Heats
1974 Nurburgring DRP 
1973 Avus  Go 1975 Avus 
1974 Kassel-Calden 
Back to index page

Int. DMV Avus-Rennen

Avus Berlin, BRD

Date: 29/6/1974 to: 30/6/1974
Track length: 8.110 m?
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 2/70 and 4/70
Car info: 1974 Cars

 

Like most years in future or past, this was another “last race” at the AVUS, since noise regulations would make it impossible to continue. Well, well...

Schulz, local hero, was beaten by Körner at this power circuit - but he couldn’t believe what happened, entered a protest and apparently the engine of Körner had some cc’s too much. Tubbesing had unexpected opposition from Schwander, who ran away with the race.
Heiden was happy with his victory, since Schmidt had to retire with engine troubles. Meyer had an easy victory over Bischoff, and the 1600 cc class was won by Boller.
The two-litre class had yet again some DRM stars. Krebs, who had switched to an Escort wasn’t happy at all with Glemser and Betzler’s appearance, and could only finish third with a car taken over from Leibold after his own car’s engine expired at practice.
Müller won the big class, and the GT’s up to 2 litres had a harsh surprise for Dören: firstly, the MM VW-Porsches of Schütz and Mohr were too fast, and Dören himself had a fire - he still finished fourth. Leder won the final GT class.



Touring Car Group 2 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   BMW-Alpina
BMW 3.0 CSL
Siegfried Müller Sr, D
3498 L6 Group 2 +2000          
  2    
BMW
Friedrich Reisen
  L6 Group 2 +2000          
  3    
Opel Commodore GS 2800
Günther Ergenzinger, D
2998 L6 Group 2 +2000          
  4   Eichberg Racing
Ford Capri RS 2600
Manfred Balzereit, D
2999 V6 Group 2 +2000          
  5    
Opel Commodore GS 2800
Manfred Schmidtke, D
2998 L6 Group 2 +2000          
  1   Castrol Team Zakspeed RTL
Ford Escort RS 1600
Dieter Glemser, D
1975 L4 Group 2 2000          
  2   BMW-Alpina
BMW 2002
Thomas Betzler, D
1990 L4 Group 2 2000          
  3   Ford Gerstmann Racing Team
Ford Escort RS 1600
Albrecht Krebs, D
1975 L4 Group 2 2000          
  4    
BMW 2002
Roland Rutschow, D
1990 L4 Group 2 2000          
  5   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 2000 GTAm
Dieter Sindermann, D
1999 L4 Group 2 2000          
  6    
BMW 2002
Gerhard Badtke, D
1990 L4 Group 2 2000          
  7    
BMW 2002
Bodo Jähn, D
1990 L4 Group 2 2000          
  8    
BMW 2002
Mons Billgren, S
1990 L4 Group 2 2000          
  9   VBA
BMW 2002
Jürgen Puls, D
1990 L4 Group 2 2000          
  10   VBA
BMW 2002
H. Fischer, D
1990 L4 Group 2 2000          
  11    
BMW 2002
Helmut Dombrowsky, D
1990 L4 Group 2 2000          
  12    
BMW 2002
Helmut Hesse, D
1990 L4 Group 2 2000          
  13    
BMW 2002
Detlev Schoch, D
1990 L4 Group 2 2000          
  14    
BMW 2002
Klaus-Peter Preuss, D
1990 L4 Group 2 2000          
  15   VBA
Alfa Romeo 2000 GTAm
Klaus Herig, D
1999 L4 Group 2 2000          
  16    
BMW 2002
Hans-Jürgen Pommereit, D
1990 L4 Group 2 2000          
  1 83 Reifag Racing Team
Ford Escort TC
Werner Boller, D
1594 L4 Group 2 1600          
  2 81  
BMW 1602
Heinz Füller, D
1573 L4 Group 2 1600          
  3 98 VBA
BMW 1602
Jürgen Drewitz, D
1573 L4 Group 2 1600          
  4 98  
Opel Ascona 16 S
Dieter Fiedler, D
1584 L4 Group 2 1600          
  5 97  
BMW 1602
Klaus-Dieter Meier, D
1573 L4 Group 2 1600          
  6 90 MSG Berlin
BMW 1602
Detlef Nabelski, D
1573 L4 Group 2 1600          
  7 102  
Opel Ascona 16 S
Rolf Burkert, D
1584 L4 Group 2 1600          
  8 94  
Opel Manta 16 S
Marion Wunnike, D
1584 L4 Group 2 1600          
  9 93  
Alfa Romeo
Michael Koller, D
1570 L4 Group 2 1600          
  10 100  
Opel Ascona 16 S
Herbert Mittelstädt, D
1584 L4 Group 2 1600          
  11 84  
BMW 1602
Peter Uhlenhaut, D
1573 L4 Group 2 1600          
  12 86  
Ford Escort TC
Hans Golka, D
1594 L4 Group 2 1600          
  13 101  
BMW 1602
Manfred Dietz, D
1573 L4 Group 2 1600          
  1   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Meyer, D
1290 L4 Group 2 1300          
  2   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Michael Bischoff, D
1290 L4 Group 2 1300          
  3   Team Sechsämertropfen
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Heinz Weltrowski, D
1290 L4 Group 2 1300          
  4    
NSU 1200 TT
Karl Jaromilek, D
1296 L4 Group 2 1300          
  5    
NSU 1200 TT
Volker Rhinow, D
1296 L4 Group 2 1300          
  6    
Alfa Romeo
Gert Dubiella, D
1290 L4 Group 2 1300          
  7    
Alfa Romeo
Peter Stöhr, D
1290 L4 Group 2 1300          
  8    
NSU 1200 TT
Joachim Czieselsky, D
1296 L4 Group 2 1300          
  9    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Ernst-Rüdiger Vehst, D
1290 L4 Group 2 1300          
  10   VBA
NSU 1200 TT
Felix Jaksch, D
1296 L4 Group 2 1300          
  11   VBA
NSU 1200 TT
Jürgen Storm, D
1296 L4 Group 2 1300          
  1   Simca W. Heiden
Simca 1000 EC
Wolfgang Sander, D
1148 L4 Group 2 1150          
  2   TM Automobiltechnik Essen
Fiat 128
Wolfgang Langohr, D
1148 L4 Group 2 1150          
  3   Leinberger Fiat Racing LB Tuning
Fiat 128
Heinz Jürgen Siebert, D
1148 L4 Group 2 1150          
  4    
Simca 1000 EC
Wilhelm Vogt, D
1148 L4 Group 2 1150          
  5    
Fiat 128
Rainer Bilinski, D
1148 L4 Group 2 1150          
  6    
Daf 55
Jörg von Hinrichs, D
1148 L4 Group 2 1150          
  7    
Opel Kadett
Wolfgang Kurth, D
  L4 Group 2 1150          
  1   Autohaus Zeplin
NSU 1000 TTS
Hans-Peter Schwander, D
996 L4 Group 2 1000          
  2   Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Heinz Tubbesing, D
996 L4 Group 2 1000          
  3   SFG Köln
Sunbeam Imp
Hans Sauer, D
998 L4 Group 2 1000          
  4    
NSU 1000 TTS
Dieter Krischok, D
996 L4 Group 2 1000          
  5    
NSU 1000 TTS
Uwe Kallweit, D
996 L4 Group 2 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Bernd Heinzeller, D
996 L4 Group 2 1000          
  7    
NSU 1000 TTS
Klaus Müller, D
996 L4 Group 2 1000          
  8    
NSU 1000 TTS
Ingo Lünse, D
996 L4 Group 2 1000          
  9    
NSU 1000 TTS
Reinhard Zinn, D
996 L4 Group 2 1000          
  10    
Autobianchi A112
Klaus Jurichs, D
  L4 Group 2 1000          
  11    
Fiat
Hartmut Luttmann, D
  L4 Group 2 1000          
DSQ     Haribo Lakritzen Racing Team
Fiat Abarth 850 TC
Rolf Körner, D
847? L4 Group 2 850         Engine capacity too large
  1    
Fiat Abarth 850 TC
Dieter Schulz, D
847 L4 Group 2 850          
  2    
Fiat Abarth 850 TC
Manfred Drögekopp, D
847 L4 Group 2 850          
  3    
Fiat Abarth 850 TC
Michael Aicher, D
847 L4 Group 2 850          
  4    
Fiat 850
Hans Bunn, D
  L4 Group 2 850          
DNF     BMW-Alpina
BMW 3.0 CSL
Harald Ertl, A
3498 L6 Group 2 +2000          
DNF   163 Benedens Automobiltechnik
BMW 3.0 CSL
Graziano Cancian, D
3498 L6 Group 2 +2000          
DNF      
BMW 2002
Eberhard Dollinger, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF      
BMW 2002
Rolf Bardowicks, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF      
BMW 2002
Kurt Mayer, D
1990 L4 Group 2 2000          
DNF      
Opel
Jürgen Lemke, D
  L4 Group 2 2000          
DNF     Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Klaus Bieler, D
996 L4 Group 2 1000         Puncture
DNF   88  
BMW 1602
Willi Hatje, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF   91  
BMW 1602
Gerd Köroska, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF   92  
BMW 1602
Detlef Franke, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF   96  
BMW 1602
Klaus Röser, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF   104  
VW
Michael Pötschke, D
  B4 Group 2 1600          
DNF   105  
BMW 1602
Peter Koch, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF   106 Jägermeister Racing Team
Alfa Romeo
Rainer Maschke, D
1570 L4 Group 2 1600          
DNF     VCB
Fiat 128
Manfred Zejewsky, D
1290 L4 Group 2 1300          
DNF      
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Harry Schulze, D
1290 L4 Group 2 1300          
DNF     TM Automobiltechnik Essen
Fiat 128
Michael Franz, D
1290 L4 Group 2 1300          
DNF      
Simca 1000 EC
Hans-Jürgen Schmutzky, D
1148 L4 Group 2 1150          
DNF     Fritz Lochmann Racing Team
Fiat 128
Henning Schmidt, D
1148 L4 Group 2 1150         Engine
DNF      
Opel Kadett
Michael Knetsch, D
  L4 Group 2 1150          
DNF      
Fiat 128
Wilfried Krause, D
1148 L4 Group 2 1150          
DNF     TM Automobiltechnik Essen
Fiat 128
Peter Rust, D
1148 L4 Group 2 1150          
DNF     Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Klaus Bieler, D
996 L4 Group 2 1000          
DNF     Scuderia Avus Berlin
NSU 1000 TTS
Wolfgang Hentschel, D
996 L4 Group 2 1000          
DNF      
Fiat Abarth 1000 TCR
Kurt Handels, D
982 L4 Group 2 1000          
DNF      
Austin Mini Seven
Jörn Ahrendt, D
848 L4 Group 2 850          

GT Group 4 class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1   Team Firestone Hamburg
Porsche Carrera RSR
Richard Leder, D
2994 B6 GT +2000          
  2    
Porsche Carrera RSR
Josef Brambring, D
2994 B6 GT +2000          
  3    
Porsche Carrera RSR
Jan Lundgårdh, S
2994 B6 GT +2000          
  4   Jägermeister Racing Team
Porsche Carrera RSR
Ekkehard Schimpf, D
2994 B6 GT +2000          
  5    
Porsche Carrera RSR
Jürgen Berg, D
2994 B6 GT +2000          
  6    
Porsche Carrera RSR
Helmuth Königsdorff, D
2994 B6 GT +2000          
  7    
Porsche 911 S
Wilfried Schmitz, D
2494 B6 GT +2000          
  8    
Porsche Carrera RS
Ralf-Dieter Schreiber, D
2687 B6 GT +2000          
  9    
Porsche Carrera RSR
Manfred Lill, D
2994 B6 GT +2000          
  10    
Porsche Carrera
Lutz Hörnssen, D
  B6 GT +2000          
  11    
Porsche Carrera
Peter Bulian, D
  B6 GT +2000          
  12    
Porsche Carrera RSR
Herbert Schmidt, D
2994 B6 GT +2000          
  13    
De Tomaso Pantera
Egbert Waskowitz, D
5763 V8 GT +2000          
  14    
Porsche Carrera
Rüdiger Schumacher, D
  B6 GT +2000          
  15    
Porsche
Heinz Palluth, D
  B6 GT +2000          
  1 171 Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Albrecht Schütz, D
1991 B6 GT 2000          
  2 172 Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Herbert Mohr, D
1991 B6 GT 2000          
  3 173 Jägermeister Racing Team
VW-Porsche 914/6
Dieter Bohnhorst, D
1991 B6 GT 2000          
  4 164 Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Edgar Dören, D
1991 B6 GT 2000          
  5 169  
Honda S 800
Udo Wahlbrink, D
791 L4 GT 2000          
  6 166  
VW-Porsche 914/6
Dieter Kossack, D
1991 B6 GT 2000          
DNF     Braun Sixtant Racing Team
Porsche Carrera RSR
Dieter Franke, D
2994 B6 GT +2000          
DNF      
Porsche Carrera RSR
Eugen Kiemele, D
2994 B6 GT +2000          
DNF      
Porsche Carrera RSR
Anton Stocks, D
2994 B6 GT +2000          
DNF   165 Braun Sixtant Racing Team
VW-Porsche 914/6
Peter-Karl Nowak, D
1991 B6 GT 2000          
DNF   168  
Alpine A 110
Philippe Munier, F
  L4 GT 2000          

Remarks: Exact class schedule unknown