Heats
1973 Salzburg DRP 
1972 Niederstetten  Go  
1973 Hockenheim SW Pokal 
Back to index page

Int. 6. Hohenloher ADAC Flugplatzrennen Niederstetten

Künzelau-Niederstetten Airfield, BRD

Date: 7/7/1973 to: 8/7/1973
Track length: 2.665 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 20 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 2/70, group 4/71
Car info: 1973 Cars

 

Sparse entries for this race: it clashed with the Nürburgring GP der Tourenwagen. No entries at all in the over-2000 cc touring car class, no 700 or 850 cc cars here either.
Tubbesing, one of the leading contenders, was challenged by Wolf who had a bad start but was only 1,5 seconds behind at the finish. The 1150 class was won by Schmidt, while the 1300 cc class, with only 9 entries, was won by Blankenhorn after Rechberg retired.
The most interesting race was for 1600 cc touring cars; a fierce fight took place between reigning champion Rösser (BMW) and Hennige (Escort), which was won by the BMW driver.
Schormann was unlucky to find his spare engine down on power; an attempt to compensate for this by sheer determination ended when he left the road for good. The small GT race was won by Brand, now in a 1600 cc Alpine (ex-Krasser), the big ones’ race was won by Raufer. In the 2-litre class, another championship contender, Hargarten, left the road at the same place as Schormann earlier. Before his Porsche’s engine was restarted he had fallen back, eventually finishing in fifth place.


A: Group 2 0-1000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Heinz Tubbesing, D
996 L4 1000 20 laps, 29.17,26        
2 2    
NSU 1000 TTS
Wolfgang Wolf, D
996 L4 1000 20 laps, 29.18,8        
3 3   MSC Heilbronn
NSU 1000 TTS
Walter Kraiss, D
996 L4 1000          
4 4   SAC Racingteam
NSU 1000 TTS
Wilfried Appenzeller, D
996 L4 1000          
5 5   Renngemeinschaft Graf Zeppelin
NSU 1000 TTS
Egon Zürn, D
996 L4 1000          
6 6   Reifag Racing Team
NSU 1000 TTS
Harald Fedtke, D
996 L4 1000          
7 7    
NSU 1000 TTS
Fritz Nokelski, D
996 L4 1000          
8 8    
NSU 1000 TTS
Franz Böhler, D
996 L4 1000          
DNF     Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Klaus Bieler, D
996 L4 1000          
DNF     MSC Heilbronn
NSU 1000 TTS
Caspar Rittinger, D
996 L4 1000          
DNF      
Fiat 127
Carl Pinnekamp Jr, D
  L4 1000          
DNF      
NSU 1000 TTS
Udo Wagenhäuser, D
996 L4 1000          
DNS      
Fiat Abarth 1000 TCR
Bernd Pfeifer, D
982 L4 1000          

B: Group 2 1000-1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   SAC Racingteam
NSU 1200 TT
Axel Blankenhorn, D
1296 L4 1300 20 laps, 29.11,35        
2 2   Scuderia Kessler
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Heinz Weltrowski, D
1290 L4 1300          
3 3   SAC Racingteam
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Peter Seeger, D
1290 L4 1300          
4 4   Toyota Racing
Toyota Corolla
Siegwart Naske, D
  L4 1300          
  5   MSC Heilbronn
NSU 1200 TT
Roland Müller, D
1296 L4 1300          
  1   Haering
Fiat 128
Henning Schmidt, D
1148 L4 1150 20 laps, 29.59,39        
  2    
Simca 1000
Rüdiger Dahlhäuser, D
1148 L4 1150          
  3    
Fiat 128
Andreas Meyer, D
1148 L4 1150          
  4   Renngemeinschaft Graf Zeppelin
Fiat 128
Gebhard Zeller, D
1148 L4 1150          
  5    
Fiat 128
Helmut Thiel, D
1148 L4 1150          
  6   Renault Sportservice H.W. Klein
Renault R 8
Roland Marozsan, D
  L4 1150          
NC     Kannenberg Rallye Team
Opel Kadett coupé
Michael Presinger, D
ca. 1150 L4 1150          
NC      
Renault R 8 Gordini
Rainer Fruhner, D
1255 L4 1300          
DNF      
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Pino Logrippo, I
1290 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Fritz Rechberg, D
1296 L4 1300          
DNF     Keiper-Recaro Racing Team
NSU 1200 TT
Harald Grimm, D
1296 L4 1300          
DNF     Rallye Gemeinschaft Ulm
Fiat 128
Wolfgang Steidle, D
1148 L4 1150          

C: GTs under 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Alpine A 110 1600S
Peter Brand, D
1565 L4 GT 1600 20 laps, 28.23,14        
2 1    
Alpine A 110 1300S
Francois Trisconi, CH
1289 L4 GT 1300 20 laps, 28.23,78        
3? 2    
Alpine A 110 1300S
Bernard Mavris, CH
1289 L4 GT 1300          
  2    
Alfa Romeo 1600 GTA
Armin Vogt, D
1570 L4 GT 1600          
  3   Motor Club Stuttgart
Alpine A 110 1600S
Hans-Dieter Humm, D
1565 L4 GT 1600          
  4    
Alfa Romeo 1600 GTA
Kurt Graf, CH
1570 L4 GT 1600          
  5    
Alpine A 110 1600S
Plinio Haas, CH
1565 L4 GT 1600          
  6    
Alpine A 110 1600S
Charly Blaser, CH
1565 L4 GT 1600          
  3    
Alpine A 110 1300S
Oskar Müller, CH
1289 L4 GT 1300          
  4   SAC Racingteam
Alpine A 110 1300S
Kurt Schwaibold, D
1289 L4 GT 1300          
  5    
Alpine A 110 1300S
Ulrich Müller, CH
1289 L4 GT 1300          
DNF      
Alpine A 110 1600S
Knut Reinecke, D
1565 L4 GT 1600          
DNF      
Lotus Elan
Wolfgang Schmidt, D
1594 L4 GT 1600          

D: Group 2 1600-2000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Obermoser Eurorace GRD
Ford Escort RS 1600
Jörg Obermoser, D
1996 L4 2000 20 laps, 27.03,8        
2 2    
BMW 2002
Karl-Heinz Schrey, D
1990 L4 2000          
3 3   Auto-Geishauser
BMW 2002
Manfred Busch, D
1990 L4 2000          
4 4    
BMW 2002
Norbert Przybilla, D
1990 L4 2000          
5 5    
BMW 2002
Klaus Heit, D
1990 L4 2000          
6 6    
BMW 2002
Gustav Fischer, D
1990 L4 2000          
7 7    
BMW 2002
Dieter Kleiner, D
1990 L4 2000          
8 8    
BMW 2002
Horst Hoffmann, D
1990 L4 2000          
9 9    
BMW 2002
Rolf Welzenbach, D
1990 L4 2000          
10 10    
Opel Kadett coupé
Friedrich Reichert, D
ca. 2000 L4 2000          
11 11    
Alfa Romeo 2000 GTAm
Franz Abraham, D
1999 L4 2000          
DNF      
BMW 2002
Erich Schormann, D
1990 L4 2000         Accident
DNF     Fa. Peter Zeuner Baubetreuung
Ford Escort RS 1600
Peter Zeuner, D
1996 L4 2000          

E: GTs over 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Porsche Carrera RSR
Heinz-Otto Raufer, D
2808? B6 GT +2000 20 laps, 26.27,95        
  2   Rallye Gemeinschaft Ulm
Porsche Carrera RSR
Eberhard Sindel, D
2808? B6 GT +2000          
  3   Autohaus Max Moritz
Porsche Carrera RSR
Rolf Göring, D
2808? B6 GT +2000          
  4    
Porsche 911 S
Ernst Zupp, D
2494 B6 GT +2000          
  5    
Porsche 911 S
Hans Hinze, D
2494 B6 GT +2000          
  1   Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Edgar Dören, D
1991 B6 GT 2000 20 laps, 27.28,63        
  2   Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Walter Bauer, D
1991 B6 GT 2000          
  3   Braun Sixtant Racing Team
Porsche 911
Dieter Franke, D
1991 B6 GT 2000          
  4   Mannheim-Heidelberg-Sports-Touring-Club
VW-Porsche 914/6
"Ronald Knudel", D
1991 B6 GT 2000          
  5    
Porsche 911 S
Hans Hargarten, D
1991 B6 GT 2000          
  6    
Porsche 911 T
Dölf Amacher, CH
1991 B6 GT 2000          
DNF      
Porsche Carrera RSR
Eugen Kiemele, D
2808? B6 GT +2000          
DNF     Scuderia Lindau
VW-Porsche 914/6
Dieter Weber, D
1991 B6 GT 2000          
DNF     Veltman Opel Tuning
Opel GT
Wolfgang Walter, D
ca. 2000 L4 GT 2000          

F: Group 2 1300-1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
BMW 1602
Helmut Rösser, D
1573 L4 1600 20 laps, 27.40,60        
2 2   Matthes Racing GmbH
Ford Escort TC
Peter Hennige, D
1594 L4 1600 20 laps, 27.45        
3 3   Rallye Gemeinschaft Ulm
BMW 1602
Andreas Schall, D
1573 L4 1600          
4 4   SAC Racingteam
BMW 1602
Hermann Beilharz Jr, D
1573 L4 1600          
5 5   Koepchen BMW Tuning
BMW 1602
Helmut Lenze, D
1573 L4 1600          
6 6    
BMW 1602
Manfred Henzler, D
1573 L4 1600          
7 7   Team Tobien
BMW 1602
Horst Döring, D
1573 L4 1600          
8 8    
Ford Escort TC
Bernard Schmitz-Moormann, D
1594 L4 1600          
9 9   Rallye Gemeinschaft Ulm
BMW 1602
Rolf Wurst, D
1573 L4 1600          
10 10    
VW 1302 S
Jürgen Wolfer, D
1584 B4 1600          
DNF      
BMW 1602
Eberhard Dollinger, D
1573 L4 1600          
DNF      
BMW 1602
Karl König, D
1573 L4 1600          
DNF      
BMW 1602
Cleef Werner ("Heinz Werner"), D
1573 L4 1600          
DNF      
BMW 1602
Fritz Harr, D
1573 L4 1600          
DNF     ACR Racing Team
BMW 1602
Dieter Ankele, D
1573 L4 1600          

G: Swiss championship Touring Car Class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
BMW 3.0 CSL
Moritz Gerny, CH
3003 L6 +2000          
  2    
Chevrolet Camaro
Urs Zondler, CH
  V8 +2000          
  1    
BMW 2002
Peter Arm, CH
1990 L4 2000          
  2    
Opel Ascona 19 S
Peter Wolf, CH
ca. 2000 L4 2000          
  3    
BMW 2002
Ruedi Toldo, CH
1990 L4 2000          
  4    
Ford Escort RS 1600
Alois Viertl, CH
  L4 2000          
  5    
BMW 2002
Alois Matter, CH
1990 L4 2000          
  1    
Ford Escort TC
Hans Zech, FL
1594 L4 1600          
  2    
BMW 1602
Urs Knecht, CH
1573 L4 1600          
  3    
Ford Escort TC
Ernst Maibach, CH
1594 L4 1600          
  4    
Renault R 12 Gordini
Georges Marucelli, CH
1565 L4 1600          
  5    
Ford Escort TC
Paul Mötteli, CH
1594 L4 1600          
  1    
NSU 1200 TT
Alfons Hofstätter, CH
1296 L4 1300          
  2    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Rolf Hadorn, CH
1290 L4 1300          
  3    
Fiat 128 Rallye
André Chevalley, CH
1290 L4 1300          
  4    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Primo Saligari, CH
1290 L4 1300          
  5    
NSU 1200 TT
Peter Zoia, CH
1296 L4 1300          
  1    
NSU 1000 TTS
Emil Lutz, CH
996 L4 1000          
  2    
NSU 1000 TTS
Ernst Sutter, CH
996 L4 1000          
  3    
NSU 1000 TTS
Werner Furrèr, CH
996 L4 1000          
DNF      
Ford Escort RS 1600
Ruedi Helbling, CH
  L4 2000          
DNF      
NSU 1200 TT
Rolf Leutert, CH
1296 L4 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Jörg Siegrist, CH
1296 L4 1300          
DNF      
Fiat Abarth 1000 TCR
Bernhard Helfer, CH
982 L4 1000          

H: Swiss championship GT Class results
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche Carrera
Freddy Lienhard, CH
  B6 +2000          
  2    
Porsche Carrera
Kurt Peter, CH
  B6 +2000          
  3    
Porsche Carrera
Theo Hefer, CH
  B6 +2000          
  4    
Porsche 911 S
Harry Blumer, CH
2494 B6 +2000          
  5    
Porsche 911 S
Max Müller, CH
2494 B6 +2000          
  6    
Porsche 911 S
Heinz Grieder, CH
2494 B6 +2000          
  7    
Porsche 911 S
Charly Schirmer, CH
2494 B6 +2000          
  8    
De Tomaso Pantera
Heinrich Keller, CH
5763 V8 +2000          
  1    
VW-Porsche 914/6
Hans Stähli, CH
1991 B6 2000          
  2    
Porsche 911 S
Walter aus der Au, CH
1991 B6 2000          

Remarks: Race/class schedule: best guess