Heats
1976 Zolder Duren 
1975 Salzburg Bavaria  Go 1977 Salzburg Bavaria 
1976 Noordzee Cup 
Back to index page

5. ADAC-Bavaria-Rennen Salzburgring

Salzburgring, Austria

Date: 4/7/1976
Track length: 4.255 m
Attendance: unknown
Entries accepted: unknown
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1-4/76, group 5N
Car info: 1976 Cars

 

A rather thin field was entered at the Salzburgring - the long journey the main reason probably. The consequence was that some classes had to be combined.
Schnitzer had sent Krebs to the Salzburgring, for “publicity” reasons. Schall, 3rd equal in the point standings so far was less happy, especially when Krebs won the race. But a protest revealed some irregularities so Schall won his class after all.


Group 1 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 4? Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Johann Weisheidinger, A
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  2 6 Opel Bachem Racing Team
Opel Commodore GS/E
Rolf Körner, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  3   MSC Rosenheim
Opel Commodore GS/E
Franz Baumann, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  4 11? Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dieter Goldbach, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  5    
Opel Commodore GS/E
Otto Kälberer, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  1   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Siegfried Köpcke, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  2 19 Team Europamöbel - Schwabengarage
Ford Escort II RS 2000
Karl Mauer, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  3    
Alfa Romeo 2000 GTV
Hans-Günther Paul, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  4   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Bernd Dransmann, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  5    
Triumph Dolomite Sprint
Alex Reiner, A
1998 L4 Gr. 1 2000          
  6   MSC Rosenheim
Ford Escort RS 2000
Michael Gaisreiter, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  7 13  
Ford Escort RS 2000
Peter Piwko, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  8   AC Isartal
BMW 2002
Carmen Schuppan, D
1990 L4 Gr. 1 2000          
  9    
BMW 2002
Joachim Schulze, D
1990 L4 Gr. 1 2000          
  1 19 Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Peter Seikel, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  2    
Audi 80 GTE
Alfons Hohenester, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  3   Postert Racing Team
Toyota Celica GT
Axel Houben, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  4    
Toyota Celica GT
Karl-Heinz Gürthler, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  5    
Opel Ascona 16 S
Udo Hahne, D
1584 L4 Gr. 1 1600          
  1    
Simca Rallye 2
Rainer Schmid, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  2   Kurt Gutmann Simca Tuning
Simca Rallye 2
Kurt Gutmann, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  3    
Simca Rallye 2
Werner Krisp, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  4   RT Haribo-Lakritzen
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Peter Uhrmacher, D
1290 L4 Gr. 1 1300          
  5   Kurt Gutmann Simca Tuning
Simca Rallye 2
Libo Maniscalco, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  6    
Datsun Cherry 120A X1
Josef Pum, D
1171 L4 Gr. 1 1300          
  7   Rallye Gemeinschaft Rosenheim
Simca Rallye 2
Dieter Mauritz, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
DSQ (1)   TM Automobiltechnik Essen
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Udo Plückelmann, D
1050 L4 Gr. 1 1150         Disqualified after appeal (weight)
  1   Quadriga Treverorum
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Wolfgang Braun, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  2   Rallye Gemeinschaft Ulm
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Thomas Klauser, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  3   Hörmann Tuning
Fiat 128 coupé 1100
Günter Hrdina, D
1116 L4 Gr. 1 1150          
  4   Scuderia München
Fiat 128
Thomas Lücke, D
1116 L4 Gr. 1 1150          
  5    
Audi 50 GL
Siegfried Filthaut, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  6   Rallye Gemeinschaft Rosenheim
Audi 50
Jakob Strasser, D
1093 L4 Gr. 1 1150          

Group 2/4/5N class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 6  
BMW 3.0 CSL
Sepp Manhalter, A
3498 L6 Gr. 2/4/5N +2000          
  2 5 Valvoline Deutschland
Porsche 934
Eberhard Sindel, D
2993 tc B6 Gr. 2/4/5N +2000          
DSQ (1) 24 Team Schnitzer Rodenstock
BMW 2002
Albrecht Krebs, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000         DSQ: illegal bodywork modifications
  1 19 Equipe Liqui Moly
BMW 2002
Andreas Schall, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  2   Valvoline Deutschland
BMW 2002
Gustav Fischer, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  3 9  
VW-Porsche 914/6
Klaus Erle, D
1991 B6 Gr. 2/4/5N 2000          
  4   AC Isartal
BMW 2002
Harald Müller, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  5 21 Hüsch Racing Team
BMW 2002
Walter Hering, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  6 27  
VW-Porsche 914/6
Hans-Günther Agosti, D
1991 B6 Gr. 2/4/5N 2000          
  7   Hüsch Racing Team
BMW 2002
Siegfried Lehmann, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  8 23 Team Schnitzer Rodenstock
BMW 2002
Kalli Hufstad, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  1 22 Team Sonnenschein Batterien
Ford Escort II RS 1.6
Bernd Ringshausen, D
1599 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  2 17 Vereinigung Süddeutscher Automobilsportler
BMW 1602
Josef Bärr, D
1600 L4 Gr. 2/4/5N 1600   (1)      
  3   1. MSC Bad Canstatt
VW Scirocco
Erich Kornmann, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  4 13 1. MSC Bad Canstatt
VW Scirocco
Paul Wunsch, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  5 9 Eichberg Racing
Ford Escort II ?Sport
Herbert Kummle, D
1599 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  6 27?  
VW Scirocco
Hans Schindler, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  7 10 Ford Racing Team Diermeier
Ford Escort
Helmut Meier, D
  L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  8    
Ford Escort
Heinrich Schain, D
  L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  9 20  
VW Scirocco
Joachim Egenolf, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  1 17 Alfa Romeo Hähn
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Bernd Fischer, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  2 14  
Ford Escort 1150 BDA
Wolfram Steinert, D
ca. 1150 L4 Gr. 2/4/5N 1300 (!)          
  3    
NSU 1200 TT
Manfred Wahl, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  4 16 Jägermeister Racing Team
Audi 50
Inez Muhle, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  5 22?  
BMC Mini
Klaus Schulz, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  6   Nothelle Tuning
NSU 1200 TT
Helmut Kästner, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
DSQ   19  
Ford Escort 1300 BDA
Heinz-Jürgen Ochsenfort, D
1298 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  1 7/8 Team Bickel-Transporte
VW Polo
Karlheinz Körber, D
895 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  2   Drei-Flüsse RG
NSU 1000 TTS
Josef Schaffner, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  3 7/8 Team Bickel-Transporte
VW Polo
Karl-Friedrich Körber, D
895 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  4 5  
Datsun Cherry 100A
Adalbert Ries, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  5    
NSU 1000 TTS
Hugo Dietrich, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Rainer Endress, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  7 9 SFG Köln
Sunbeam Imp
Wolfgang Rische, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  8    
Mini 1000
Ernst Amerkamp, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
DNF      
Toyota Celica GT
Thomas Zollmann, D
  L4 Gr. 2/4/5N 1600          

Group 3 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 6/7 Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Klaus Utz, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  2 3 Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RS
Fritz Müller, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  3    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  4 6/7 Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Leo Eigner, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          

Remarks: Class schedule unknown