Heats
1974 Sembach 
  Go 1975 Wunstorf  
1974 Nurburgring DRP 
Back to index page

ADAC Flugplatzrennen Wunstorf

Wunstorf Airfield, BRD

Date: 8/6/1974 to: 9/6/1974
Track length: 5.100 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 10 laps
Average speed:
Weather: Wet for most races
Ruleset: Group 2/70 and 4/70
Car info: 1974 Cars

 

The weather was unstable to say the least: most races were wet. Tubbesing could retain a little distance between him and Wolf - the latter had to fight with Sauer’s Imp until the latter had to retire. But Wolf even lost his second place to Schwander.
A jump start in the 1150 class meant the end for Sander’s race, since his car was hit on the side resulting in a puncture. A change of all four wheels to rain tyres (at the start, the rain had set in) did not change his fortune - he finished way back. Franz won the class.
Meyer and Bischoff took the lead at the start of the 1300 cc class, but only two laps from the end Bischoff retired, leaving the win to Meyer.
A guest start of Struckmann brought him an expected victory in the 1600 cc class. Heit had been fastest in the 2-litre class, but Kaemena in his 4-valve BMW took the lead and won in front of Gartmann (Escort).
Krebs did not have the opposition of the last race; while Cancian was competitive he could not stop Krebs from victory. The GT classes were won by Dören and Leder.


Touring Car Group 2 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Ford Gerstmann Racing Team
Ford Capri RS 2600 LW
Albrecht Krebs, D
2999 V6 Group 2 +2000          
  2   Benedens Automobiltechnik
BMW 3.0 CSL
Graziano Cancian, D
  L6 Group 2 +2000          
  3    
BMW 3.0 CSL
Friedrich Reysen, D
  L6 Group 2 +2000          
  4    
Opel Commodore GS 2800
Günther Ergenzinger, D
2998 L6 Group 2 +2000          
  5    
Ford Capri RS 2600
Karl-H. Matuschek, D
  V6 Group 2 +2000          
  1    
BMW 2002
Hans-Wöltje Kaemena, D
1990 L4 Group 2 2000          
  2   Eichberg Racing
Ford Escort RS 1600
Dieter Gartmann, D
1996 L4 Group 2 2000          
  3    
BMW 2002
Klaus Heit, D
1990 L4 Group 2 2000   (1)      
  4   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 2000 GTAm
Hans H. Stahlberg, D
1999 L4 Group 2 2000          
  5   Steinmetz Automobiltechnik
Opel Ascona
Klaus Assmuth, D
ca. 2000 L4 Group 2 2000          
  6    
BMW 2002
Friedrich Badtke, D
1990 L4 Group 2 2000          
  7   Balafre Lancome
BMW 2002
Lothar Wagner, D
1990 L4 Group 2 2000          
  8    
BMW 2002
Hans Full, D
1990 L4 Group 2 2000          
  9   Lessol Team Neermoor
BMW 2002 TI
Jürgen Galle, D
1990 L4 Group 2 2000          
  10   VBA
BMW 2002
Jürgen Puls, D
1990 L4 Group 2 2000          
  11    
BMW 2002
Jakob Hürtgen, D
1990 L4 Group 2 2000          
  12    
BMW 2002
Bernhard Frank, D
1990 L4 Group 2 2000          
  13    
BMW 2002 TI
Volker Wolfstein, D
1990 L4 Group 2 2000          
  1   Benedens Automobiltechnik
BMW 1602
Walter Struckmann, D
1573 L4 Group 2 1600          
  2    
BMW 1602
Peter Koch, D
1573 L4 Group 2 1600          
  3    
BMW 1602
Willi Hatje, D
1573 L4 Group 2 1600          
  4   Hartge KG
BMW 1602
Dieter Selzer, D
1573 L4 Group 2 1600          
  5   Reifag Racing Team
Ford Escort TC
Werner Boller, D
1594 L4 Group 2 1600          
  6    
BMW 1602
Manfred Dietz, D
1573 L4 Group 2 1600          
  7    
BMW 1602
Michael Quast, D
1573 L4 Group 2 1600          
  8    
Alfa Romeo 1600 GTV
Herrmann Schütte, D
1570 L4 Group 2 1600          
  9    
BMW 1602
Gerd Köroska, D
1573 L4 Group 2 1600          
  10   Hartge KG
BMW 1602
Werner Danz, D
1573 L4 Group 2 1600          
  11    
BMW 1602
Detlef Franke, D
1573 L4 Group 2 1600          
  12    
Audi 80 GT
Dietrich Hockemeyer, D
1588 L4 Group 2 1600          
  13    
Alfa Romeo 1600 GTV
Erich Sonnenberg, D
1570 L4 Group 2 1600          
  14    
BMW 1602
Rolf Nobel, D
1573 L4 Group 2 1600          
  15    
Audi 80 GT
Manfred Bahr, D
1588 L4 Group 2 1600          
  16    
Audi 80 GT
Jürgen Tiedemann, D
1588 L4 Group 2 1600          
  17    
Opel Ascona 16 S
Erwin Fricke, D
1584 L4 Group 2 1600          
  18    
Opel Ascona 16 S
Jürgen-Peter Tolle, D
1584 L4 Group 2 1600          
  19    
Opel Ascona 16 S
Dieter Fiedler, D
1584 L4 Group 2 1600          
  1   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Meyer, D
1290 L4 Group 2 1300          
  2    
NSU 1200 TT
Uwe Teuscher, D
1296 L4 Group 2 1300          
  3    
NSU 1200 TT
Peter Becker, D
1296 L4 Group 2 1300          
  4    
NSU 1200 TT
Hans-Gerd Haberland, D
1296 L4 Group 2 1300          
  5   Toyota Racing
Toyota Corolla
Norbert Brauer, D
ca. 1300 L4 Group 2 1300          
  6    
Morris Mini Cooper S
Konrad Beckmann, D
1293 L4 Group 2 1300          
  7    
NSU 1200 TT
Jens Tietge, D
1296 L4 Group 2 1300          
  8    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Volkert Merl, D
1290 L4 Group 2 1300          
  9    
NSU 1200 TT
Claus-Peter Rüsch, D
1296 L4 Group 2 1300          
  10   Schwarzwälder Möbelversand F. Kummle
NSU 1200 TT
Herbert Kummle, D
1296 L4 Group 2 1300          
  11    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Rudolf Welter, D
1290 L4 Group 2 1300          
  12    
Fiat 128 Rallye
Günter Brandt, D
1290 L4 Group 2 1300          
  13    
NSU 1200 TT
Lothar Barfuss, D
1296 L4 Group 2 1300          
  14    
Simca Rallye 2
Horst W. Krawczak, D
1294 L4 Group 2 1300          
  15    
NSU 1200 TT
Wolfgang Ackenhausen, D
1296 L4 Group 2 1300          
  16    
NSU 1200 TT
Dieter Drewes, D
1296 L4 Group 2 1300          
  17    
Fiat 128 coupé 1300
Karl-Heinz Risch, D
1290 L4 Group 2 1300          
  18    
Ford Escort 1300
Jürgen Krause, D
1298 L4 Group 2 1300          
  19    
NSU 1200 TT
Wilfried Kutz, D
1296 L4 Group 2 1300          
  20   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Michael Bischoff, D
1290 L4 Group 2 1300         Engine
  21    
Opel Kadett
W. Rossdeutscher, D
  L4 Group 2 1300          
  1   TM Automobiltechnik Essen
Fiat 128 coupé 1100
Michael Franz, D
1148 L4 Group 2 1150          
  2    
Fiat 128 coupé 1100
Günther Benneman, D
1148 L4 Group 2 1150          
  3    
Fiat 128 coupé 1100
Peter Rust, D
1148 L4 Group 2 1150          
  4   MSC Münster
Simca 1000 EC
Wilhelm Vogt, D
1148 L4 Group 2 1150          
  5    
Fiat 128 coupé 1100
Siegfried Kunze, D
1148 L4 Group 2 1150          
  6   RCK Team
Fiat 128 coupé 1100
Friedel Vaes, D
1148 L4 Group 2 1150          
  7   Scuderia Gedern
Fiat 128
Klaus Ahnert, D
1148 L4 Group 2 1150          
  8    
Opel Kadett
Willi ter Wint, D
  L4 Group 2 1150          
  9    
Simca 1000 EC
H.-G. Engelhardt, D
1148 L4 Group 2 1150          
  1   Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Heinz Tubbesing, D
996 L4 Group 2 1000          
  2   Autohaus Zeplin
NSU 1000 TTS
Hans-Peter Schwander, D
996 L4 Group 2 1000          
  3    
NSU 1000 TTS
Wolfgang Wolf, D
996 L4 Group 2 1000          
  4   Fritz Lochmann Racing Team
Fiat Abarth 1000 TCR
Fritz Patscheider, D
982 L4 Group 2 1000          
  5    
NSU 1000 TTS
Friedrich Sölter, D
996 L4 Group 2 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Hanno Klingemann, D
996 L4 Group 2 1000          
  7   Renngemeinschaft MSC Langenfeld
NSU 1000 TTS
Wolfgang Müller, D
996 L4 Group 2 1000          
  8    
NSU 1000 TTS
Hermann Behrens, D
996 L4 Group 2 1000          
  9    
NSU 1000 TTS
Fred Koch, D
996 L4 Group 2 1000          
  10    
Fiat Abarth 1000 TCR
Kurt Handels, D
982 L4 Group 2 1000          
  11    
NSU 1000 TTS
Paul Heidmüller, D
996 L4 Group 2 1000          
  12   Renngemeinschaft Sieglar
NSU 1000 TTS
Jochen Schramm, D
996 L4 Group 2 1000          
  13    
NSU 1000 TTS
Alfred Riedel, D
996 L4 Group 2 1000          
  14    
NSU 1000 TTS
Dieter Krischok, D
996 L4 Group 2 1000          
  15   RCK Team
NSU 1000 TTS
Wilhelm Rinne, D
996 L4 Group 2 1000          
  16    
NSU 1000 TTS
Friedrich-Wilhelm Fricke, D
996 L4 Group 2 1000          
  17    
NSU 1000 TTS
Uwe Kallweit, D
996 L4 Group 2 1000          
  18    
NSU 1000 TTS
Manfred Piepho, D
996 L4 Group 2 1000          
  19    
NSU 1000 TTS
Michael Pledl, D
996 L4 Group 2 1000          
  20    
NSU 1000 TTS
Jürgen Uphoff, D
996 L4 Group 2 1000          
  21   Amoco-RG
NSU 1000 TTS
Harald Aulbach, D
996 L4 Group 2 1000          
  22    
Fiat 127
Rudolf Hoffmann, D
  L4 Group 2 1000          
  23    
Autobianchi A112
Helmut Tiedeken, D
  L4 Group 2 1000          
  24    
Austin Mini 1000
Helmut Schamborski, D
998 L4 Group 2 1000          
  1    
Fiat Abarth 850 TC
Dieter Schulz, D
847 L4 Group 2 850          
  2   Racing Team Haribo Lakritzen
Fiat 850 Special
Rolf Körner, D
843 L4 Group 2 850          
  3    
Austin Mini Seven
Armin Krayer, D
848 L4 Group 2 850          
  4    
Fiat Abarth 850 TC
Manfred Drögekopp, D
847 L4 Group 2 850          
  5   Fritz Lochmann Racing Team
Fiat Abarth 850 TC
Wolf-Peter Mast, D
847 L4 Group 2 850          
DNF     Faltz-Alpina Essen
BMW 3.0 CSL
Norbert Przybilla, D
  L6 Group 2 +2000          
DNF      
BMW 2002
Rolf Bardowicks, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF      
BMW 2002
Manfred Daedlow, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF      
BMW 2002
Werner Franke, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF      
BMW 2002
Jürgen Peters, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF      
BMW 2002
Gerhard Mück, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF     VBA
BMW 1602
Jürgen Drewitz, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF      
Opel Ascona 16 S
Peter Kleinert, D
1584 L4 Group 2 1600          
DNF      
BMW 1602
Alfred Ulshöfer, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF     Nothelle Tuning
NSU 1200 TT
Eberhardt Beck, D
1296 L4 Group 2 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Rainald Lohmann, D
1296 L4 Group 2 1300          
DNF     Mineif-Trivellato
Fiat 128 coupé 1300
Manfred Mineif, D
1290 L4 Group 2 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Werner Pulkowski, D
1296 L4 Group 2 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Fritz Rechberg, D
1296 L4 Group 2 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Volker Rhinow, D
1296 L4 Group 2 1300          
DNF      
Fiat 128
Henning Heinecke, D
1148 L4 Group 2 1150          
DNF     Simca W. Heiden
Simca 1000 EC
Wolfgang Sander, D
1148 L4 Group 2 1150 -4 laps       Puncture
DNF      
Sunbeam Imp
Eckhard Casteel, D
998 L4 Group 2 1000          
DNF      
NSU 1000 TTS
Alfred Müller, D
996 L4 Group 2 1000          
DNF      
Austin Mini Clubman
Michael Pollmann, D
998 L4 Group 2 1000          
DNF     SFG Köln
Sunbeam Imp
Hans Sauer, D
998 L4 Group 2 1000          
DNF      
Fiat Abarth 850 TC
Klaus Röser, D
847 L4 Group 2 850          

GT Group 4 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Team Firestone Hamburg
Porsche Carrera RSR
Richard Leder, D
2994 B6 Group 4 +2000          
  2   Rallye Gemeinschaft Ulm
Porsche Carrera RSR
Eberhard Sindel, D
2994 B6 Group 4 +2000          
  3   Braun Sixtant Racing Team
Porsche Carrera
Dieter Franke, D
  B6 Group 4 +2000          
  4    
Porsche Carrera
Jürgen Oppermann, D
  B6 Group 4 +2000          
  5    
Porsche Carrera
Uwe Reich, D
  B6 Group 4 +2000          
  6    
Porsche Carrera
Ralf-Dieter Schreiber, D
  B6 Group 4 +2000          
  7    
Porsche 911 S
Ernst Zupp, D
2494 B6 Group 4 +2000          
  8    
Porsche Carrera
Claus Kathner-Dierks, D
  B6 Group 4 +2000          
  9    
Porsche 911 S
Peter Pospiesczcyk, D
2494 B6 Group 4 +2000          
  1   Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Edgar Dören, D
1991 B6 Group 4 2000          
  2   Jägermeister Racing Team
VW-Porsche 914/6
Dieter Bohnhorst, D
1991 B6 Group 4 2000          
  3   Caramba-Renngemeinschaft Celle
Alpine A 110 1600S
Peter Brand, D
1565 L4 Group 4 2000          
  4    
Alpine A 110 1600S
Wolfgang Martin, D
1565 L4 Group 4 2000          
  5   Braun Sixtant Racing Team
VW-Porsche 914/6
Peter-Karl Nowak, D
1991 B6 Group 4 2000          
  6    
Alpine A 110 1300S
Dieter Franke, D
1289 L4 Group 4 2000          
  7    
VW-Porsche 914/6
Hubert Schlieckmann, D
1991 B6 Group 4 2000          
DNF   184  
VW-Porsche 914/6
Franz Konrad, A
1991 B6 Group 4 2000          
DNF      
Alpine A 110
Bruno Vollendorf, D
  L4 Group 4 2000          

Remarks: Class schedule unknown