Pole position:
Fastest lap:
Distance: 15 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1-4 and 5N
Car info: 1976 Cars
Group 1 class results
|
||||||||||||
Pos | Pos in class | # | Team / Entrant Car- Engine |
Drivers, Nationality | Engine vol. (cc) |
Engine Type |
Group | Distance, time |
Qualifying position | Qualifying time | Fastest lap | Reason out, remarks |
1 | Eichberg Racing Ford Escort RS 2000 |
Siegfried Köpcke, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
2 | Eichberg Racing Ford Escort RS 2000 |
Bernd Dransmann, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
3 | Ford Berkenkamp Racing Ford Escort RS 2000 |
Holger Soltwedel, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
4 | Alfa Romeo 2000 GTV |
Hans-Günther Paul, D |
1962 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
5 | Ford Escort RS 2000 |
Volker Dittrich, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
6 | Eichberg Racing Ford Escort RS 2000 |
Ortwin Lammers, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
7 | Eichberg Racing Ford Escort RS 2000 |
Heinz-Günter Grimm, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
8 | Ford Escort RS 2000 |
Horst W. Krawczak, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
9 | VBA Ford Escort RS 2000 |
Jochen Stelzner, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
10 | Eichberg Racing Ford Escort RS 2000 |
Albrecht Müller, D |
1993 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
11 | Alfa Romeo 2000 GTV |
Dirk Amthor, D |
1962 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
12 | BMW 2002 |
Fritz Möller, D |
1990 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
13 | BMW 2002 |
Ulrich Thoms, D |
1990 | L4 | Group 1 2000 | |||||||
1 | Audi 80 GTE |
Alfons Hohenester, D |
1588 | L4 | Group 1 1600 | |||||||
2 | Audi 80 GTE |
Heinz Schmalgemeier, D |
1588 | L4 | Group 1 1600 | |||||||
3 | Audi 80 GTE |
Werner Uetrecht, D |
1588 | L4 | Group 1 1600 | |||||||
4 | MC Schaumburg Audi 80 GTE |
Wolfgang Becker, D |
1588 | L4 | Group 1 1600 | |||||||
5 | Alfa Romeo |
Paul Thelen, D |
1570 | L4 | Group 1 1600 | |||||||
6 | Fiat |
J.G. Graversen, DK |
L4 | Group 1 1600 | ||||||||
1 | Simca Rallye 2 |
Hans "Ali" Frensch, D |
1294 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
2 | Simca Rallye 2 |
Rainer Schmid, D |
1294 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
3 | RT Haribo-Lakritzen Alfa Romeo 1300 GT Junior |
Peter Uhrmacher, D |
1290 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
4 | Alfa Romeo 1300 GT Junior |
Hans Motte, D |
1290 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
5 | Simca Rallye 2 |
Rainald Lohmann, D |
1294 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
6 | Fiat 128 |
Rolf Holz, D |
1290 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
7 | Simca Rallye 2 |
Jörg Siebert, D |
1294 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
8 | Fiat 128 |
Ingo Dubell, D |
1290 | L4 | Group 1 1300 | |||||||
9 | Ford Escort |
Michael Hasse, D |
L4 | Group 1 1300 | ||||||||
1 | Autobianchi A112 Abarth 70HP |
Heinz-Jürgen Grewe, D |
1050 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
2 | Autobianchi A112 Abarth 70HP |
Wolf-Peter Mast, D |
1050 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
3 | Autobianchi A112 Abarth 70HP |
Fritz Beyerlein, D |
1050 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
4 | Valvoline Deutschland Autobianchi A112 Abarth 70HP |
Manfred Delonge, D |
1050 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
5 | Audi 50 |
Klaus Eisenreich, D |
1093 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
6 | Fiat 128 |
Hans-Joachim Prüfert, D |
1116 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
7 | Audi 50 |
Wolfgang Hartmann, D |
1093 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
8 | RT Haribo-Lakritzen Autobianchi A112 Abarth 70HP |
Lothar Moll, D |
1050 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
9 | Auto-Veri Berlin Audi 50 |
Wilfried Schwertfeger, D |
1093 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
10 | Audi 50 |
Dieter Grundmeier, D |
1093 | L4 | Group 1 1150 | |||||||
1 | Autobianchi A112 Abarth |
Helmut Tiedeken, D |
982 | L4 | Group 1 1000 | |||||||
2 | Pepsi-Cola Motorsportclub Autobianchi A112 Abarth |
Reinhold Köster, D |
982 | L4 | Group 1 1000 | |||||||
3 | Autobianchi A112 Abarth |
Klaus Reinhold, D |
982 | L4 | Group 1 1000 | |||||||
4 | Datsun Cherry 100A |
Paul Bracht, D |
988 | L4 | Group 1 1000 | |||||||
5 | MC Schaumburg Autobianchi A112 Abarth |
Ute Huxhold, D |
982 | L4 | Group 1 1000 |
Group 2, 3, 4 and 5N class results
|
||||||||||||
Pos | Pos in class | # | Team / Entrant Car- Engine |
Drivers, Nationality | Engine vol. (cc) |
Engine Type |
Group | Distance, time |
Qualifying position | Qualifying time | Fastest lap | Reason out, remarks |
1 | Porsche |
Peter Schem, D |
B6 | Group 2/4/5N +2000 | ||||||||
2 | Porsche Carrera RS |
Ralf-Dieter Schreiber, D |
2994 | B6 | Group 2/4/5N +2000 | |||||||
3 | Opel Commodore |
Günther Ergenzinger, D |
L6 | Group 2/4/5N +2000 | ||||||||
1 | Rheydter Club für Motorsport BMW 2002 |
Walter Prüser, D |
1990 | L4 | Group 2/4/5N 2000 | |||||||
2 | Valvoline Deutschland BMW 2002 |
Willi Hatje, D |
1990 | L4 | Group 2/4/5N 2000 | |||||||
3 | BMW 2002 |
Wolfgang Rompa, D |
1990 | L4 | Group 2/4/5N 2000 | |||||||
4 | BMW 2002 |
Hartmut Sperr, D |
1990 | L4 | Group 2/4/5N 2000 | |||||||
5 | BMW 2002 |
Franz Prentzel, D |
1990 | L4 | Group 2/4/5N 2000 | |||||||
6 | BMW 2002 |
Arthur Deutgen, D |
1990 | L4 | Group 2/4/5N 2000 | |||||||
7 | Private RG Spandau Opel Ascona |
Peter Semdner, D |
L4 | Group 2/4/5N 2000 | ||||||||
1 | VW Golf |
Walter Struckmann, D |
1596 | L4 | Group 2/4/5N 1600 | |||||||
2 | AC Mayen VW Scirocco |
Norbert Kürschner, D |
1596 | L4 | Group 2/4/5N 1600 | |||||||
3 | MCS Alpine A 110 1600S |
Hermann Bauer, D |
1565 | L4 | Group 2/4/5N 1600 | |||||||
4 | BMW 1602 |
Martin Malbertz, D |
1573 | L4 | Group 2/4/5N 1600 | |||||||
5 | BMW 1602 |
Günter Malbertz, D |
1573 | L4 | Group 2/4/5N 1600 | |||||||
6 | Alpine A 110 1600S |
Hans-Dieter Wiechers, D |
1565 | L4 | Group 2/4/5N 1600 | |||||||
7 | Essen-Werdener AC Alpine A 110 1600S |
Friedrich Winkelmann, D |
1565 | L4 | Group 2/4/5N 1600 | |||||||
1 | Alfa Romeo Hähn Alfa Romeo 1300 GTA Junior |
Bernd Fischer, D |
1290 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
2 | Wiegand Toyota Racing Toyota Corolla |
Norbert Brauer, D |
L4 | Group 2/4/5N 1300 | ||||||||
3 | NSU 1200 TT |
Rolf Lenzing, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
4 | NSU 1200 TT |
Claus Pramme, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
5 | NSU 1200 TT |
Jürgen Schindelhauer, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
6 | NSU 1200 TT |
Udo Vietz, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
7 | Alfa Romeo 1300 GTA Junior |
Ingo Zain, D |
1290 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
8 | NSU 1200 TT |
Volker Rhinow, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
9 | Alpine A 110 1300S |
Michael-Karl Fleisch, D |
1289 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
10 | Fiat 128 |
Günter Brandt, D |
1290 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
11 | NSU 1200 TT |
Jörgen Bremer, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
12 | NSU 1200 TT |
Wolfgang Ackenhausen, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
13 | Ford Escort 1300 |
Joachim Weege, D |
1298 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
14 | NSU 1200 TT |
Hans Biesterfeld, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
15 | NSU 1200 TT |
Manfred Potreck, D |
1296 | L4 | Group 2/4/5N 1300 | |||||||
1 | Audi 50 |
Alfred Preukschat, D |
1140 | L4 | Group 2/4/5N 1150 | |||||||
2 | RC Duisburg Audi 50 |
Manfred Haase, D |
1140 | L4 | Group 2/4/5N 1150 | |||||||
3 | Jägermeister Racing Team Audi 50 |
Inez Muhle, D |
1140 | L4 | Group 2/4/5N 1150 | |||||||
4 | Fiat 128 |
Hans-Joachim Eichler, D |
1140 | L4 | Group 2/4/5N 1150 | |||||||
5 | Romax Racing Fiat 128 coupé 1100 |
Hans Hettelder, NL |
1130 | L4 | Group 2/4/5N 1150 | |||||||
6 | Ford Escort 1100 |
Peter Rambow, D |
L4 | Group 2/4/5N 1150 | ||||||||
7 | Fiat 128 |
Harald Bierkarr, D |
1140 | L4 | Group 2/4/5N 1150 | |||||||
8 | Valvoline Deutschland Simca 1000 EC |
Reinhard Vogel, D |
1148 | L4 | Group 2/4/5N 1150 | |||||||
1 | Renngemeinschaft MSC Langenfeld NSU 1000 TTS |
Wolfgang Müller, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
2 | NSU 1000 TTS |
Bernd Dreier, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
3 | Datsun Deutschland Nord Datsun Cherry 100A |
Rolf Kühne, D |
998 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
4 | Sunbeam Imp |
Detlef Hendricks, D |
998 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
5 | Team Bickel-Transporte VW Polo |
Karlheinz Körber, D |
895 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
6 | MSC Oldenburg NSU 1000 TTS |
Peter Döhren, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
7 | VBA NSU 1000 TTS |
Bernd Heinzeller, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
8 | RG Suleika NSU 1000 TTS |
Klaus Dettenberg, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
9 | NSU 1000 TTS |
Rolf-Dieter Naumann, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
10 | Datsun Deutschland Nord Datsun Cherry 100A |
Wilfried Fasting, D |
998 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
11 | Autobianchi A112 |
Thomas Bittner, D |
L4 | Group 2/4/5N 1000 | ||||||||
12 | Autobianchi A112 |
Uwe Angsten, D |
L4 | Group 2/4/5N 1000 | ||||||||
13 | VBA NSU 1000 TTS |
Christian Schwarz, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
14 | MSC Oldenburg NSU 1000 TTS |
Günter Seiling, D |
996 | L4 | Group 2/4/5N 1000 | |||||||
15 | Austin Mini 1000 |
Helmut Schamborski, D |
998 | L4 | Group 2/4/5N 1000 |
Remarks: Class schedule unknown