Heats
1977 Saarlouis 
1976 Hockenheim 100 Meilen  Go 1978 Hockenheim 100 Meilen 
1977 Avus 
Back to index page

Int. AvD/MHSTC “100 Meilen Hockenheim”

Hockenheim Motodrom, BRD

Date: 14/5/1977 to: 15/5/1977
Track length: 6.789 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 10 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1-4/76
Car info: 1977 Cars

 



Group 1 under 1300 cc class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Simca Rallye 2
Gerhard Mannsperger, D
1294 L4 Group 1 1300          
  2   Simca Tuning K. Gutmann
Simca Rallye 2
Kurt Gutmann, D
1294 L4 Group 1 1300          
  3   Haribo Lakritzen Racing Team
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Hans-Günther Stoffel, D
1290 L4 Group 1 1300          
  4   Simcasport W. Heiden
Simca Rallye 2
Klaus Bornschein, D
1294 L4 Group 1 1300          
  5    
Simca Rallye 2
Walter Spitaler, D
1294 L4 Group 1 1300          
  6    
Simca Rallye 2
Günter Ruder, D
1294 L4 Group 1 1300          
  7   Perlweiss-Zahnkosmetikum
Simca Rallye 2
Werner Krisp, D
1294 L4 Group 1 1300          
  8   Simca Tuning K. Gutmann
Simca Rallye 2
Libo Maniscalco, D
1294 L4 Group 1 1300          
  9   ATC Merzig
Simca Rallye 2
Jörg Sarkander, D
1294 L4 Group 1 1300          
  10    
Simca Rallye 2
Rexford Swartz, USA
1294 L4 Group 1 1300          
  11    
Simca Rallye 2
Ekkehard Schemenauer, D
1294 L4 Group 1 1300          
  12    
Datsun
Horst Könen, D
  L4 Group 1 1300          
  13    
Simca Rallye 2
Enno Gabriel, D
1294 L4 Group 1 1300          
  1    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Heinz-Jürgen Grewe, D
1050 L4 Group 1 1150          
  2   Valvoline/TM Automobiltechnik Racing Team
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Ralf Schmidt, D
1050 L4 Group 1 1150          
  3    
Audi 50 GL
Werner Pulkowski, D
1093 L4 Group 1 1150          
  4    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Paul Hulverscheid, D
1050 L4 Group 1 1150          
  5   Renngemeinschaft Holstein
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Jens Tietge, D
1050 L4 Group 1 1150          
  6    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Werner Pühse, D
1050 L4 Group 1 1150          
  7   Valvoline Racing
Audi 50 GL
Gerhard Zorn, D
1093 L4 Group 1 1150          
  8    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Gerd Fuchs, D
1050 L4 Group 1 1150          
  9   Pepsi-Cola Motorsportclub
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Axel Nahmmacher, D
1050 L4 Group 1 1150          
  10    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Detlef Lance, D
1050 L4 Group 1 1150          
  11    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Alexandra Jovanic, D
1050 L4 Group 1 1150          
  1   Pepsi-Cola Motorsportclub
Autobianchi A112 Abarth
Reinhold Köster, D
982 L4 Group 1 1000          
  2    
Autobianchi A112 Abarth
Michael Spanudakis, D
982 L4 Group 1 1000          
  3    
Autobianchi A112 Abarth
Klaus Reinhold, D
982 L4 Group 1 1000          
  4    
Autobianchi A112 Abarth
Günter Kallweit, D
982 L4 Group 1 1000          
  5    
Simca 1000
Gerhard Paul Haak, D
944 L4 Group 1 1000          

Group 1 over 1300 cc class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Abex Pagid Valvoline Racing Team
Opel Commodore GS/E
Johann Weisheidinger, A
2784 L6 Group 1 +2000          
  2   Abex Pagid Valvoline Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dietmar Hackner, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  3   Opel Bachem Racing Team
Opel Commodore GS/E
Rolf Körner, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  4    
Opel Commodore GS/E
Walter Haas, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  5    
Opel Commodore GS/E
Otto Kälberer, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  6   Eichberg Racing
Ford Capri II 3.0S
Bodo Jähn, D
2993 V6 Group 1 +2000          
  7   Ford Racing Team Diermeier
Ford Capri II 3.0S
Helmut Maier, D
2993 V6 Group 1 +2000          
  8   SAC Racingteam
BMW 3.0 CSi
Lothar Maser, D
2985 L6 Group 1 +2000          
  9    
Opel Commodore GS/E
Walter Löffler, D
2784 L6 Group 1 +2000          
  1   Ford Berkenkamp Racing
Ford Escort II RS 2000
Dieter Selzer, D
1993 L4 Group 1 2000          
  2    
Ford Escort II RS 2000
Klaus Niedzwiedz, D
1993 L4 Group 1 2000          
  3   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Peter Prang, D
1993 L4 Group 1 2000          
  4   Sports Car Club of Stuttgart
Ford Escort RS 2000
Jürgen Falk, D
1993 L4 Group 1 2000          
  5   Kneipp-Sanatorium “Sonnenhof”
Ford Escort RS 2000
Wulf-Gunter Schumacher, D
1993 L4 Group 1 2000          
  6    
Ford Escort RS 2000
Karsten Ruhrmann, D
1993 L4 Group 1 2000          
  7   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Herbert Kummle, D
1993 L4 Group 1 2000          
  8   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Bernd Dransmann, D
1993 L4 Group 1 2000          
  9   KWS Autotechnik Team
Ford Escort II RS 2000
Hartmut Bauer, D
1993 L4 Group 1 2000          
  10   Sports Car Club of Stuttgart
Ford Escort RS 2000
Edgar Weisert, D
1993 L4 Group 1 2000          
  11    
Ford Escort RS 2000
Werner Busch, D
1993 L4 Group 1 2000          
  12    
Ford Escort RS 2000
Ulrich Bebion, D
1993 L4 Group 1 2000          
  13    
Alfa Romeo 2000 GTV
Jürgen Eichhorn, D
1962 L4 Group 1 2000          
  14    
Ford Escort RS 2000
Johann Zeller, D
1993 L4 Group 1 2000          
  1    
Audi 80 GTE
Alfons Hohenester, D
1588 L4 Group 1 1600          
  2   Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Peter Seikel, D
1588 L4 Group 1 1600          
  3   Postert Toyota Team
Toyota Celica GT
Hans Stukenbrock, D
1588 L4 Group 1 1600          
  4   Valvoline/TM Automobiltechnik Racing Team
VW Scirocco GTI
Heinz-Jürgen Hoffknecht, D
1588 L4 Group 1 1600          
  5   SAC Racingteam
Audi 80 GTE
Kurt Schwaibold, D
1588 L4 Group 1 1600          
  6    
Audi 80 GTE
Franz Schneider, D
1588 L4 Group 1 1600          
  7    
VW Golf GTI
Norbert Brauer, D
1588 L4 Group 1 1600          
  8   Oettinger
VW Scirocco GTI
Wolfgang Fleischer, D
1588 L4 Group 1 1600          
  9    
VW Golf GTI
Hermann Marpert, D
1588 L4 Group 1 1600          
  10    
VW Scirocco GTI
Helmut Konka, D
1588 L4 Group 1 1600          
  11    
VW Golf GTI
Wolf-R. Wassermann, D
1588 L4 Group 1 1600          
  12    
VW Scirocco GTI
Rudolf Walter, D
1588 L4 Group 1 1600          

Group 2 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Ford Grab Weisberg Werkzeuge
Ford Escort II RS
Werner Schommers, D
1840 L4 Group 2 2000          
  2    
BMW 2002
Walter Hering, D
1990 L4 Group 2 2000          
  3    
BMW 2002
? Helmut Rösser, D
1990 L4 Group 2 2000          
  4   MSTC Erbach
BMW 2002
Hans Weissgerber, D
1990 L4 Group 2 2000          
  5   AMC Hellertal DMV
BMW 2002 TI
Joachim Utsch, D
1990 L4 Group 2 2000          
  6    
BMW 2002
Eberhard Henkel, D
1990 L4 Group 2 2000          
  7   Sports Car Club of Stuttgart
BMW 2002 TI
Manfred Renz, D
1990 L4 Group 2 2000          
  8   Valvoline Renngemeinschaft
BMW 2002
Franz-Josef Otten, D
1990 L4 Group 2 2000          
  9   Valvoline Deutschland
BMW 2002
Herbert Hartge, D
1990 L4 Group 2 2000          
  10    
Opel Kadett GT/E
Heinrich Haag, D
ca. 2000 L4 Group 2 2000          
  1   Müller Tuning
VW Scirocco
Walter Struckmann, D
1596 L4 Group 2 1600          
  2   Abt - Hinse Motorsport
VW Scirocco
Bernd Lilier, D
1596 L4 Group 2 1600          
  3   Polizei Motorsport
VW Scirocco
Bernd Schulte-Oversohl, D
1596 L4 Group 2 1600          
  4   Kamei Autoextras
VW Golf S
Bernd Renneisen, D
1596 L4 Group 2 1600          
  5    
VW Scirocco
Norbert Kürschner, D
1596 L4 Group 2 1600          
  1   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1300
Henning Schmidt, D
1290 L4 Group 2 1300          
  2   AC Mayen
Simca Rallye
Ludwig Nett, D
1294 L4 Group 2 1300          
  3    
NSU 1200 TT
Helmut Kästner, D
1177 L4 Group 2 1300          
  4   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1300
Karl Wiedemann, D
1290 L4 Group 2 1300          
  1    
Audi 50 LS
Manfred Wahl, D
1093 L4 Group 2 1150          
  2   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1100
Heinz Jürgen Siebert, D
1116 L4 Group 2 1150          
  3    
Fiat 128
Helmut Thiel, D
1116 L4 Group 2 1150          
  4   Abt - Hinse Motorsport
Audi 50 LS
Manfred Haase, D
1093 L4 Group 2 1150          
  5   Bickel Tuning
VW Polo GLS
Wolfgang Krankemann, D
1093 L4 Group 2 1150          
  6   AC Bremen
Audi 50 LS
Gotthelf Wirsig, D
1093 L4 Group 2 1150          
  7   Simcasport W. Heiden
Simca 1000 EC
Wilhelm Vogt, D
1118 L4 Group 2 1150          
  8   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1100
Norbert Gabler, D
1116 L4 Group 2 1150          
  9   Dürener Motor-Sport-Club
Fiat 128
Arnold Schain, D
1116 L4 Group 2 1150          
  1   Spiess Tuning
NSU 1000
Volker Angelberger, D
996 L4 Group 2 1000          
  2    
Austin Mini 1000
Helmut Schamborski, D
998 L4 Group 2 1000          
  3   MSC Oldenburg
Datsun Cherry 100A
Wilfried Fasting, D
988 L4 Group 2 1000          
  4    
Autobianchi A112 Abarth
August Strässer, D
982 L4 Group 2 1000          
  5    
Autobianchi A112 Abarth
Uwe Angsten, D
982 L4 Group 2 1000          
  6   Bickel Tuning
VW Polo
Karl-Friedrich Körber, D
895 L4 Group 2 1000          
  7    
NSU 1000
Uwe Kallweit, D
996 L4 Group 2 1000          
  8    
NSU 1000
Silvio Kalb, D
996 L4 Group 2 1000          

Group 3 and 4 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche 934
Dieter Schornstein, D
2993 tc B6 Group 4 +3000          
  2    
Porsche 934
Angelo Pallavicini, CH
2993 tc B6 Group 4 +3000          
  1    
Porsche Carrera RSR
Marco Vanoli, CH
2994 B6 Group 4 3000          
  2    
Porsche Carrera RSR
Heinz Conrad, D
2994 B6 Group 4 3000          
  3   Sports Car Club of Stuttgart
Porsche Carrera RSR
Hans Grossmann, D
2994 B6 Group 4 3000          
  4    
Porsche Carrera RSR
Peter Bulian, D
2994 B6 Group 4 3000          
  5   Kannacher GT Racing
Porsche Carrera RSR
Hans Forster, D
2994 B6 Group 4 3000          
  6   Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Hans-Günther Agosti, D
1991 B6 Group 4 3000          
  7   Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Dieter Ankele, D
1991 B6 Group 4 3000          
  8    
Porsche Carrera RSR
H.P. Deutschmann, D
2994 B6 Group 4 3000          
  1    
Porsche 930 Turbo
Hugo Nückel, D
2993 tc B6 Group 3 +3000          
  2    
Porsche 930 Turbo
Fritz Engelhardt, D
2993 tc B6 Group 3 +3000          
  1   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Leo Eigner, D
2994 B6 Group 3 3000          
  2   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RS
Fritz Müller, D
2994 B6 Group 3 3000          
  3   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RS
Jürgen Lässig, D
2994 B6 Group 3 3000          
  4   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Rolf Blind, D
2994 B6 Group 3 3000          
  5    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2994 B6 Group 3 3000          

Remarks: Class schedule unknown.