Heats
1976 Avus 
1975 Zolder Duren  Go 1977 Zolder Duren 
1976 Salzburg Bavaria 
Back to index page

V. ADAC Rundstrecken Rennen Düren/Nordrhein

Zolder, Belgium

Date: 27/6/1976
Track length: 4.261 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather: Sunny
Ruleset: Group 1-4/76, group 5N
Car info: 1976 Cars

 

Many of the favourites collected full points here. Plückelmann was unchallenged, Uhrmacher was helped by a last-lap spin of Schmid (Simca), and Seikel won after Houben had to retire. Weisheidinger collected 20 points but was beaten by local hero Joosen. Steinert had troubles with his third gear but was able to fight Preukschat and was in the lead most of the time, but when Preukschat had a desperate effort two laps before the end, Steinert was beaten and came home second.
The 1300 cc class was won by Pedersen from Denmark, after Schulz (Alfa) and Kretschmar (NSU) fell back. But the car had wheels which were too wide, so he was disqualified and Siekmann (NSU) got the victory with Bolderheij (NL, Datsun) second.
Lilier had been in the lead of the 1600 cc class but retired, so Ringshausen won, and Schall was unchallenged in the 2000 cc class. Despite a late pit stop Utz won his class as well.


Group 1 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Opel Commodore GS/E
Eddy Joosen, B
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  2   Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Johann Weisheidinger, A
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  3   Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dietmar Hackner, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  4   Opel Bachem Racing Team
Opel Commodore GS/E
Rolf Körner, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  5    
Opel Commodore GS/E
Michael Minninger, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  6    
Ford Capri
Günter Paritschke, D
  V6 Gr. 1 +2000          
  7    
Ford Capri
Jürgen Krause, D
  V6 Gr. 1 +2000          
  8    
Opel Commodore GS/E
Otto Kälberer, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  1   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Siegfried Köpcke, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  2   Eichberg Racing
Ford Escort II RS 2000
Armin Hahne, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  3   Team Europa-Möbel
Ford Escort II RS 2000
Karl Mauer, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  4   Ford Berkenkamp Racing
Ford Escort II RS 2000
Dieter Selzer, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  5   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Bernd Dransmann, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  6   KWS Autotechnik Team
Ford Escort II RS 2000
Hartmut Bauer, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  7   Valvoline Deutschland
Ford Escort RS 2000
Volker Grätz, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  8   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Heinz-Günter Grimm, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  9   Jan Bik Racing
Opel Kadett GT/E
Henk Bökenkamp, NL
1897 L4 Gr. 1 2000          
  10   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Ortwin Lammers, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  11    
Alfa Romeo 2000 GTV
Amthor Dirle, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  12    
Ford Escort RS 2000
Günter Wohlfahrter, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  13    
Alfa Romeo 2000 GTV
Karl-Heinz Müller, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  14   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Peter Piwko, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  15    
Ford Escort RS 2000
Peter Prang, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  1   Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Peter Seikel, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  2    
Audi 80 GTE
Heinz Schmalgemeier, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  3   Levi’s Racing Team - DNRT
Toyota Corolla GT
Loek Vermeulen, NL
1588 L4 Gr. 1 1600          
  4    
Alfa Romeo Giulia Super
Bert Moritz, NL
1570 L4 Gr. 1 1600          
  5    
Opel Ascona 16 S
Udo Hahne, D
1584 L4 Gr. 1 1600          
  6    
Audi 80 GT
Jürgen Martens, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  7    
Toyota Corolla GT
Bernard Schmitz-Moormann, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  8   Eumig Film Racing Team
Toyota Corolla GT
Henny Hemmes, NL
1588 L4 Gr. 1 1600          
  1   RT Haribo-Lakritzen
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Peter Uhrmacher, D
1290 L4 Gr. 1 1300          
  2    
Simca Rallye 2
Rainer Schmid, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  3   Renngemeinschaft MSC Langenfeld
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Wolfgang Balzar, D
1290 L4 Gr. 1 1300          
  4    
Simca Rallye 2
Rob van der Leeuw, NL
1294 L4 Gr. 1 1300          
  5    
Simca Rallye 2
Werner Krisp, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  6   Kurt Gutmann Simca Tuning
Simca Rallye 2
Libo Maniscalco, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  7    
Simca Rallye 2
Rexford Swartz, USA
1294 L4 Gr. 1 1300          
  8    
Simca Rallye 2
Gernod Neumann, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  9   MSC Bad Cannstadt
Simca Rallye 2
Matthias Wohlgemut, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  10   Renngemeinschaft MSC Langenfeld
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Eckard Verführt, D
1290 L4 Gr. 1 1300          
  1   TM Automobiltechnik Essen
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Udo Plückelmann, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  2   Valvoline Deutschland
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Manfred Delonge, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  3   Quadriga Treverorum
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Wolfgang Braun, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  4   TM Automobiltechnik Essen
Audi 50 GL
Ralf Schmidt, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  5   AC Stein
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Lothar Schwarz, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  6    
Audi 50 GL
Georg Baumeister, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  7    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Paul Hulverscheid, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  8    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Helmut Tiedeken, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  9    
Audi 50 GL
Gerhard Zorn, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  10    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Reinhard Hönemann, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  11    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Jens Tietge, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  12    
Fiat 128 coupé 1100
Lothar Moll, D
1116 L4 Gr. 1 1150 9        
  13    
Audi 50 GL
Wolfgang Weiss, CH
1093 L4 Gr. 1 1150          
  1   Pepsi-Cola Motorsportclub
Autobianchi A112 Abarth
Reinhold Köster, D
982 L4 Gr. 1 1000   1      
  2   ASC Bremen
Autobianchi A112 Abarth
Rolf Könitz, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  3    
Autobianchi A112 Abarth
Alfred Kreutzer, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  4    
Autobianchi A112 Abarth
Rolf Hundsdieck, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  5    
Sunbeam Imp Sport
Lothar Röhrig, D
875 L4 Gr. 1 1000          
  6    
Datsun Cherry 100A
Paul Bracht, D
988 L4 Gr. 1 1000          
  7    
Autobianchi A112 Abarth
Axel Kaske, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  8    
Fiat 127
Peter Geelen, D
903 L4 Gr. 1 1000          
  9    
Autobianchi A112 Abarth
Dieter Runde, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  10    
Simca 1000 LS
Gerhard Paul Haak, D
944 L4 Gr. 1 1000          
  11   Neusser MSC
Autobianchi A112 Abarth
Wolfgang Willkomm, D
982 L4 Gr. 1 1000   1      
DNF     Postert Racing Team
Toyota Celica GT
Axel Houben, D
1588 L4 Gr. 1 1600 4        
DNF      
Toyota Corolla
Karl-Heinz Gürthler, D
1588 L4 Gr. 1 1600          

Group 2/4/5N class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Kannacher GT Racing
Porsche Carrera RSR
Jürgen Oppermann, D
2994 B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  2   AC Mayen
BMW 3.0 CSL
Johann Köhler, D
3498? L6 Gr. 2/4/5N +2000          
  3    
Ferrari 365 GTB/4 Daytona
Maurice Dantinne, B
4390 V12 Gr. 2/4/5N +2000          
  4    
Porsche 934
Nicolas Koob, L
2993 tc B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  1   Equipe Liqui Moly
BMW 2002
Andreas Schall, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  2   Valvoline Deutschland
BMW 2002
Franz-Josef Otten, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  3   Rheydter Club für Motorsport
BMW 2002
Peter Sieben, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  4   Valvoline Deutschland
BMW 2002
Gustav Fischer, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  5   Valvoline Deutschland
BMW 2002
Willi Hatje, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  6    
BMW 2002
Karl-Heinz Kessler, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  7   Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Hans-Günther Agosti, D
1991 B6 Gr. 2/4/5N 2000          
  8    
BMW 2002
Karl-Heinz Ehrhardt, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  9    
BMW 2002
Rolf Tovote, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  10    
BMW 2002 TI
Rainer Blanke, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  1   Team Sonnenschein Batterien
Ford Escort II RS 1.6
Bernd Ringshausen, D
1599 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  2   Vereinigung Süddeutscher Automobilsportler
VW Scirocco
Joachim Egenolf, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  3   Kilian Tuning
Audi 80 GT
Manfred Kilian, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  4    
BMW 1602
? Helmut Henzler, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  5   Vereinigung Süddeutscher Automobilsportler
VW Scirocco
Richard Berk, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  6   Essen-Werdener AC
Alpine A 110 1600S
Friedrich Winkelmann, D
1565 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  7   Toyota Tuning Lipp
Toyota Celica GT
Thomas Zollmann, D
1588 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  8   Eichberg Racing
Ford Escort
Herbert Kummle, D
  L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  9   1. MSC Bad Canstatt
VW Scirocco
Erich Kornmann, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  10   E. Stummeyer
BMW 1602
Wolfgang Stegemann, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  11    
BMW 1602
Jürgen Röhrig, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  12    
BMW 1602
Miro Finschger, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  13   RCK Team
Alpine A 110 1600S
Horst Hahne, D
1565 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  14    
BMW 1602
Josef Finzger, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  15    
Renault R 17 TS
Wolfgang Szudol, D
1565 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  16    
VW Scirocco
Klaus Bieler, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
DSQ      
NSU 1200 TT
Peder Petersen, DK
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300         Tires too wide
  1   MSC Gütersloh
NSU 1200 TT
Gerhard Siekmann, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  2    
Datsun Cherry 120A coupé
Evert Bolderheij, NL
1190 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  3   Wiegand Toyota Racing
Toyota Corolla
Norbert Brauer, D
  L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  4    
NSU 1200 TT
Helmut Kästner, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  5    
NSU 1200 TT
Rolf Lenzing, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  6    
NSU 1200 TT
Anton-Josef Weihs, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  7    
BMC Mini Cooper S
Charles Sladden, B
1293 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  8   Valvoline Deutschland
NSU 1200 TT
Helmut Konka, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  9    
NSU 1200 TT
Manfred Potreck, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  10   Eichberg Racing
Ford Escort 1300 GT
Hans-Jörn Ley, D
1298 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  11    
NSU 1200 TT
Heinz-Jürgen Stammel, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  12    
NSU 1200 TT
Karl-Heinz Dalemans, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  13    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Ingo Zain, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  14    
Ford Escort 1300 GT
Jean Francis, B
1298 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  15    
NSU 1200 TT
Udo Vietz, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  16    
NSU 1200 TT
Willibald Graul, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  17    
NSU 1200 TT
Jürgen Schindelhauer, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  18    
BMC Mini Cooper S
Klaus Schulz, D
1293 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
DNF 19   Renngemeinschaft MSC Langenfeld
NSU 1200 TT
Peter Kretschmar, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  1    
Audi 50 GL
Alfred Preukschat, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  2    
Ford Escort 1150 BDA
Wolfram Steinert, D
ca. 1150 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  3   Team Bickel-Transporte
Audi 50
Karl-Friedrich Körber, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  4   ASC Bremen
Audi 50 LS
Gotthelf Wirsig, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  5   Burley After Shave Team
Simca 1000 EC
Hans van der Beek, NL
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  6    
Simca 1000 EC
Willi Lüsser, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  7    
Simca 1000 EC
Wilhelm Vogt, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  8   Romax Racing
Fiat 128 coupé 1100
Hans Hettelder, NL
1130 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  9   RC Duisburg
Audi 50 LS
Manfred Haase, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  10    
Fiat 128 coupé 1100
Manfred Uhr, D
1130 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  11    
Fiat 128
Günther Benneman, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  12    
Simca 1000 EC
Jürgen Gröner, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  13    
Fiat 128
Jürgen Voigt, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  14   Abex Pagid Racing Team
Audi 50 GL
Hans-Joachim Nowak, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  1   SFG Köln
Sunbeam Imp
Wolfgang Rische, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  2   Spiess Tuning
NSU 1000 TTS
Peter Will, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  3   Team Bickel-Transporte
VW Polo
Karlheinz Körber, D
895 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  4   Renngemeinschaft MSC Langenfeld
NSU 1000 TTS
Wolfgang Müller, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  5    
NSU 1000 TTS
Egon Zirn, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Hermann Behrens, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  7   MSC Oldenburg
NSU 1000 TTS
Peter Döhren, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  8    
NSU 1000 TTS
Ingo Karg, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  9    
NSU 1000 TTS
Eberhardt Beck, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  10   VBA
NSU 1000 TTS
Christian Schwarz, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  11    
Mini 1000
Helmut Schamborski, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
DNF 12   Rheydter Club für Motorsport
Sunbeam Imp
Eckhard Casteel, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000         Ignition
  13    
Mini 1000
Wilhelm Abcouwer, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  14   Renngemeinschaft MSC Langenfeld
Mini 1000
Friedhelm Mantz, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  15   MSC Oldenburg
Mini 1000
Günter Seiling, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
DNF      
BMW 1602
Bernd Lilier, D
1600 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
DNF      
VW Scirocco
Paul Wunsch, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600         Gearbox
DNF      
Sunbeam Imp
Detlef Hendricks, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000         Throttle linkage
DNS      
VW Scirocco
Rüdiger Dahlhäuser, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
DNS      
VW Scirocco
Norbert Kürschner, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          

Group 3 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Klaus Utz, D
2994 B6 Gr. 3          
  2    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2994 B6 Gr. 3          
  3   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche 911 S
Leo Eigner, D
  B6 Gr. 3          
  4    
Porsche Carrera RS
Dieter Schornstein, D
2994 B6 Gr. 3          
  5   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche 911 S
Rolf Blind, D
  B6 Gr. 3          
  6    
Porsche Carrera RS
Hugo Nückel, D
2994 B6 Gr. 3          
  7   Kannacher GT Racing
Porsche 911 S
Ernst Zupp, D
  B6 Gr. 3          
  8    
Alpine A 110
Hans-Dieter Wiechers, D
  L4 Gr. 3          

Remarks: Class schedule unknown