Heats
1973 Rheydter 
1972 Sembach  Go 1974 Sembach 
1973 Salzburg DRP 
Back to index page

AvD/ISCC Flugplatzrennen Sembach

Sembach Airfield, near Kaiserlautern, Germany

Date: 6/5/1973
Track length: 5.610 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 10 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 2/70, group 4/71
Car info: 1973 Cars

 

A little under 30 cars took the start for race 1, touring cars under 1150 cc. Tubbesing took the lead and kept it to the finish, followed by Wolf. In the 1300/1600 race, Spiess’ first NSU TT with fuel injection was piloted by Swiss Siegrist who couldn’t shine - Meyer won the class, while Rösser returned to his 1972 form and won the 1600 cc class. The remaining touring car race was won by Brun (BMW CSL) despite a spin, but Joisten once again got full points since he was the first German at the finish. Two-litre honours were for Isert (Alfa Romeo).
Finally, the GT race was won by Stierli in his Corvette, but in the 2-litre class the third one at the finish got all the points: both Jürgensen and Fromm were disqualified.


A: TC under 1150 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Heinz Tubbesing, D
996 L4 1000 10 laps, 25.20,4        
2 2    
NSU 1000 TTS
Wolfgang Wolf, D
996 L4 1000 10        
3 3   MSC Baunatal
NSU 1000 TTS
Günter Heitmann, D
996 L4 1000 10        
4 1    
Fiat Abarth 850 TC
Fritz Patscheider, D
847 L4 850 10 laps, 27.10,7        
  4    
NSU 1000 TTS
Franz Böhler, D
996 L4 1000          
  5    
NSU 1000 TTS
Paul Becker, D
996 L4 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Peter Faubel, D
996 L4 1000          
  7   H. Hundt, Duckhams Oils
NSU 1000 TTS
Arno Schäfer, D
996 L4 1000          
  8   Reifag Racing Team
NSU 1000 TTS
Harald Fedtke, D
996 L4 1000          
  9    
Autobianchi A112
Helmut Tiedeken, D
  L4 1000          
  2   Motorsportclub Stuttgart
Steyr-Puch 650 TR
Jürgen Haas, D
692 B2 850 (!) 10 laps, 27.32,7        
  3    
Steyr-Puch 650 TR
Franz Eichhammer, D
692 B2 850 (!)          
  4    
Fiat Abarth 850 TC
Manfred Drögekopp, D
847 L4 850          
  5    
Fiat Abarth 850 TC
Gerhardt Brinkhöfer, D
847 L4 850          
  6    
BMC Mini 850
Hans Kröhle, D
848 L4 850          
  1   Haering
Fiat 128
Henning Schmidt, D
1140 L4 1150 9 laps, 23.18,8 (!)        
  2   Reppekus Tuning Essen
Fiat 128 coupé 1100
Michael Franz, D
1148 L4 1150 9        
  3    
Fiat 128
Helmut Thiel, D
1140 L4 1150          
  4    
Fiat 128
Günther Benneman, D
1140 L4 1150          
  5    
Fiat 128
Wolfgang Langohr, D
1140 L4 1150          
  6   Rallye Gemeinschaft Ulm
Fiat 128
Wolfgang Steidle, D
1140 L4 1150          
DNF      
Fiat Abarth 850 TC
Erich Lorenz, D
847 L4 850          
DNF      
Sunbeam Imp
Klaus Walz, D
998 L4 1000          
DNF      
NSU 1000 TTS
Klaus Bieler, D
996 L4 1000          
DNF     Kannenberg Rallye Team
Opel Kadett
Michael Presinger, D
  L4 1150          
DNF      
Fiat 128
Hans-Dieter Brüsseler, D
1140 L4 1150          
DNF     Scuderia Säubrenner
Fiat 128
Otto Fetters, D
1140 L4 1150          

B: TC 1150-1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 230  
BMW 1602
Helmut Rösser, D
1573 L4 1600 10 laps, 23.21,2        
2 2 231  
BMW 1602
Cleef Werner ("Heinz Werner"), D
1573 L4 1600 10        
  3   Faltz-Alpina Essen
BMW 1602
Günther Scherf, D
1573 L4 1600 10        
  4    
Ford Escort TC
Bernard Schmitz-Moormann, D
1594 L4 1600          
  5   Koepchen BMW Tuning
BMW 1602
Helmut Lenze, D
1573 L4 1600          
  6    
BMW 1602
Andreas Schall, D
1573 L4 1600          
  7   AC Mittelsaar
BMW 1602
Michael Hoss, D
1573 L4 1600          
  8    
Ford Escort TC
Manfred Scheu, D
1594 L4 1600          
  9    
BMW 1602
Eberhard Dollinger, D
1573 L4 1600          
  10    
BMW 1602
Wolfgang Druba, D
1573 L4 1600          
  1   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Meyer, D
1290 L4 1300 10 laps, 24.13,8        
  2    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Karl-Heinz Arend, D
1290 L4 1300          
  3    
NSU 1200 TT
Fritz Rechberg, D
1296 L4 1300          
  4   Toyota Racing
Toyota Corolla
Siegwart Naske, D
ca. 1300 L4 1300          
  5    
Fiat 128 coupé 1300
Marco Vanoli, CH
1290 L4 1300          
  6    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Peter Marx, D
1290 L4 1300          
  7    
NSU 1200 TT
Alfons Hofstätter, CH
1296 L4 1300          
  8    
NSU 1200 TT
Ulrich Wohlgemut, D
1296 L4 1300          
  9   DNRT Marlboro Team
Simca Rallye 2
Loek Vermeulen, NL
1294 L4 1300          
DNF      
BMW 1602
Herbert Hartge, D
1573 L4 1600          
DNF     Matthes BMW Tuning
BMW 1602
Peter Hennige, D
1573 L4 1600          
DNF     Team Tobien
BMW 1602
Horst Döring, D
1573 L4 1600          
DNF      
NSU 1200 TT
Oskar Friedmann, D
1296 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Jürgen Berger, D
1296 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Hans-Gerd Haberland, D
1296 L4 1300          
DNF      
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Peter Dornand, D
1290 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Heinz Schindler, D
1296 L4 1300          
DNF      
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Bernd Gratze, D
1290 L4 1300          
DNF      
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Rolf Hadorn, CH
1290 L4 1300          

C: TC over 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
BMW 3.0 CSL
Walter Brun, CH
  L6 +2000 10 laps, 22.10,9        
2 2   Faltz-Alpina Essen
BMW 2800 CS
Hans-Peter Joisten, D
2996 L6 +2000 10 laps, ca. 22.12        
  3    
BMW 2800 CS
Johann Köhler, D
2996 L6 +2000          
  1    
Alfa Romeo 2000 GTAm
Heinz Isert, D
1999 L4 2000 10 laps, 23.01,6        
  2    
BMW 2002
Erich Schormann, D
1990 L4 2000          
  3    
BMW 2002
Norbert Przybilla, D
1990 L4 2000          
  4   Auto Fox Wiesbaden
Alfa Romeo 2000 GTAm
Harald Ertl, A
1999 L4 2000          
  5    
BMW 2002
Heinz Füller, D
1990 L4 2000          
  6    
BMW 2002
Heiner Doll, D
1990 L4 2000          
  7    
BMW 2002
Hugo Lutz, D
1990 L4 2000          
  8   Reifag Racing Team
Ford Escort RS 1600
Werner Boller, D
1996 L4 2000          
DNF     Grab Ford Siegen
Ford Capri RS 2600
Karl-Ludwig Weiss, D
2940 V6 +2000          
DNF      
Ford Capri RS 2600
Alfons Reiter, D
2940 V6 +2000          
DNF     Matthes BMW Tuning
BMW 2002
Wolfgang Wasum, D
1990 L4 2000          
DNF      
BMW 2002
Klaus Heit, D
1990 L4 2000          
DNF     VBA
BMW 2002
Gerhard Mück, D
1990 L4 2000          
DNF      
Opel Ascona 19 S
Peter Wolf, CH
ca. 2000 L4 2000          
DNF      
BMW 2002
Peter Arm, CH
1990 L4 2000          

D: GTs
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 480 Formel Rennsport Club der Schweiz
Chevrolet Corvette
Walter Stierli, CH
  V8 GT +2000 10 laps, 22.04,8        
  2 474 Lista Racing Team
Porsche Carrera
Theo Hofer, CH
  B6 GT +2000          
  3 472  
Porsche 911 S
Kurt Peter, CH
2492 B6 GT +2000          
  4 471 Formel Rennsport Club der Schweiz
Porsche 911 S
Max Müller, CH
2492 B6 GT +2000          
  5 465  
Porsche 911 S
Heinz-Otto Raufer, D
2494? B6 GT +2000          
  6 479 Racing Team Grindelwald
De Tomaso Pantera
Heinrich Keller, CH
5763 V8 GT +2000          
  7 477  
Porsche Carrera
Pierre Greub, CH
  B6 GT +2000          
  8 473 Formel Rennsport Club der Schweiz
Porsche 911 S
Heinz Grieder, CH
2494? B6 GT +2000          
  9 476 Lista Racing Team
Porsche 911 S
Freddy Lienhard, CH
2494? B6 GT +2000          
DSQ (1) 452  
VW-Porsche 914/6
Hans-Christian Jürgensen, D
1991 B6 GT 2000         Illegal engine modifications
DSQ (2) 454  
Porsche 911
Paul Fromm, D
1991 B6 GT 2000         Illegal engine modifications
  1 450  
Porsche 911 S
Hans Hargarten, D
1991 B6 GT 2000 10 laps, 23.31,1        
  2 456  
Porsche 911 T
Alfred Kunze, D
1991 B6 GT 2000          
  3 482 Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Edgar Dören, D
1991 B6 GT 2000          
  4 460 Veltman Opel Tuning
Opel GT
Wolfgang Walter, D
ca. 2000 L4 GT 2000          
  5 451 Braun Sixtant Racing Team
VW-Porsche 914/6
Peter-Karl Nowak, D
1991 B6 GT 2000          
  6 458  
VW-Porsche 914/6
Robert Frostrom, USA
1991 B6 GT 2000          
  1    
Alpine A 110 1300S
Peter Brand, D
1289 L4 GT 1600 10 laps, 24.26,3        
  2    
Alfa Romeo 1600 GTA
Horst Tonn, D
1570 L4 GT 1600          
  3    
Alpine A 110 1600S
Wolfgang Krasser, D
1565 L4 GT 1600          
DNF   467 Mannheim-Heidelberg-Sports-Touring-Club
Porsche Carrera
John Rulon-Miller, USA
  B6 GT +2000          
DNF   468  
Shelby GT350
Josef "Sepp" Reiter, D
  V8 GT +2000          
DNF   469  
Porsche 911 S
Horst Kloft, D
2494? B6 GT +2000          
DNF   453  
VW-Porsche 914/6
Jochen Engel, D
1991 B6 GT 2000          
DNF     Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1600 GTA
Bernd Graf, D
1570 L4 GT 1600          
DNF      
Lotus Elan
Wolfgang Schmidt, D
1594 L4 GT 1600          
DNF      
Alfa Romeo 1600 GTA
Armin Vogt, D
1570 L4 GT 1600          
DNF     Alfa Romeo Hähn
Alfa Romeo 1600 GTA
Dieter Sindermann, D
1570 L4 GT 1600          

E: Swiss Championship, Class results Group 1
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Chevrolet Camaro
Wolfgang Wassermann, CH
  V8 Group 1 +3000          
  2    
Chevrolet Camaro
Peter Frey, CH
  V8 Group 1 +3000          
  3    
Chevrolet Camaro
Christian Vollenwyder, CH
  V8 Group 1 +3000          
  1    
Ford Capri
Herbert Kramer, CH
  V6 Group 1 3000          
  2   MST Lufthansa
BMW 3.0 S
Gerd Braun, D
2985 L6 Group 1 3000          
  3    
BMW 3.0 Si
Werner Krisp, D
2985 L6 Group 1 3000          
  4    
Mazda RX-2
Hans van Beem, NL
2 x 491 R2 Group 1 3000          
  1    
BMW 2002 TII
Rudolf Truninger, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  2    
BMW 2002 TII
Werner Danz, D
1990 L4 Group 1 2000          
  3    
BMW 2002 TI
Gunter Braumüller, D
1990 L4 Group 1 2000          
  4    
BMW 2002 TII
Siegfried Köpcke, D
1990 L4 Group 1 2000          
  5    
BMW 2002 TI
Erhard Steck, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  6    
BMW 2002 TI
Hans Truninger, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  7    
BMW 2002 TI
Hans-Ruedi Häberlin, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  8    
Alfa Romeo 2000 GTV
Wolfgang Georg Marx, D
1962 L4 Group 1 2000          
  9    
BMW 2002 TI
Rüdiger Liebe, D
1990 L4 Group 1 2000          
  10   Renngemeinschaft Christopherus
BMW 2002 TII
Walter Riegermann, D
1990 L4 Group 1 2000          
  11   Renngemeinschaft Wuppertal
Alfa Romeo 2000 GTV
Norbert Schüler, D
1962 L4 Group 1 2000          
  12    
BMW 2002 TI
Rolf Madörin, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  13    
BMW 2002 TI
Hans Leuenberger, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  14    
BMW 2002 TI
Eduard Kaufmann, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  15    
BMW 2002 TI
Max Lanz, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  16   Auto- und Motorsportclub Karlsruhe
BMW 2002 TII
Eduard Dörrenberg, D
1990 L4 Group 1 2000          
  17    
BMW 2002 TI
Hans Engesser, CH
1990 L4 Group 1 2000          
  1    
Alfa Romeo 1600 GT Junior
Ernst Hugentobler, CH
1570 L4 Group 1 1600          
  2    
Alfa Romeo 1600 GT Junior
Helmut Reinauer, A
1570 L4 Group 1 1600          
  3    
Alfa Romeo Giulia Super
Ernst Recher, CH
1570 L4 Group 1 1600          
  4   Challengers Racing Team
Opel Ascona 16 S
Robert E. Lenz, D
1584 L4 Group 1 1600          
  5    
Opel Ascona 16 S
Klaus Linhardt, D
1584 L4 Group 1 1600          
  1    
Renault R 8 Gordini
Hans-Jürgen Liesong, D
1255 L4 Group 1 1300          
  2    
Renault R 8 Gordini
Manfred Eggenberger, CH
1255 L4 Group 1 1300          
  3   DNRT Marlboro Team
Simca Rallye 2
Aloys Mattijssen, NL
1294 L4 Group 1 1300          
  4    
Simca Rallye 2
Kurt Pöschkö, A
1294 L4 Group 1 1300          
  5    
Fiat 128 coupé 1300
Dölf Ruesch, CH
1290 L4 Group 1 1300          
  6    
Fiat 128 coupé 1300
Georges Theiler, CH
1290 L4 Group 1 1300          
  7    
Renault R 8 Gordini
Guy Grasso, CH
1255 L4 Group 1 1300          
  8    
Renault R 8 Gordini
Walter Urech, CH
1255 L4 Group 1 1300          
  9    
Fiat 128 coupé 1300
Rico Benz, CH
1290 L4 Group 1 1300          
  10   Motorclub Nordrhein
Simca Rallye 2
Willy Odermatt, D
1294 L4 Group 1 1300          
  11    
Mazda 1300
Willy Mayer, CH
1272 L4 Group 1 1300          
  12    
Renault R 8 Gordini
Lutz Kämmerer, D
1255 L4 Group 1 1300          
  13    
Renault R 8 Gordini
Willy Menzi, CH
1255 L4 Group 1 1300          
  14    
NSU 1200 TT
Hans-Peter Nees, D
1177 L4 Group 1 1300          
  15    
Renault R 8 Gordini
Michel Scemama, CH
1255 L4 Group 1 1300          
  16   Reifag Racing Team
Ford Escort 1300 GT
Hans Stein, D
1298 L4 Group 1 1300          
  1   Scuderia Gedern
Fiat 128 coupé 1100
Udo Plückelmann, D
1116 L4 Group 1 1150          
  2    
Fiat 128 coupé 1100
Roger Metz, D
1116 L4 Group 1 1150          
  3    
Fiat 128 coupé 1100
Ernst Scherrer, CH
1116 L4 Group 1 1150          
  4    
Opel Rallye Kadett
René Hollinger, CH
1078 L4 Group 1 1150          
  1    
Fiat 850 sport coupé
Reinhold Köster, D
903 L4 Group 1 1000          
  2    
BMC Mini Cooper
Günther Wirz, CH
998 L4 Group 1 1000          
  3   Reifag Racing Team
Fiat 127
Ewald Kuhn, D
903 L4 Group 1 1000          
  4    
Fiat 127
Karl Danz, D
903 L4 Group 1 1000          
  5    
BMC Mini Cooper
Willi Deppert, D
998 L4 Group 1 1000          
DNF      
Ford Capri
Günter Paritschke, D
  V6 Group 1 3000          
DNF      
BMW 3.0 Si
Heinz-Jürgen Grewe, D
2985 L6 Group 1 3000          
DNF      
BMW 2002 TII
Martin Urfer, CH
1990 L4 Group 1 2000          
DNF      
BMW 2002 TII
Hanspeter Fischer, CH
1990 L4 Group 1 2000          
DNF     DNRT Marlboro Team
Opel Ascona 19 S
Rien Frankenhout, NL
1897 L4 Group 1 2000          
DNF      
Renault R 17 TS
Otto Flattich, CH
1565 L4 Group 1 1600          
DNF     Scuderia Gedern
Fiat 128 coupé 1100
Klaus Ahnert, D
1116 L4 Group 1 1150          

F: Swiss Championship, Class results Group 3
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1 447 Écurie Basilisk
De Tomaso Pantera
Kurt Roth, CH
5763 V8 Group 3 +2500          
  1 440 Ecurie des Ordons
Porsche 911 S
Jean-Claude Bering, CH
2341 B6 Group 3 2500          
  2 443 Écurie Basilisk
Porsche 911 S
Friedrich Straumann, CH
2341 B6 Group 3 2500          
  3 442 Scuderia Baselia
Porsche 911 S
Edy Brandenberger, CH
2341 B6 Group 3 2500          
  4 444 Mascotte Racing Team
Porsche 911 S
Roger Favre, CH
2341 B6 Group 3 2500          
  5 445 Écurie de la Cote
Porsche 911 S
Patrick Meschia, CH
2341 B6 Group 3 2500          
  6 441 Formel Rennsport Club der Schweiz
Porsche 911 S
Roger Brunschweiler, CH
2341 B6 Group 3 2500          
  7 439 Mascotte Racing Team
Porsche 911 S
Edy Kofel, CH
2341 B6 Group 3 2500          
  8 436  
Porsche 911 T
Bernd Renneisen, D
2341 B6 Group 3 2500          
  9 437 VBA
Porsche 911 T
Klaus Herig, D
2341 B6 Group 3 2500          
  1    
Alpine A 110
Philippe Erard, CH
ca. 1800? L4 Group 3 2000          
  2   Reifag Racing Team
Opel GT
Norbert Feeser, D
1897 L4 Group 3 2000          
  3   Reifag Racing Team
Opel GT
Detlef Adam, D
1897 L4 Group 3 2000          
  1    
Alpine A 110
Charly Blaser, CH
  L4 Group 3 1600          
  2    
Alpine A 110
Willi Lang, CH
  L4 Group 3 1600          
  3    
Lancia Fulvia 1.3 HF
Johannes Kistler, CH
1296 V4 Group 3 1600          
  4    
Alpine A 110
Bruno Beffa, CH
  L4 Group 3 1600          
DNF   438 Formel Rennsport Club der Schweiz
Porsche 911 S
Edy Welti, CH
2341 B6 Group 3 2500          
DNF      
Lancia Fulvia 1.3 HF
Georg Bartels, CH
1296 V4 Group 3 1600