Heats
1976 Sembach-Trier 
1975 Avus  Go 1977 Avus 
1976 Zolder Duren 
Back to index page

ADAC Avus Rennen

Avus Berlin, BRD

Date: 23/5/1976
Track length: 8.110 m?
Attendance:
Entries accepted: unknown
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1-4/76, group 5N
Car info: 1976 Cars

 

The high-speed track in Berlin failed to attract a large entry; but the journey and the chance of a blown engine could not stop the leaders in the championship to appear.
Plückelmann was a first victim - his head gasket blew. Schmid’s Simca rolled in the group 1 race under 1300 cc, which Uhrmacher won; Houben had a lonely victory in the next class, Köpcke had problems with his throttle cable and finished second behind Mauer. Weisheidinger could not claim his usual victory - Döring (Capri) won here, with Hackner second leaving third for the points leader. Group 3 GT was won by Utz.

The group 2 cars had more troubles to keep their engines in one piece. Casteel lost an engine (Will, NSU, winning the 1000 cc class), Tubbesing had a suspension failing while Preukschat’s engine lost power - so Steinert won. Fischer rolled his Alfa in the Südkurve, Meyer won the 1300 cc class; and more mayhem in the 1600 cc class, where Kürschner, Ringshausen and Stuckenbrock all retired, leaving victory to the surprised Oltmann (VW). Schall (BMW) won easily, just like Leder in the Turbo Porsche.


Group 1 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dietmar Hackner, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  2   KWS Autotechnik Team
Ford Capri II 3.0
Helmut Döring, D
2993 V6 Gr. 1 +2000          
  3   Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Johann Weisheidinger, A
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  4   Opel Bachem Racing Team
Opel Commodore GS/E
Rolf Körner, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  5    
Opel Commodore GS/E
Walter Löffler, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  6    
Opel Commodore GS/E
Michael Minninger, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  7   Polizei-SV
BMW 2500
Detlef Woyciniuk, D
2494 L6 Gr. 1 +2000          
  8   Abex Pagid Racing Team
Opel Commodore GS/E
Dieter Goldbach, D
2784 L6 Gr. 1 +2000          
  9   Victory Team
Ford Capri
Bringfried Brühahn, D
  V6 Gr. 1 +2000          
  1   Team Europa-Möbel
Ford Escort RS 2000
Karl Mauer, D
1993 L4 Gr. 1 2000   1      
  2   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Siegfried Köpcke, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  3   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Bernd Dransmann, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  4    
Alfa Romeo 2000 GTV
Hans-Günther Paul, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  5   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Wulf-Gunter Schumacher, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  6   Ford Berkenkamp Racing
Ford Escort RS 2000
Dieter Selzer, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  7   Eichberg Racing
Ford Escort RS 2000
Jochen Stelzner, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  8   VBA
Alfa Romeo 2000 GTV
Hartmut Mück, D
1962 L4 Gr. 1 2000          
  9   VBA
Ford Escort RS 2000
Michael Dautz, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  10    
Ford Escort RS 2000
Heinz-Jürgen Schmidt, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  11    
Ford Escort RS 2000
Peter Weber, D
1993 L4 Gr. 1 2000          
  12    
BMW 2002
Andreas Pucyna, D
1990 L4 Gr. 1 2000          
DSQ (1)   Postert Racing Team
Toyota Celica GT
Axel Houben, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  1   Abex Pagid Racing Team
Audi 80 GTE
Peter Seikel, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  2   Postert Toyota Team
Toyota Celica GT
Günter Hoffmann, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  3   Pepsi-Cola Motorsportclub
Toyota
Harro Fischer, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  4    
Alfa Romeo
Rainer Pubanz, D
1570 L4 Gr. 1 1600          
  5    
Audi 80 GTE
Helmut Dombrowsky, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  6    
Audi 80 GTE
Klaus Kleiner, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  7    
VW Scirocco TS
Michael Höckert, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  8    
VW Golf
Wolfgang Feierabend, D
1588 L4 Gr. 1 1600          
  1   RT Haribo-Lakritzen
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Peter Uhrmacher, D
1290 L4 Gr. 1 1300          
  2   Kurt Gutmann Simca Tuning
Simca Rallye 2
Kurt Gutmann, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  3    
Simca Rallye 2
Werner Krisp, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  4   Polizei-SV
Simca Rallye 2
Hartmut Luttmann, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  5   Polizei-SV
Simca Rallye 2
Hans-Dieter Melzer, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  6    
Fiat 128 coupé 1300
Rolf Rumpelhardt, D
1290 L4 Gr. 1 1300          
  7    
Simca Rallye 2
Gertrud Salzweger, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  8    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Gerhard Mück, D
1290 L4 Gr. 1 1300          
  9   VCB
Simca Rallye 2
Axel Jorczyk, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  10    
Simca Rallye 2
Joachim Koch, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  11    
Simca Rallye 2
Klaus Krüger, D
1294 L4 Gr. 1 1300          
  12    
Renault R 5 TS
Helmut Schulz, D
1289 L4 Gr. 1 1300          
  1    
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Wolf-Peter Mast, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  2   Quadriga Treverorum
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Wolfgang Braun, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  3   Private RG Spandau
Audi 50 GL
Rudolf Neumann, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  4   Polizei-SV
Fiat 128
Frank Endt, D
1116 L4 Gr. 1 1150          
  5    
Audi 50
Siegfried Filthaut, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  6   Auto-Veri Berlin
Audi 50 GL
Wilfried Schwertfeger, D
1093 L4 Gr. 1 1150          
  7   AC Stein
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Lothar Schwarz, D
1050 L4 Gr. 1 1150          
  8    
Fiat 850 sport coupé
Klaus Emke, D
903 L4 Gr. 1 1150          
DNF      
Autobianchi A112 Abarth ?70HP
Gysbert Seedorf, D
1050? L4 Gr. 1 1150          
DNF      
Autobianchi A112 Abarth 70HP
Udo Plückelmann, D
1050? L4 Gr. 1 1150          
DNF      
Simca Rallye 2
Rainer Schmid, D
1294 L4 Gr. 1 1300         Accident

Group 2/4/5N class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche 934
Richard Leder, D
2993 tc B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  2    
Ford Capri RS 2600
Gerd Ruch, D
  V6 Gr. 2/4/5N +2000          
  3    
BMW 3.0 CSL
Johann Köhler, D
  L6 Gr. 2/4/5N +2000          
  4    
Porsche Carrera RSR
Peter Katsarski, D
2994 B6 Gr. 2/4/5N +2000          
  1   Equipe Liqui Moly
BMW 2002
Andreas Schall, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  2   Valvoline Deutschland
BMW 2002
Gustav Fischer, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  3   Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Dieter Ankele, D
1991 B6 Gr. 2/4/5N 2000          
  4   AC Isartal
BMW 2002
Harald Müller, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  5    
BMW 2002 TI
Detlev Schoch, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  6    
BMW 2002
Klaus-Dieter Meier, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  7    
BMW 2002
Siegfried Lehmann, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  8   VBA
BMW 2002
Jürgen Puls, D
1990 L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  9    
Opel Kadett GT/E
Dieter Kossack, D
1897? L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  10    
Opel Ascona
Detlef Richter, D
  L4 Gr. 2/4/5N 2000          
  1    
VW Scirocco
Mario Oltmann, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  2   Toyota Tuning Lipp
Toyota Celica GT
Thomas Zollmann, D
1588 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  3    
BMW 1602
Hans-Michael Griep, D
1600 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  4   Scuderia Avus Berlin
VW 1302 S
Manfred Künne, D
1584 B4 Gr. 2/4/5N 1600          
  5    
Opel Ascona 16 S
Ramon Müller, D
1584 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  6    
VW 1302 S
Hans-Joachim Künne, D
1584 B4 Gr. 2/4/5N 1600          
  7   VBA
BMW 1602
Günter Rose, D
1600 L4 Gr. 2/4/5N 1600          
  1   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Meyer, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  2    
Ford Escort 1300 BDA
Heinz-Jürgen Ochsenfort, D
1298 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  3    
NSU 1200 TT
Jürgen Schindelhauer, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  4    
NSU 1200 TT
Reinhard Zinn, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  5   VBA
NSU 1200 TT
Rainer Büchler, D
1296 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  6   Rhein-Ruhr Racing Team
Alfa Romeo
Rudolf Welter, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
  7   Pepsi-Cola Motorsportclub
Ford Escort 1300
Heinz-Dieter Beier, D
1298 L4 Gr. 2/4/5N 1300          
DNF 8   Alfa Romeo Hähn
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Bernd Fischer, D
1290 L4 Gr. 2/4/5N 1300         Accident
  1    
Ford Escort 1150 BDA
Wolfram Steinert, D
ca. 1150 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  2    
Simca 1000 EC
Wilhelm Vogt, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
  3   ASC Bremen
Audi 50 LS
Gotthelf Wirsig, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150          
DNF 4    
Audi 50 LS
Alfred Preukschat, D
1140 L4 Gr. 2/4/5N 1150         Engine
  1    
NSU 1000 TTS
Peter Will, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  2   SFG Köln
Sunbeam Imp
Wolfgang Rische, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  3   Team Bickel-Transporte
VW Polo
Karlheinz Körber, D
895 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  4   Datsun Deutschland Nord
Datsun Cherry 100A
Rolf Kühne, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  5   Scuderia Avus Berlin
NSU 1000 TTS
Wolfgang Hentschel, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Dieter Krischok, D
996 L4 Gr. 2/4/5N 1000          
DNF      
Sunbeam Imp
Eckhard Casteel, D
998 L4 Gr. 2/4/5N 1000         Engine
DNF      
Fiat 128 coupé 1100
Heinz Tubbesing, D
1148 L4 Gr. 2/4/5N 1150         Suspension/accident
DNF      
VW Scirocco
Norbert Kürschner, D
1596 L4 Gr. 2/4/5N 1600         Driveshaft
DNF      
Toyota
Hans Stukenbrock, D
1588 L4 Gr. 2/4/5N 1600         Overheating
DNF     ABR Zakspeed
Ford Escort II RS 1.6
Bernd Ringshausen, D
1599 L4 Gr. 2/4/5N 1600         Head gasket

Group 3 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Klaus Utz, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  2    
Porsche Carrera RS
Leo Eigner, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  3    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  4    
Porsche Carrera RS
Karlheinz Quirin, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  5   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RS
Fritz Müller, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  6   Hahn Sportwagen GmbH
Porsche Carrera RS
Rolf Blind, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  7    
Porsche Carrera RS
Gerhard Happel, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
  8    
Porsche Carrera RS
Helmut Huber, D
2994 B6 Gr. 3 +2000          
DNF 9    
Porsche Carrera RS
Dieter Schornstein, D
2994 B6 Gr. 3 +2000         Accident
  1    
Alfa Romeo
Michael Heine, D
  L4 Gr. 3 2000          
  2    
Alfa Romeo
Manfred Marschke, D
  L4 Gr. 3 2000          
  3    
Alfa Romeo
Curt Wetzel, D
  L4 Gr. 3 2000          
  4    
Alfa Romeo
Peter Degen, D
  L4 Gr. 3 2000          
  5    
Alfa Romeo
Jörn Ahrendt, D
  L4 Gr. 3 2000          
  6    
Alfa Romeo
Helmut Hähn, D
  L4 Gr. 3 2000          
  7    
Alfa Romeo
Rainer Makowski, D
  L4 Gr. 3 2000          

Remarks: Class schedule unknown