Heats
1974 Hockenheim Jim Clark 
1973 Sembach  Go 1975 Sembach 
1974 Wunstorf 
Back to index page

AvD/ISCC Flugplatzrennen Sembach

Sembach Airfield, near Kaiserlautern, Germany

Date: 11/5/1974 to: 12/5/1974
Track length: 5.610 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 2/70 and 4/70
Car info: 1974 Cars

 

Wolf and Tubbesing had another bog fight in the 1000 cc class, the latter winning once again. Sander was beaten by a trouble-free Fiat this time, with Franz behind the wheel. Again an Alfa fight in the 1300 cc class, Meyer narrowly beating Bischoff. The last duel which is worth mentioning was between Krebs and Fritzinger, both Capri - with Krebs winning, now joint points leader.


Tourings Car Group 2 Class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Ford Gerstmann Racing Team
Ford Capri RS 2600 LW
Albrecht Krebs, D
2999 V6 Group 2 +2000          
  2    
Ford Capri RS 2600 LW
Klaus Fritzinger, D
2999 V6 Group 2 +2000          
  3    
Opel Commodore GS 2800
Günther Ergenzinger, D
2998 L6 Group 2 +2000          
  4    
Ford Capri RS 2600
Harald Hinz, D
  V6 Group 2 +2000          
  1    
Ford Escort RS 1600
Karl-Heinz Leibold, D
1975 L4 2000          
  2    
BMW 2002
Eberhard Dollinger, D
1990 L4 2000          
  3    
BMW 2002
Klaus Heit, D
1990 L4 2000          
  4    
Opel Ascona
Otto Kälberer, D
ca. 2000 L4 2000          
  5   Steinmetz Automobiltechnik
Opel Ascona
Klaus Assmuth, D
ca. 2000 L4 2000          
  6    
BMW 2002
Hugo Lutz, D
1990 L4 2000          
  7    
BMW 2002 TII
Jakob Hürtgen, D
1990 L4 2000          
  8    
BMW 2002
Heinrich Baier, D
1990 L4 2000          
  9    
BMW 2002
Hermann Tschirschwitz, D
1990 L4 2000          
  10    
BMW 2002
Lothar Wagner, D
1990 L4 2000          
  1   SAC Racingteam
BMW 1602
Hermann Beilharz Jr, D
1573 L4 1600          
  2   Renngemeinschaft Graf Zeppelin
Ford Escort TC
Anton Barth, D
1594 L4 1600          
  3    
BMW 1602
Horst Döring, D
1573 L4 1600          
  4   Hartge KG
Ford Escort TC
Dieter Selzer, D
1594 L4 1600          
  5   Reifag Racing Team
Ford Escort TC
Werner Boller, D
1594 L4 1600          
  6    
BMW 1602
Helmut Rösser, D
1573 L4 1600          
  7    
BMW 1602
Heinz-Günther Schmid, D
1573 L4 1600          
  8    
VW 1302 S
Dieter Götting, D
1584 B4 1600          
  9    
BMW 1602
Fritz Harr, D
1573 L4 1600          
  10    
BMW 1602
Jürgen Drewitz, D
1573 L4 1600          
NC      
BMW 1602
Miro Finschger, D
1573 L4 1600          
  1   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Meyer, D
1290 L4 1300          
  2   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Michael Bischoff, D
1290 L4 1300          
  3    
NSU 1200 TT
Peter Becker, D
1296 L4 1300          
  4   Nothelle Tuning
NSU 1200 TT
Eberhardt Beck, D
1296 L4 1300          
  5    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Bernd Gratze, D
1290 L4 1300          
  6   Team Sechsämertropfen
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Heinz Weltrowski, D
1290 L4 1300          
  7    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Sindermann, D
1290 L4 1300          
  8    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Karl-Heinz Arend, D
1290 L4 1300          
  9    
NSU 1200 TT
Walter Spirkl, D
1296 L4 1300          
  10   Eichberg Racing
Ford Escort 1300
Hans-Jörn Ley, D
1298 L4 1300          
  11    
NSU 1200 TT
Wolfgang Lubinski, D
1296 L4 1300          
  1   TM Automobiltechnik Essen
Fiat 128 coupé 1100
Michael Franz, D
1148 L4 1150          
  2   Simca W. Heiden
Simca 1000 EC
Wolfgang Sander, D
1148 L4 1150          
  3    
Fiat 128
Hubertus Geerling, D
1148 L4 1150          
  4   Leinberger Fiat Racing LB Tuning
Fiat 128
? Heinz Jürgen Siebert, D
? Günther Benneman, D
1148 L4 1150          
  1   Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Heinz Tubbesing, D
996 L4 1000          
  2    
NSU 1000 TTS
Wolfgang Wolf, D
996 L4 1000          
  3    
Fiat Abarth 1000 TCR
Bernd Pfeifer, D
982 L4 1000          
  4   SFG Köln
Sunbeam Imp
Hans Sauer, D
998 L4 1000          
  5    
Sunbeam Imp
Klaus Edel, D
998 L4 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Walter Kraiss, D
996 L4 1000          
  7    
NSU 1000 TTS
Reiner Hehr, D
996 L4 1000          
  8    
NSU 1000 TTS
Franz Böhler, D
996 L4 1000          
  9    
NSU 1000 TTS
Paul Becker, D
996 L4 1000          
  1    
Fiat Abarth 850 TC
Dieter Schulz, D
847 L4 850          
  2    
Fiat 850 Special
Rolf Körner, D
843 L4 850          
  3    
Fiat Abarth 850 TC
Erich Lorenz, D
847 L4 850          
  4    
Fiat Abarth 850 TC
Manfred Drögekopp, D
847 L4 850          
  5    
Fiat Abarth 850 TC
Gotthelf Wirsig, D
847 L4 850          
  6    
Austin Mini Seven
Armin Krayer, D
848 L4 850          
  7    
BMC Mini 850
Eugen Grupp, D
848 L4 850          
  8    
Fiat Abarth 850 TC
Eberhard Schmid, D
847 L4 850          
  9    
Austin Mini Seven
Walter Holzhaus, D
848 L4 850          
DNF      
Ford Mustang
Jürgen Karich, D
  V8 Group 2 +2000          
DNF      
BMW 2002
Roland Rutschow, D
1990 L4 2000          
DNF      
BMW 2002
Manuel Pertierra-Fernandez, D
1990 L4 2000          
DNF      
BMW 2002
Horst Hoffmann, D
1990 L4 2000          
DNF      
Opel Kadett
Hans-Wilhelm Ridder, D
ca. 2000 L4 2000          
DNF      
Opel Ascona 16 S
Miguel Balsalobre, D
1584 L4 1600          
DNF     ASC Hamburg
BMW 1602
Joachim Wolthusen, D
1573 L4 1600          
DNF     Rallye Gemeinschaft Ulm
BMW 1602
Andreas Schall, D
1573 L4 1600          
DNF      
BMW 1602
Johannes Wollstadt, D
1573 L4 1600          
DNF     Nothelle Tuning
NSU 1200 TT
Gerhard Vogel, D
1296 L4 1300          
DNF      
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Harry Schulze, D
1290 L4 1300          
DNF      
Ford Escort 1300
Georg Höller, D
1298 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Libo Maniscalco, D
1296 L4 1300          
DNF     Leinberger Fiat Racing LB Tuning
Fiat 128 coupé 1300
Richard Leinberger, D
1290 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Axel Plankenhorn, D
1296 L4 1300          
DNF     Fritz Lochmann Racing Team
Fiat Abarth 1000 TCR
Gernot Lamby, D
982 L4 1000          
DNF      
NSU 1000 TTS
Karl-Heinz Sauer, D
996 L4 1000          
DNF      
Sunbeam Imp
Bernard Mertes, B
998 L4 1000          
DNF      
Sunbeam Imp
Eckhard Casteel, D
998 L4 1000          
DNF      
Fiat Abarth 850 TC
Klaus Röser, D
847 L4 850          

GT Group 4 Class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche Carrera RSR
Hartwig Bertrams, D
2994 B6 Group 4 +2000          
  2   Braun Sixtant Racing Team
Porsche ?Carrera RSR
Dieter Franke, D
2994 B6 Group 4 +2000          
  3    
Porsche Carrera RSR
Klaus Drees, D
2994 B6 Group 4 +2000          
  4    
Porsche ?Carrera RSR
Gerhard Holup, D
2994 B6 Group 4 +2000          
  1   Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Edgar Dören, D
1991 B6 Group 4 2000          
  2   Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Herbert Mohr, D
1991 B6 Group 4 2000          
  3   Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Albrecht Schütz, D
1991 B6 Group 4 2000          
  4 315  
VW-Porsche 914/6
Wilhelm Siegle, D
1991 B6 Group 4 2000          
  5   Mannheim-Heidelberg-Sports-Touring-Club
VW-Porsche 914/6
Jochen Engel, D
1991 B6 Group 4 2000          
  6   Braun Sixtant Racing Team
VW-Porsche 914/6
Peter-Karl Nowak, D
1991 B6 Group 4 2000          
  7    
Alpine A 110
Hans-Dieter Humm, D
  L4 Group 4 2000          
  8   SAC Racingteam
Alpine A 110
Günther Kimmich, D
  L4 Group 4 2000          
  9   Alfa Romeo Hähn
Alfa Romeo 1600 GTA
Bernd Fischer, D
1570 L4 Group 4 2000          
DNF     Rallye Gemeinschaft Ulm
Porsche Carrera RSR
Eberhard Sindel, D
2994 B6 Group 4 +2000          
DNF      
Alfa Romeo 1600 GTA
Wolfgang Walter, D
1570 L4 Group 4 2000          

Tourings Car Group 1 Class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Ford Capri
Herbert Kramer, D
  V6 Group 1 +2500          
  2    
BMW 3.0 Si
Werner Krisp, D
2985 L6 Group 1 +2500          
  3   AC Bavaria
Opel Commodore GS/E
Karl Sedlmaier, D
2784 L6 Group 1 +2500          
  1    
BMW 2002 TII
Siegfried Köpcke, D
bmw L4 Group 1 2000          
  2    
BMW 2002 TI
Gert Englerth, D
1990 L4 Group 1 2000          
  3    
BMW 2002 TI
Rüdiger Liebe, D
1990 L4 Group 1 2000          
  4    
BMW 2002 TI
Horst Schöne, D
1990 L4 Group 1 2000          
  5    
Alfa Romeo 2000 GTV
Hans-Jürgen Liesong, D
1962 L4 Group 1 2000          
  1    
Renault R 17 TS
Otto Flattich, CH
1565 L4 Group 1 1600          
  2    
Audi 80 GT
Peter Seikel, D
1588 L4 Group 1 1600          
  3    
Opel Ascona 16 SR
Jürgen Bauer, D
1584 L4 Group 1 1600          
  1    
Renault R 8 Gordini
Claus Dupré, D
1255 L4 Group 1 1300          
  2   Reifag Racing Team
Simca Rallye 2
Jürgen Bethschneider, D
1294 L4 Group 1 1300          
  3    
Datsun Sunny coupé
Adalbert Ries, D
1171 L4 Group 1 1300          
  4    
Ford Escort 1300 GT
Bernd Zallmanzig, D
1298 L4 Group 1 1300          
  5   AC Mayen
Simca Rallye 2
Ludwig Nett, D
1294 L4 Group 1 1300          
  6    
NSU 1200 TT
Hans-Peter Nees, D
1177 L4 Group 1 1300          
  7    
Simca Rallye 2
Dieter Braun, D
1294 L4 Group 1 1300          
  8    
BMC Mini Cooper S
Joachim Faulhaber, D
1275 L4 Group 1 1300          
  1    
Fiat 128 coupé 1100
Helmut Herkersdorf, D
1116 L4 Group 1 1150          
  2   Reifag Racing Team
Fiat 128 coupé 1100
Rolf Bonnermann, D
1116 L4 Group 1 1150          
  3    
Fiat 128 coupé 1100
Peter Linden, D
1116 L4 Group 1 1150          
  1    
Autobianchi A112 Abarth
Heinz-Jürgen Grewe, D
982 L4 Group 1 1000          
  2    
Fiat 127
Karl Danz, D
903 L4 Group 1 1000          
  3   Renngemeinschaft Christopherus
Autobianchi A112 Abarth
Hubert Jahn, D
982 L4 Group 1 1000          
DNF      
Renault R 8 Gordini
Hans-Günter Lakaff, D
1255 L4 Group 1 1300          

GT Group 3 Class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2687 B6 Group 3 +2500          
  2   Sports Car Club of Stuttgart
Porsche Carrera RS
Leo Eigner, D
2687 B6 Group 3 +2500          
  3   Sports Car Club of Stuttgart
Porsche Carrera RS
Heinz Blind, D
2687 B6 Group 3 +2500          
DNF      
Porsche Carrera RS
Claus Kathner-Dierks, D
2687 B6 Group 3 +2500          

Remarks: Class schedule unknown