Heats
1973 Niederstetten 
  Go  
 
Back to index page

ADAC Südwestpokal Rennen Hockenheim

Hockenheim Motodrom, BRD

Date: 14/7/1973 to: 15/7/1973
Track length: 6.789 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: unknown
Average speed: 163,4 kmh
Weather: unknown
Ruleset: Group 2/70, group 4/71
Car info: 1973 Cars

 

It wasn’t known at the time, but this was the last race of the championship (in july!) since all the remaining rounds were cancelled.
Race A
Ahrend took the lead and was never challenged, while Wolf won the 1000 cc class, taking valuable points off Tubbesing who finished second.

Race B
Krebs fought off Hennige’s 1600 cc Escort to win the race with Hennige winning his class. Rösser’s car refused t run properly and he had to settle for fourth in class.

Race C
A fight between Swiss Zondler (Camaro) and Joisten (BMW) was decided in favour of the big banger from the USA.

Race D
The GT race was won by an American car as well, Stierli in his Corvette. Brand won his class and became the 1973 champion, since the other races would be cancelled.


A: TC under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Touren- und Sportwagen H.H. Stahlberg
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Karl-Heinz Arend, D
1290 L4 1300 29.34,7        
2 1    
NSU 1000 TTS
Wolfgang Wolf, D
996 L4 1000 30.17,1        
  2    
Fiat 128 coupé 1300
Marco Vanoli, CH
1290 L4 1300          
  3    
NSU 1200 TT
Rolf Leutert, CH
1296 L4 1300          
  4   Toyota Racing
Toyota Corolla
Siegwart Naske, D
ca. 1300 L4 1300          
  5    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Armin Duwe, D
1290 L4 1300          
  6   Scuderia Kessler
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Heinz Weltrowski, D
1290 L4 1300          
  7    
NSU 1200 TT
Siegfried Stefani, D
1296 L4 1300          
  8    
NSU 1200 TT
Bernd Lilier, D
1296 L4 1300          
  9   Alfa Romeo Hähn
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Bernd Fischer, D
1290 L4 1300          
DNF 10    
NSU 1200 TT
Fritz Rechberg, D
1296 L4 1300 4 laps        
DNF 11    
NSU 1200 TT
Alfons Hofstätter, CH
1296 L4 1300          
  2   Nothelle Tuning
NSU 1000 TTS
Heinz Tubbesing, D
996 L4 1000 30.21        
  3    
Sunbeam Imp
Hans Sauer, D
998 L4 1000          
  4    
NSU 1000 TTS
Wilfried Appenzeller, D
996 L4 1000          
  5   Rallye & Racing Gemeinschaft Karlsruhe
Sunbeam Imp
Klaus Walz, D
998 L4 1000          
  6   MSC Heilbronn
NSU 1000 TTS
Walter Kraiss, D
996 L4 1000          
  7    
NSU 1000 TTS
Franz Böhler, D
996 L4 1000          
  8    
Fiat 127
Rudolf Hoffmann, D
  L4 1000          
  9    
NSU 1000 TTS
Adolf Pfeil, D
996 L4 1000          
  1    
Fiat 128
Wolfgang Langohr, D
1148 L4 1150 31.45,7        
  2   Kannenberg Rallye Team
Opel Kadett
Michael Presinger, D
  L4 1150          
DNF 3   Haering
Fiat 128
Henning Schmidt, D
1148 L4 1150          
DNF 4    
Simca 1000 EC
Rüdiger Dahlhäuser, D
1148 L4 1150          
DNF 5    
Fiat 128
Alexander Sommer, D
1148 L4 1150          
  1   Vereinigung Süddeutscher Automobilsportler
Steyr-Puch 650 TR
Franz Eichhammer, D
692 B2 700 -1 lap?, 29.54,4        
  2    
Steyr-Puch 650 TR
Ottmar Heitz, D
692 B2 700          
  3   Renngemeinschaft MSC Langenfeld
Steyr-Puch 650 TR
Harald Borchardt, D
692 B2 700          
  4    
Steyr-Puch 650 TR
Michael Aicher, D
692 B2 700          
  5    
Steyr-Puch 650 TR
Jürgen Haas, D
692 B2 700          

B: TC 1300-2000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
BMW 2002
Albrecht Krebs, D
1990 L4 2000 27.27,9        
  2    
BMW 2002
Karl-Heinz Schrey, D
1990 L4 2000          
  3   Fa. Peter Zeuner Baubetreuung
BMW 2002
Klaus Heit, D
1990 L4 2000          
  4   Matthes Racing GmbH
BMW 2002
Wolfgang Wasum, D
1990 L4 2000          
  5    
BMW 2002
Hugo Lutz, D
1990 L4 2000          
  6    
BMW 2002
Norbert Przybilla, D
1990 L4 2000          
  7    
BMW 2002
Peter Arm, CH
1990 L4 2000          
  8    
Alfa Romeo 2000 GTAm
Franz Abraham, D
1999 L4 2000          
  9    
BMW 2002
Rolf Strauss, D
1990 L4 2000          
  10    
BMW 2002
Dieter Kleiner, D
1990 L4 2000          
  11    
BMW 2002
Horst Hoffmann, D
1990 L4 2000          
  1   Matthes Racing GmbH
Ford Escort TC
Peter Hennige, D
1594 L4 1600 28.01,0        
  2   Koepchen BMW Tuning
BMW 1602
Helmut Lenz, D
1573 L4 1600          
  3   SAC Racingteam
BMW 1602
Hermann Beilharz Jr, D
1573 L4 1600          
  4    
BMW 1602
Helmut Rösser, D
1573 L4 1600          
  5    
BMW 1602
Eberhard Dollinger, D
1573 L4 1600          
  6    
BMW 1602
Werner Rohr, D
1573 L4 1600          
  7    
BMW 1602
Peter Schönau, D
1573 L4 1600          
  8   Reifag Racing Team
BMW 1602
Wolfgang Stühler, D
1573 L4 1600          
  9   Autohaus Kaufmann OHG
VW 1302 S
Dieter Götting, D
1584 B4 1600          
  10   AC Isartal
BMW 1602
Fred Weinhart, D
1573 L4 1600          
  11    
BMW 1602
Manfred Henzler, D
1573 L4 1600          
  12   Team Tobien
BMW 1602
Horst Döring, D
1573 L4 1600          
  13    
BMW 1602
Cleef Werner ("Heinz Werner"), D
1573 L4 1600          

C: TC over 2000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Chevrolet Camaro
Urs Zondler, CH
  V8 +3000 24.58,4        
2 1   Faltz-Alpina Essen
BMW 2800 CS
Hans-Peter Joisten, D
2996 L6 3000 24.58,8        
3 2   Grab Ford Siegen
Ford Capri RS 2600
Karl-Ludwig Weiss, D
2940 V6 3000          
4 3    
Ford Capri RS 2600
Klaus Breitenbach, D
2940 V6 3000          
  2    
Chevrolet Camaro
Oskar W. Pfeiffer, D
  V8 +3000          
  3    
Ford Mustang
Jürgen Karich, D
  V8 +3000          
  4   Steinmetz Automobiltechnik
Chevrolet Camaro
Peter Hoffmann, D
  V8 +3000          
  4    
BMW 2800 CS
Anton Curic, D
2996 L6 3000          
  5   MSC Lennep
Ford Capri RS 2600
Hermann van Bonn, D
2940 V6 3000          

D: GTs
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Chevrolet Corvette
Walter Stierli, CH
  V8 GT +2000 24.03,4        
2 2   Auto Fox Racing
Porsche Carrera RSR
Reinhard Stenzel, D
2808? B6 GT +2000 24.14        
3 3    
Porsche Carrera RSR
Toni Fischhaber, D
2808? B6 GT +2000          
4 4    
Porsche Carrera RSR
Eugen Kiemele, D
2808? B6 GT +2000          
  5    
Porsche Carrera RS
Kurt Peter, CH
2808? B6 GT +2000          
  6   Porsche Club Nürnberg
Porsche Carrera RS
Heinz-Otto Raufer, D
2808? B6 GT +2000          
  7    
Porsche 911 S
Max Müller, CH
2494 B6 GT +2000          
  8   Motor Club Stuttgart
Porsche 911 T
Hans Grossmann, D
2494 B6 GT +2000          
  9    
Porsche Carrera RS
Peter Bernhard, CH
2808? B6 GT +2000          
  10   Rallye Gemeinschaft Ulm
Porsche Carrera RSR
Eberhard Sindel, D
2808? B6 GT +2000          
  1   Autohaus Max Moritz
VW-Porsche 914/6
Albrecht Schütz, D
1991 B6 GT 2000 25.45,6        
  2    
Porsche 911 S
Hans Hargarten, D
1991 B6 GT 2000          
  3    
Porsche 911 T
Harald Grohs, D
1991 B6 GT 2000          
  4   Bergischer Motorclub e.V.
VW-Porsche 914/6
Edgar Dören, D
1991 B6 GT 2000          
  5   Mannheim-Heidelberg-Sports-Touring-Club
VW-Porsche 914/6
"Ronald Knudel", D
1991 B6 GT 2000          
  6    
Porsche 911 S
Walter aus der Au, CH
1991 B6 GT 2000          
  7    
Porsche 911 S
Hubert Schmidt, D
1991 B6 GT 2000          
  8   ITT Schaub Lorentz Autosuper
Alpine A 110
Werner Haug, D
ca. 1800 L4 GT 2000          
  1    
Alpine A 110 1600S
Peter Brand, D
1565 L4 GT 1600 28.45,9        
  2    
Lotus Europa ?TC
Oscar Bubeck, CH
1594 L4 GT 1600          
  3   Motor Club Stuttgart
Alpine A 110 1600S
Hans-Dieter Humm, D
1565 L4 GT 1600          
  4    
Alpine A 110 1600S
Knut Reinecke, D
1565 L4 GT 1600          
  5    
Alfa Romeo 1600 GTA
Armin Vogt, D
1570 L4 GT 1600          
  6    
Lotus Elan
Wolfgang Schmidt, D
1594 L4 GT 1600          
  7    
Alpine A 110 1300S
Maurice Dantinne, B
1289 L4 GT 1600          
  8    
Alpine A 110 1600S
Alfred Stütz, D
1565 L4 GT 1600          
DNF     Braun Sixtant Racing Team
Porsche 911
Dieter Franke, D
1991 B6 GT 2000