietmar Hackner, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  3   Opel Bachem Racing Team
Opel Commodore GS/E
Hans-Wilhelm Ridder, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  4    
Opel Commodore GS/E
Otto Kälberer, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  5   Ford Racing Team Diermeier
Ford Capri II 3.0S
Helmut Maier, D
2993 V6 Group 1 +2000          
  6   Fulmen Batterien Racing Team
Ford Capri
Willy Loddenkemper, D
2993 V6 Group 1 +2000          
  1   Ford Berkenkamp Valvoline Racing Team
Ford Escort II RS 2000
Dieter Selzer, D
1993 L4 Group 1 2000          
  2   KWS Autotechnik Team
Ford Escort II RS 2000
Helmut Döring, D
1993 L4 Group 1 2000          
  3   Sports Car Club of Stuttgart
Ford Escort RS 2000
Jürgen Falk, D
1993 L4 Group 1 2000          
  4   Ecurie Moselle
Ford Escort RS 2000
Matthias Schneider, D
1993 L4 Group 1 2000          
  5   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Karsten Ruhrmann, D
1993 L4 Group 1 2000          
  6   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Peter Prang, D
1993 L4 Group 1 2000          
  7   KWS Autotechnik Team
Ford Escort II RS 2000
Hartmut Bauer, D
1993 L4 Group 1 2000          
  8   Kneipp-Sanatorium “Sonnenhof”
Ford Escort RS 2000
Wulf-Gunter Schumacher, D
1993 L4 Group 1 2000          
  9    
Alfa Romeo 2000 GTV
Werner Busch, D
1962 L4 Group 1 2000          
  10   Sports Car Club of Stuttgart
Ford Escort RS 2000
Edgar Weisert, D
1993 L4 Group 1 2000          
  11    
Alfa Romeo 2000 GTV
Wolfgang Kirch, D
1962 L4 Group 1 2000          
  12    
Triumph Dolomite Sprint
Heimo Weber, D
1998 L4 Group 1 2000          
  13   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Bernd Dransmann, D
1993 L4 Group 1 2000          
  14    
Opel Kadett GT/E
Benedikt Boudier, D
1897 L4 Group 1 2000          
  1   Postert Toyota Team
Toyota Celica GT
Hans Stukenbrock, D
1588 L4 Group 1 1600          
  2   Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Peter Seikel, D
1588 L4 Group 1 1600          
  3    
Audi 80 GTE
Alfons Hohenester, D
1588 L4 Group 1 1600          
  4    
VW Scirocco GTI
Helmut Konka, D
1588 L4 Group 1 1600          
  5    
VW Golf GTI
Hermann Marpert, D
1588 L4 Group 1 1600          

Group 2 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Valvoline Renngemeinschaft
BMW 2002
Franz-Josef Otten, D
1990 L4 Group 2 2000          
  2    
BMW 2002
Heinz-Jürgen Dahmen, D
1990 L4 Group 2 2000          
  3   Valvoline Team Hatje BMW Tuning
BMW 2002
Willi Hatje, D
1990 L4 Group 2 2000          
  4   MSC Stadt Allendorf
BMW 2002
Horst Dietz, D
1990 L4 Group 2 2000          
  5   MSC Stadt Allendorf
BMW 2002
Heinz Füller, D
1990 L4 Group 2 2000          
  6   Ford Grab Weisberg Werkzeuge
Ford Escort II RS
Werner Schommers, D
1840 L4 Group 2 2000          
  7   AMC Hellertal DMV
BMW 2002
Joachim Utsch, D
1990 L4 Group 2 2000          
  8    
BMW 2002
Rainer Blanke, D
1990 L4 Group 2 2000          
  9    
Ford Escort II RS
Dieter Alzen, D
1840 L4 Group 2 2000          
  10   MSC Sinzig-Westum
BMW 2002
Hans-Georg Zepp, D
1990 L4 Group 2 2000          
  1   Müller Tuning
VW Scirocco
Walter Struckmann, D
1596 L4 Group 2 1600          
  2   Polizei Motorsport
VW Scirocco
Bernd Schulte-Oversohl, D
1596 L4 Group 2 1600          
  3   Müller Tuning
VW Scirocco
Frank Jelinski, D
1596 L4 Group 2 1600          
  4   Müller Tuning
VW Golf
Claus Dupré, D
1596 L4 Group 2 1600          
  5   Wiesenhof Racing Team
Toyota Celica GT
Thomas Zollmann, D
1588 L4 Group 2 1600          
  6   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1300
Henning Schmidt, D
1290 L4 Group 2 1600          
  7    
BMW 1602
Miro Finschger, D
1573 L4 Group 2 1600          
  8    
NSU 1200 TT
Helmut Kästner, D
1177 L4 Group 2 1600          
  1   Jägermeister Racing Team
VW Polo GLS
Inez Muhle, D
1093 L4 Group 2 1150          
  2   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1100
Norbert Gabler, D
1116 L4 Group 2 1150          
  3   Abt - Hinse Motorsport
Audi 50 LS
Manfred Haase, D
1093 L4 Group 2 1150          
  4   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1100
Heinz Jürgen Siebert, D
1116 L4 Group 2 1150          
  5    
Audi 50
Jürgen Zitt, D
1093 L4 Group 2 1150          
  6    
Fiat 128 coupé 1100
Manfred Uhr, D
1116 L4 Group 2 1150          
  1   Valvoline Racing
Datsun Cherry 100A
Hermann Behrens, D
988 L4 Group 2 1000          
  2    
Austin Mini 1000
Helmut Schamborski, D
998 L4 Group 2 1000          
  3    
Autobianchi A112 Abarth
Uwe Angsten, D
982 L4 Group 2 1000          
  4    
Autobianchi A112
Werner Willer, D
  L4 Group 2 1000          
  5    
Mini 1000
Armin Krayer, D
998 L4 Group 2 1000          
  6   Valvoline Racing
Mini 1000
Herbert Hechler, D
998 L4 Group 2 1000          

Group 3 and 4 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
De Tomaso Pantera
Jürgen Karich, D
5763 V8 Group 4 +3000          
  1   Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Hans-Günther Agosti, D
1991 B6 Group 4 3000          
  2   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RSR
Armin Jahn, D
2994 B6 Group 4 3000          
  3    
Porsche Carrera RSR
Peter Schem, D
2994 B6 Group 4 3000          
  4   Kannacher GT Racing
Porsche Carrera RSR
Hans Forster, D
2994 B6 Group 4 3000          
  1    
Porsche 930 Turbo
Hugo Nückel, D
2993 tc B6 Group 3 +3000          
  2    
Porsche 930 Turbo
Fritz Engelhardt, D
2993 tc B6 Group 3 +3000          
  1    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2994 B6 Group 3 3000          
  2   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Leo Eigner, D
2994 B6 Group 3 3000          
  3   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Rolf Blind, D
2994 B6 Group 3 3000          
  4   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RS
Jürgen Lässig, D
2994 B6 Group 3 3000          

Remarks: Class schedule unknown.