Heats
1973 Nurburgring DRP 
1972 Hockenheim Mai Pokal  Go  
1973 Sembach 
Back to index page

Int. 6. Rheydter DMW Rundstreckenrennen

Zolder, Belgium

Date: 21/4/1973 to: 22/4/1973
Track length: 4.220 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position: Wolf (B)
Fastest lap:

Distance:
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 2/70 and 4/70
Car info: 1973 Cars

 

The Rundstrecken Pokal lost some of its interest, since after this race only Joisten had a full points tally, again winning his class against weak opposition. Brand and Scherf could only finish third in their respective classes. Most of the races were dull and uneventful, but a highlight was Friedmann in his self-prepared NSU TT who was driving in second place until his gear linkage gave up. In the 1150 class, Fröhlich was a surprise entry with a Reppekus-Fiat - but he retired while leading.
A fate which Bonefeld had welcomed: his car, trailer and tow-car were stolen before the race...


A: TC under 850 cc and 1000-1150 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Fiat 128
Günther Benneman, D
1148 L4 1150 51.27,1        
  2 70  
Fiat 128
Hans Hettelder, NL
1148 L4 1150          
  3 73  
Fiat 128
Wolfgang Langohr, D
1148 L4 1150          
  4 74 Reppekus Tuning Essen
Fiat 128
Friedhelm Croes, D
1148 L4 1150          
  5 77  
Opel Kadett
Egon van den Woldenberg, D
  L4 1150          
  6 78 Renault Sportservice H.W. Klein
Renault R 8
Roland Marozsan, D
1108 L4 1150          
  7 79  
Simca 1000 EC
Gernod Neumann, D
1148 L4 1150          
  1 3  
Steyr-Puch 650 TR
Franz Eichhammer, D
692 B2 700 52.14,2        
  2 6  
Honda N600
Heinz-Dieter Santorius, D
599 L2 700          
  3 8  
Honda N600
Bernd Hahne, D
599 L2 700          
  4 11  
Honda N600
Eberhard Diamant, D
599 L2 700          
  5 12  
Honda N600
Hans-Peter Franzen, D
599 L2 700          
  6 10 Renngemeinschaft MSC Langenfeld
Honda N600
Harald Borchardt, D
599 L2 700          
  7 9  
Honda N600
Hans Schorn, D
599 L2 700          
  1    
Fiat Abarth 850 TC
Fritz Patscheider, D
847 L4 850 52.14,2        
DSQ   5 Motor Club Stuttgart
Steyr-Puch 650 TR
Jürgen Haas, D
692 B2 700          
NC   7  
Honda N600
H. Dieter Keisers, D
599 L2 700          
NC   71  
Fiat 128
Henning Schmidt, D
1148 L4 1150          
DNF   75? Reppekus Tuning Essen
Fiat 128
Dieter Fröhlich, D
1148 L4 1150         Gearbox
DNF     Rhein-Ruhr Racing Team
Simca 1000
Werner Heiden, D
1148 L4 1150          
DNF   72 Günter Benneman
Fiat 128
Hans-Dieter Brüsseler, D
1148 L4 1150         Gearbox
DNF   76  
Opel Kadett
Dieter Riegl, D
  L4 1150          
DNF   66  
Simca 1000
Klaus Janik, D
1148 L4 1150          
DNF   2  
Steyr-Puch 650 TR
Thomas-Rolf Pippon, D
692 B2 700          
DNF   4  
Steyr-Puch 650 TR
Christoph Frese, D
692 B2 700          

B: TC 850-1000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 40  
NSU 1000 TTS
Wolfgang Wolf, D
996 L4 1000 48.55,0 1      
2 2 35 Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Heinz Tubbesing, D
996 L4 1000          
3 3 42 Autohaus Zeplin
NSU 1000 TTS
Hans-Peter Schwander, D
996 L4 1000          
4 4 26 Schmidt-Tuning
NSU 1000 TTS
Gerhard Ebbers, D
996 L4 1000          
5 5 33  
NSU 1000 TTS
Klaus Bieler, D
996 L4 1000          
6 6 41 H. Hundt, Duckhams Oils
NSU 1000 TTS
Arno Schäfer, D
996 L4 1000          
7 7 55 SFG Köln
Sunbeam Imp
Hans Sauer, D
998 L4 1000          
8 8 27  
NSU 1000 TTS
Peter Döring, D
996 L4 1000          
9 9 46 Renngemeinschaft MSC Langenfeld
NSU 1000 TTS
Friedhelm Mantz, D
996 L4 1000          
10 10 53 Detlef Lonnemann
BMC Mini Cooper
Udo Claessen, D
998 L4 1000          
11 11 37  
NSU 1000 TTS
Franz Böhler, D
996 L4 1000          
12 12 39  
NSU 1000 TTS
Hans-Peter Merkel, D
996 L4 1000          
13 13 44  
NSU 1000 TTS
Peter Wisskirchen, D
996 L4 1000          
14 14 31  
NSU 1000 TTS
Helmut Trieb, D
996 L4 1000          
15 15 51  
Autobianchi A112
Rolf Könitz, D
  L4 1000          
16 16 56  
Sunbeam Imp
Burkhard Gies, D
998 L4 1000          
17 17    
BMC Mini Cooper
Willi Palmdorf, D
998 L4 1000          
DNF   58  
Autobianchi A112
Conny Thelen, D
  L4 1000          
DNF   45  
NSU 1000 TTS
Peter Rust, D
996 L4 1000          
DNF   50  
Ford Escort 1.0
Georg Höller, D
997 L4 1000          
DNF   49 Racing Teams Club Übach-Palenberg
NSU 1000 TTS
Klaus-Peter Lennartz, D
996 L4 1000          
DNF   28  
NSU 1000 TTS
Hans-Günther Agosti, D
996 L4 1000          
DNF   54  
Sunbeam Imp
Klaus Walz, D
998 L4 1000          
DNF   32 H. Hundt, Duckhams Oils
NSU 1000 TTS
Hagen Arlt, D
996 L4 1000          

C: TC 1150-1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 100 Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Meyer, D
1290 L4 1300 46.31,8        
2 2    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Edgar Gillessen, B
1290 L4 1300          
3 3 96  
NSU 1200 TT
Johannes Wollstadt, D
1296 L4 1300          
4 4 91  
NSU 1200 TT
Hans-Gerd Haberland, D
1296 L4 1300          
5 5 105 Alfa Romeo Weizinger Racing
Alfa Romeo
Bernd Gratze, D
1290 L4 1300          
6 6 112 Wiegand Toyota Racing
Toyota Corolla
Siegwart Naske, D
  L4 1300          
7 7 94 Renngemeinschaft MSC Langenfeld
NSU 1200 TT
Günter Bochem, D
1296 L4 1300          
8 8 92 Renngemeinschaft MSC Langenfeld
NSU 1200 TT
Wilfried Bechlenberg, D
1296 L4 1300          
9 9 109 Motorclub Nordrhein
Ford Escort 1300
Heinz-Jürgen Ochsenfort, D
1298 L4 1300          
10 10    
Simca Rallye 2
Jeroen van der Ploeg, NL
1294 L4 1300          
11 11 115  
Simca Rallye 1
Rob Elmers, NL
1294 L4 1300          
12 12 110  
Ford Escort 1300
Lothar Pinske, D
1298 L4 1300          
13 13 83  
NSU 1200 TT
Fritz Rechberg, D
1296 L4 1300          
14 14 97  
NSU 1200 TT
Oskar Friedmann, D
1296 L4 1300         Gear linkage
15 15 90  
NSU 1200 TT
Horst Hubert, D
1296 L4 1300          
DNF   102/103? Peter Marx Weizinger Racing Team
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Wolfgang Kirch, D
1290 L4 1300          
DNF   86  
NSU 1200 TT
Helmut Konka, D
1296 L4 1300          
DNF   89 Hannen Alt Racing Team
NSU 1200 TT
Helmut Kästner, D
1296 L4 1300          
DNF   87  
NSU 1200 TT
Uwe Teuscher, D
1296 L4 1300          
DNF     DNRT Marlboro Team
Simca Rallye 2
Aloys Mattijssen, NL
1294 L4 1300          
DNF   93  
NSU 1200 TT
Heinz-Jürgen Stammel, D
1296 L4 1300          
DNF   101  
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Graziano Cancian, D
1290 L4 1300          
DNF   98  
NSU 1200 TT
Heinz Schindler, D
1296 L4 1300          
DNF   107  
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Peter Cornand, D
1290 L4 1300          
DNF   116 Renault Sportservice H.W. Klein
Renault R 8 Gordini
Burkhard Stadelmann, D
1255 L4 1300          
DNF   84  
NSU 1200 TT
Peter Becker, D
1296 L4 1300          
DNF   88 Autohaus Zeplin
NSU 1200 TT
Michael Bischoff, D
1296 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Karl Götte, D
1296 L4 1300          

D: TC 1300-1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 137  
BMW 1602
Helmut Rösser, D
1573 L4 1600 46.12,0        
2 2 138 SAC Racingteam
BMW 1602
Hermann Beilharz Jr, D
1573 L4 1600          
3 3 132 Faltz-Alpina Essen
BMW 1602
Günther Scherf, D
1573 L4 2000          
4 4 121  
Ford Escort TC
Bernard Schmitz-Moormann, D
1594 L4 2000          
5 5 142  
BMW 1602
Cleef Werner ("Heinz Werner"), D
1573 L4 1600          
6 6 127 Rheydter Club für Motorsport
BMW 1602
Walter Prüser, D
1573 L4 1600          
7 7 122  
BMW 1602
Jürgen Röhrig, D
1573 L4 1600          
8 8 130  
BMW 1602
Willi Hatje, D
1573 L4 1600          
9 9 140  
BMW 1602
Klaus-Dieter Meier, D
1573 L4 1600          
10 10 143  
BMW 1602
Eberhard Dollinger, D
1573 L4 1600          
11 11 141 ASC Hamburg
BMW 1602
Joachim Wolthusen, D
1573 L4 1600          
12 12 144  
Opel Ascona 16 S
Günter Winters, D
1584 L4 1600          
DNF   133 Mercedes Benz Schall
BMW 1602
Andreas Schall, D
1573 L4 1600          
DNF   123 Renngemeinschaft MSC Langenfeld
BMW 1602
Theo Thelen, D
1573 L4 1600          
DNF   134 Koepchen BMW Tuning
BMW 1602
Heinz-Dieter Werner, D
1573 L4 1600          
DNF   126  
BMW 1602
Peter Lange, D
1573 L4 1600          
DNF   136 Reppekus Tuning Essen
BMW 1602
Gerd Herrmann, D
1573 L4 1600          
DNF   139 Hannen Alt Racing Team
BMW 1602
Manfred Verkühlen, D
1573 L4 1600          
DNF   125 Matthes BMW Tuning
BMW 1602
Peter Hennige, D
1573 L4 1600          
DNF   129  
BMW 1602
Jörg Denzel, D
1573 L4 1600          
DNF   135 Koepchen BMW Tuning
BMW 1602
Helmut Lenze, D
1573 L4 1600          

E: TC over 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 182 Faltz-Alpina Essen
BMW 2800 CS
Hans-Peter Joisten, D
2996 L6 3000 44.57,3        
  2 183 AC Hamm
Ford Capri RS 2600
Albert Broschek, D
2935 V6 3000          
  3 184  
Ford Capri RS 2600
Manfred Balzereit, D
2935 V6 3000          
  4 178  
Opel Commodore GS 2800
Werner Ebbinghaus, D
2998 L6 3000          
  1 162  
BMW 2002
Erich Schormann, D
1990 L4 2000 45.47,1        
  2 166  
BMW 2002 TII
Wilhelm Urlbauer, D
1990 L4 2000          
  3 170 Reifag Racing Team
Ford Escort RS 1600
Werner Boller, D
  L4 2000          
  4 169 VBA
BMW 2002
Gerhard Mück, D
1990 L4 2000          
  5 152 VBA
BMW 2002
Jürgen Puls, D
1990 L4 2000          
  6 163  
BMW 2002
Dieter Stünkel, D
1990 L4 2000          
  7 174 DNRT Marlboro Team
Opel Manta 19 SR
Fred Frankenhout, NL
1897 L4 2000          
  8 173 Kent Racing International
Alfa Romeo 2000 GTV
Eric Mandron, B
1962 L4 2000          
  9 156  
BMW 2002
Norbert Przybilla, D
1990 L4 2000          
  10 172 Kent Racing International
Alfa Romeo 2000 GTV
Philippe van Impe, B
1962 L4 2000          
  11 151 Matthes BMW Tuning
BMW 2002 TI
Wolfgang Wasum, D
1990 L4 2000          
DNF   186 Grab Ford Siegen
Ford Capri RS 2600
Karl-Ludwig Weiss, D
2940 V6 3000         Gearbox
DNF   179  
Opel Commodore GS 2800
Hans-Wilhelm Ridder, D
2998 L6 3000         Gearbox
DNF   187  
Ford Capri RS 2600
Alfons Reiter, D
  V6 3000         Gearbox
DNF   181 Faltz-Alpina Essen
BMW 2800 CS
Johann Köhler, D
2996 L6 3000         Gearbox
DNF      
BMW 2002
Günther Hildenbrand, D
1990 L4 2000          
DNF   176  
BMW 2002 TI
Hermann Minjon, D
1990 L4 2000          
DNF   154  
BMW 2002
Hugo Lutz, D
1990 L4 2000          
DNF   164  
BMW 2002
Klaus Heit, D
1990 L4 2000          
DNF   153 Matthes BMW Tuning
BMW 2002
Karl-Heinz Schrey, D
1990 L4 2000          
DNF   168  
BMW 2002 TI
Jakob Hürtgen, D
1990 L4 2000          
DNF   171 J. Obermoser Eurorace-GRD
Ford Escort RS 1600
Peter Zeuner, D
  L4 2000          
DNF   160  
BMW 2002
Heinz Füller, D
1990 L4 2000          
DNS   161 Faltz-Alpina Essen
BMW 2002 TI
Horst Bonefeld, D
1990 L4 2000         Car stolen!

F: GTs
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 28  
Porsche 911 S
Horst Kloft, D
2494 B6 GT +2000 46.15,5        
  2 35  
Porsche Carrera RS
Heinz-Otto Raufer, D
2687 B6 GT +2000          
  3 33 Mannheim-Heidelberg-Sports-Touring-Club
Porsche Carrera RS
John Rulon-Miller, USA
  B6 GT +2000          
  4    
Porsche 911 S
Ernst Zupp, D
2494 B6 GT +2000          
  5 31 Rheydter Club für Motorsport
Porsche 911 E
Wolfgang Kauwertz, D
2494 B6 GT +2000          
  6 30 Rheydter Club für Motorsport
Porsche 911 S
Peter Sieben, D
2494 B6 GT +2000          
  7 27  
Porsche 911 T
Herman Dahmen, B
2494 B6 GT +2000          
  8 29  
Porsche 911 T
Klaus Hartig, D
2494 B6 GT +2000          
  1 19  
Porsche 911 S
Hans Hargarten, D
1991 B6 GT 2000 46.34,9        
  2    
VW-Porsche 914/6
Werner Christmann, D
1991 B6 GT 2000          
  3 18 Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Edgar Dören, D
1991 B6 GT 2000          
  4 23 Veltman Opel Tuning
Opel GT
Wolfgang Walter, D
1990 L4 GT 2000          
  5    
Porsche 911 S
Joël Braschet, D
1991 B6 GT 2000          
  1 10 Rallye & Racing Gemeinschaft Karlsruhe
Alpine A 110 1600S
Wolfgang Krasser, D
1565 L4 GT 1600 47.03,2        
  2 2  
Alpine A 110 1300S
Peter Brand, D
1289 L4 GT 1600          
  3 6  
Alfa Romeo 1600 GTA
Armin Vogt, D
1570 L4 GT 1600          
  4 4  
Alfa Romeo 1600 GTA
Horst Tonn, D
1570 L4 GT 1600          
  5 1 Mille Miglia
Alpine A 110 1300S
Maurice Dantinne, B
1289 L4 GT 1600          
DSQ      
Alfa Romeo 1600 GTA
Karl-Heinz Arend, D
1570 L4 GT 1600          
DNF   32  
Porsche Carrera RSR
Eugen Kiemele, D
2808 B6 GT +2000          
DNF   26  
Shelby GT350
Josef "Sepp" Reiter, D
4728 V8 GT +2000          
DNF   34 Könisdorff & Mentel
Porsche 911 S
Helmuth Königsdorff, D
2494 B6 GT +2000          
DNF   22 Mannheim-Heidelberg-Sports-Touring-Club
VW-Porsche 914/6
Jochen Engel, D
1991 B6 GT 2000          
DNF   17 Rheydter Club für Motorsport
VW-Porsche 914/6
Lothar Ohren, D
1991 B6 GT 2000          
DNF   20  
VW-Porsche 914/6
Hans-Christian Jürgensen, D
1991 B6 GT 2000          
DNF   15  
Porsche 911 S
Harald Grohs, D
1991 B6 GT 2000          
DNF   21 Braun Sixtant Racing Team
Porsche 911
Horst Klauke, D
1991 B6 GT 2000          
DNF   3  
Alfa Romeo 1600 GTA
Hans-Peter Niederelz, D
1570 L4 GT 1600          
DNF   8 Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1600 GTA
Bernd Graf, D
1570 L4 GT 1600