Heats
 
1971 Zolder BB  Go 1973 Zolder BB 
1972 North Sea Trophy 
Back to index page

9e Bekers van België

Zolder, Belgium

Date: 26/3/1972
Track length: 4.220 m
Attendance: unknown
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position: Vernaeve (Gr 2 1300); Peltier (Group 2 +1300)
Fastest lap: Vernaeve in 1.53,8 (Group 2 1300); Peltier in 1.47,4 (Group 2 +1300)

Distance: 15 laps, GT race 20 laps
Average speed: 130,636 kmh (-1300 cc); 141,697 kmh (+1300); 114,105 kmh (GT)
Weather:
Ruleset: Group 1 and 2
Car info: 1972 Cars

 

The opening of the Belgian racing season took place at the revised Zolder circuit. The group 1 race was won by Dex, after Vermeulen had an initial lead because of his rain tires - the race was started on a wet track. After five laps, both American cars thundered past (Dex and the Chevrolet of Tuerlinx), but when the latter retired Vermeulen inherited second place, fending off Baillien.
The group 2 race was won by Bourgoignie, while Franck missed the new chicane three times and was black flagged.


Group 1 under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Écurie Azur
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Marcel Engels, B
1290 L4 Group 1 1300          
2 2   Kent Racing International
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Roland De Jamblinne, B
1290 L4 Group 1 1300          
3 3   Ecurie Toison d’Or
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Michel Noé, B
1290 L4 Group 1 1300          
4 4   Duckhams Team
BMC Mini Cooper S
Walter Criel, B
1275 L4 Group 1 1300          
5 5   Ecurie Baudouin Visétoise
Renault R 8 Gordini
Raymond Lambert, B
1255 L4 Group 1 1300          
6 6    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Charles De Meutter, B
1290 L4 Group 1 1300          
7 7   Duckhams Team
BMC Mini Cooper S
Daniël de Smet, B
1275 L4 Group 1 1300          
8 8    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Michel De Deyne, B
1290 L4 Group 1 1300          
9 9    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Nello Brunetti, B
1290 L4 Group 1 1300          
10 10   Racing Team Biral
BMC Mini Cooper S
"Philippe", B
1275 L4 Group 1 1300          

Group 1 over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 48 Welcker Performance/Levi’s
Ford Mustang Boss 429
Freddy Semoulin ("Alain Dex"), B
7000 V8 Group 1 +2000 15 laps, 32.49,4        
DSQ   54 Dutch National Racing Team
Opel Commodore GS/E
Huub Vermeulen, NL
2490 L6 Group 1 +2000 15 laps, 32.54,6        
DSQ?      
Ford Capri 3000 GT
Gaston Baillien, B
2993 V6 Group 1 +2000 15 laps, 32.56,3        
2 1   Racing Team Biral
BMW 2002 TII
Noël Van Assche ("Pedro"), B
1990 L4 Group 1 2000          
3 2   Ecurie Centre Hainaut
BMW 2002 TII
Marcel Lengelé, B
1990 L4 Group 1 2000          
4 3   Antoine Emonts
BMW 2002 TI
"E. Patrick", B
1990 L4 Group 1 2000          
5 4   Ghent Racing
BMW 2002 TI
Vandermeersch ("VDM"), B
1990 L4 Group 1 2000          
6 5   Renstal Excelsior
BMW 2002 TII
Eddy Joosen, B
1990 L4 Group 1 2000          
7 6   Écurie Azur
BMW 2002 TI
Pieter Cath, B
1990 L4 Group 1 2000          
8 2   Ecurie Ardennes
Opel Commodore GS/E
Jean Degey, B
2490 L6 Group 1 +2000          
9 7    
BMW 2002 TII
"Gédé", B
1990 L4 Group 1 2000          
    51  
Opel Commodore GS/E coupé
Paul Joossens, B
2490 L6 Group 1 +2000          
DNF   53 Transeurop Racing/Gulf
Chevrolet Camaro 396 SS
Chris Tuerlinx, B
6500 V8 Group 1 +2000          

Group 2 under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
BMC Mini Cooper S
Julien Vernaeve, B
1293 L4 Group 2 1300   1      
2 2    
Fiat 128 coupé 1300
Fernand Néri, B
1290 L4 Group 2 1300   2      
3 3    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Gustaaf "Taf" Witvrouw, B
1290 L4 Group 2 1300   3      
4 4   Ecurie Toison d’Or
Morris Mini Cooper S
Jeannot Sauvage, B
1293 L4 Group 2 1300          
5 5    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Edgar Gillessen, B
1290 L4 Group 2 1300          
8 8    
NSU 1200 TT
Christian Balthazar, B
1296 L4 Group 2 1300          
  9    
BMC Mini Cooper S
Michel Beviaire, B
1293 L4 Group 2 1300          
  10   Ecurie Toison d’Or
NSU 1200 TT
Jeannot Laurent, B
1296 L4 Group 2 1300          

Group 2 over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 87? Ford BP Racing
Ford Escort RS 1600
Claude Bourgoignie, B
ca. 1800 L4 Group 2 +2000 15 laps, 27.54,7 2      
2 1 88 Précision Liegeoise
BMW 2800 CS
Alain Peltier, B
2996 L6 Group 2 +2000 15 laps, 27.56,0 1   1.47,4  
3 2 82 Welcker Performance/Levi’s
Ford Escort RS 1600
Freddy Semoulin ("Alain Dex"), B
ca. 1800 L4 Group 2 2000 15 laps, 28.59,9 6      
4 2 86 Ford BP Racing
Ford Capri RS 2600
Yvette Fontaine, B
2940 V6 Group 2 +2000   4      
5 3   Transeurop Racing/Gulf
Opel Commodore GS 2800
Chris Tuerlinx, B
2998 L6 Group 2 +2000   3 or 5      
6 4 90 Luigi/Racing Team Marabout
BMW 2800 CS
Vincent Gaye, B
2996 L6 Group 2 +2000   9      
7 3    
BMW 2002 TI
Jakob Hürtgen, D
1990 L4 Group 2 2000          
8 4    
BMW 2002 TI
Rudy Host ("MacIntosh"), B
1990 L4 Group 2 2000          
9? 5    
BMW 2002 TI
Fred Helsen, B
1990 L4 Group 2 2000          
      Transeurop Racing/Gulf
Opel Commodore GS 2800
Paul Joossens, B
2998 L6 Group 2 +2000   3 or 5      
    94 BMW Castrol Racing Team
BMW 2800 CS
Dominique Moorkens, B
2996 L6 Group 2 +2000   10      
DNF   89 Kent Frami Racing International
Ford Capri RS 2600
Jean-Claude Franck, B
2940 V6 Group 2 +2000   7     Blackflagged, missed chicane

GT
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Porsche 911 S
Hans-Peter Joisten, D
2492 B6 Group 4 20 laps, 44.22,8        
2 2    
Datsun 240Z
Henry Miroux, B
2394 L6 Group 4          
3 3    
Datsun 240Z
Lovens, B
2394 L6 Group 4          
4 4    
VW-Porsche 914/6
Hermann Dorner, D
1991 B6 Group 4          
5 5    
Porsche 911 S
Roger Vanderschrick, B
  B6 Group 4          
6 6    
Porsche 911 S
Hermès Delbar, B
  B6 Group 4          
7 7    
Porsche 911 S
Hans Hargarten, D
  B6 Group 4          
8 8   Ecurie Toison d’Or
Alpine A 110
Marc Demol, B
  L4 Group 4          
9 9    
Alpine A 110
Philippe Bervoets ("Davit"), B
  L4 Group 4