Heats
1976 Noordzee Cup 
1975 Ulm-Mengen  Go 1977 Ulm-Mengen 
 
Back to index page

11. ADAC-Rundstreckenrennen Ulm-Mengen

Ulm-Mengen BRD

Date: 12/9/1976
Track length: 2.900 m
Attendance: unknown
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 20 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1-4/76, group 5N
Car info: 1976 Cars

 

While a young Dutch kid called Jan Lammers won the FF 1600 race, it was decision time for the Rundstrecken Pokal at Ulm; four drivers still with a chance of the title: Seikel, Köpcke, Weisheidinger and Schall.
Seikel had been fastest in practice, but fellow Audi driver Krech made thing difficult for him - until he spun. 20 points for Seikel.
Outsider Köpcke did not finish inside the top-3, while Schall had his problems too; Wolf was entered in an Escort, but Schall was away first, followed by Fischer and Wolf. The latter took second a while later, and then he passed Schall and disappeared into the distance. But a broken engine in the last lap brought another 20 points for Schall.
Weisheidinger had fierce competition in the form of two KWS-Capris, entered under the Liqui Moly banner - like Schall. Hennige’s car did not survive practice, and Stenger finished only fourth. But another competitor was Böhme - and he was not hired in by Weisheidinger but took the lead instantly. Right before the end, Hackner was ordered into the pits, and rejoined just in front of Böhme. Strangely enough, Weisheidinger could get by quickly but Böhme not - so the title went to Weisheidinger!


Class results Group 1 under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Simca Rallye 2
Rainer Schmid, D
1294 L4 Gr. 1 1300 28.25,5        
  2   Gutmann Simca Tuning
Simca Rallye 2
Manfred Rattay, D
1294 L4 Gr. 1 1300 28.46,2        
  3    
Simca Rallye 2
Kurt Gutmann, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  4   AMC Aldingen-Westalb
Simca Rallye 2
Werner Hirt, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  5   Purolator-Simca Sport Team K. Haaf
Simca Rallye 2
Hans Exner, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  6   Purolator-Simca Sport Team K. Haaf
Simca Rallye 2
Karl Haaf, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  7    
Simca Rallye 2
Heinz-Peter Kahlke, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  8    
Simca Rallye 2
Wilhelm Kern, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  9    
Simca Rallye 2
Bernd Mauch, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  10    
Simca Rallye 2
Rexford Swartz, USA
1294 L4 Gr. 1 1300          
  11    
Simca Rallye 2
Theo Kraut, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  12    
Simca Rallye 2
Horst Aicham, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  1   Rallye Gemeinschaft Rosenheim
Audi 50 GL
Jakob Strasser, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  2    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Thomas Klauser, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  3   Quadriga Treverorum
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Wolfgang Braun, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  4   AC Säckingen
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Roland Herrmann, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  5   MC Neuburg
Audi 50 GL
Herbert Munzinger, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  6   Scuderia München
Fiat 128 coupé 1100
Thomas Lüke, D
1116 L4 Gr. 1 1150          
  7   AC Säckingen
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Walter Mack, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  8    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Jürgen Naumann, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  9   SCW Gerlingen
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Jürgen Zimmermann, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  10   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1100
Günter Hrdina, D
1116 L4 Gr. 1 1150          
  11    
Audi 50 GL
Gerhard Zorn, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  1    
Autobianchi A112 Abarth
Werner Brendel, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  2    
Autobianchi A112 Abarth
Willi Reichert, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  3   MSC Heilbronn
Autobianchi A112 Abarth
Lutz Stegmüller, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  4   AC Säckingen
Autobianchi A112 Abarth
Günter Rudigier, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  5    
Autobianchi A112 Abarth
Alfred Kreutzer, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  6   AC Säckingen
Autobianchi A112 Abarth
Peter Booz, D
982 L4 Gr. 1 1000          
  7    
Autobianchi A112 Abarth
Michael Spanudakis, D
982 L4 Gr. 1 1000          

Class results Group 1 over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Johann Weisheidinger, A
2784 L6 Gr. 1 +2000 26.23,7        
  2   Renngemeinschaft Graf Zeppelin
Opel Commodore GS/E
Hartmut Böhme, D
2784 L6 Gr. 1 +2000 26.24,8        
  3   Opel Bachem Racing Team
Opel Commodore GS/E
Rolf Körner, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  4    
Opel Commodore GS/E
Helmut Sauter, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  5   Equipe Liqui Moly
Ford Capri II 3.0
Herbert Stenger, D
2993 V6 Gr. 1 +2000          
  6   Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dietmar Hackner, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  7   Ford Racing Team Diermeier
Ford Capri II 3.0
Roman Diermeier, D
2993 V6 Gr. 1 +2000          
  1   Ford Berkenkamp Racing
Ford Escort II RS 2000
Dieter Selzer, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  2   Eichberg Racing
Ford Escort II RS 2000
Bernd Dransmann, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  3    
Alfa Romeo 2000 GTV
Hans Hugentobler, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  4    
Alfa Romeo 2000 GTV
Wolfgang Dietrich, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  5    
Alfa Romeo 2000 GTV
Dirk Amthor, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  6   Sports Car Club of Stuttgart
Ford Escort RS 2000
Gustav Rentschler Jr, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  7   MC Wernau
Opel Kadett GT/E
Siegfried Widmann, D
1897 L4 Gr. 1 2000          
  8    
Ford Escort RS 2000
Manfred Burkhard, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  9   MC Wernau
Opel Kadett GT/E
Günter Russ, D
1897 L4 Gr. 1 2000          
  1   Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Peter Seikel, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  2    
Audi 80 GTE
Gerhard Krech, D
1588 L4 Gr. 1 1600 0,5 sec behind        
  3   MCS
Audi 80 GTE
Gerhard Krech, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  4   Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Werner Graupner, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  5    
Audi 80 GTE
Joachim Schilling, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  6    
Opel Ascona 16 S
Günter Ludwig, D
1584 L4 Gr. 1 1600          
  7   Toyota Tuning Lipp
Toyota Celica GT
Max Zach, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  8   SAC Racingteam
Opel Ascona 16 S
Peter Graf, D
1584 L4 Gr. 1 1600          
DNF      
Ford Escort II RS 2000
Karl Mauer, D
1993 L4 Gr. 1 2000         Accident
DNS     Equipe Liqui Moly
Ford Capri II 3.0
Peter Hennige, D
2993 V6 Gr. 1 +2000          

Class results Group 3
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Klaus Utz, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  2   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RS
Gerhard Fetzer, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  3   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RS
Fritz Müller, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  4    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  5   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Leo Eigner, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  6   MSC Gottlieb Daimler
Porsche Carrera RS
Herbert Krall, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  7   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Rolf Blind, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  8   Vereinigung Süddeutscher Automobilsportler
Porsche Carrera RS
Hans Habermann, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          

Class results Group 2/4/5N under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Meyer, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  2   Alfa Romeo Hähn
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Bernd Fischer, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  3   Spiess Tuning
NSU 1200 TT
Udo Wagenhäuser, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  4    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Armin Vogt, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300         Accident
  5   Nothelle Tuning
NSU 1200 TT
Helmut Kästner, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  6   Renngemeinschaft Karlsruhe
NSU 1200 TT
Werner Amend, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  7    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Hans Fink, A
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  8    
NSU 1200 TT
Manfred Wahl, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  9    
Ford Escort 1300
Erich Rothweiler, D
1298 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  10   MSC Marktredwitz
Fiat 128 coupé 1300
Albrecht Hör, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  11    
NSU 1200 TT
Erwin Matschke, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  12    
NSU 1200 TT
Willi Herrmann, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  1    
Fiat 128 coupé 1100
Heinz Tubbesing, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  2   Hörmann Tuning
Fiat 128
Norbert Galler, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  3   Jägermeister Racing Team
Audi 50 GL
Wolfgang Krankemann, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  4   Hörmann Tuning
Fiat 128
Heinz Jürgen Siebert, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  5    
Audi 50
Jürgen Zitt, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  6    
Fiat 128
Kurt Mann, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  7    
Ford Escort 1150 BDA
Wolfram Steinert, D
ca. 1150 L4 Gr. 2/4/5N 1150         Engine
  1   Spiess Tuning
NSU 1000 TTS
Peter Will, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  2   Team Bickel-Transporte
VW Polo
Karlheinz Körber, D
895 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  3    
Datsun Cherry 100A
Paul Nüssli, CH
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  4   MCS
Autobianchi A112 Abarth
Günter Kühlewein, D
982 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  5    
NSU 1000 TTS
Werner Theis, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Michael Endress, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          

Class results Group 2/4/5N over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche Carrera RSR
Volkert Merl, D
2994 B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  2   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RSR
Albrecht Schütz, D
2994 B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  3    
Porsche Carrera RSR
Heinz Conrad, D
2994 B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  4    
Ford Capri RS 2600
Bodo Jähn, D
2999 V6 Gr. 2/4/5N +2000          
  5   Renngemeinschaft Graf Zeppelin
Porsche Carrera RSR
Franz Müller, D
2994 B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  6   AC Mayen
BMW 3.0 CSL
Johann Köhler, D
3498 L6 Gr. 2/4/5N +2000          
  1   Equipe Liqui Moly
BMW 2002
Andreas Schall, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  2   Valvoline Deutschland
BMW 2002
Gustav Fischer, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  3   Valvoline Deutschland
VW-Porsche 914/6
Klaus Erle, D
1991 B6 Gr. 2/4/5N 2000          
  4   Team Zakspeed?
Ford Escort RS
Wolfgang Wolf, D
  L4 Gr. 2/4/5N 2000         Engine
  5   MSC Rosenheim
BMW 2002
Hartmut Pfeffer, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  6    
BMW 2002
Michael Kopf, A
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  7    
BMW 2002
Günter Neitzel, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  1   Jägermeister Racing Team
VW Scirocco
Willi Bergmeister, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  2   Team Sonnenschein Batterien
Ford Escort II RS 1.6
Bernd Ringshausen, D
1599 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  3   1. MSC Bad Canstatt
VW Scirocco
Erich Kornmann, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  4    
BMW 1602
Josef Bärr, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  5    
VW Scirocco
Helmut Henzler, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  6   Toyota Tuning Lipp
Toyota Celica GT
Gerhard Lipp, D
1588 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  7    
BMW 1602
Horst Döring, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  8    
BMW 1602
Miro Finschger, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  9    
BMW 1602
Josef Finzger, D
1573 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  10   Eichberg Racing
Ford Escort
Herbert Kummle, D
  L4 Gr. 2/4/5N 1600          
DNF      
VW Scirocco
Rüdiger Dahlhäuser, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600         Engine
DNF      
VW-Porsche 914/6
Dieter Ankele, D
1991 B6 Gr. 2/4/5N 2000         Accident
DNF      
BMW 2002
Hartge, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000         Accident