Heats
1971 Chimay 
1970 Zolder BB  Go 1972 Zolder BB 
1971 Coupes Benelux 
Back to index page

8e Bekers van België / Kent 300

Zolder, Belgium

Date: 6/6/1971
Track length: 4.184 m
Attendance: unknown
Entries accepted:
Starters: 13 (A); 20 (B);
Finishers:

Pole position: Franck in 2.08,1 (A); Tuerlinx in 1.52,9 (B); Grauls in 1.41,3 (D)
Fastest lap: Franck in 2.09,0 (A); Tuerlinx in 1.54,2 (B); Franck in 1.48,0 (C); Grauls in 1.42,2 (D); Denu in 1.49,1 (E)

Distance: 12 laps
Average speed: 115,332 kmh (A); 127,449 kmh (B); 137,284 kmh (D); 144,749 kmh (D); 135,443 kmh (E)
Weather:
Ruleset: Group 1 and 2
Car info: 1971 Cars

Pictures

Group 1 under 1300 cc
Franck had been quickest in practice, but he was only fourth after the start, with Vandecaveye in the lead. But Franck was not beaten; in lap 2 he was in the lead and was never challenged again, apart from he technical inspection; Vandecaveye had issued a protest but Franck’s car proved to be legal.

Group 1 over 1300 cc
Tuerlinx was on pole with Dex on second spot, with Peltier third. This trio took the lead and remained in that order to the flag, but behind them Baillien and Verbeeck had a good fight, with the Marabout cars of Gaye and Tricot driving very spectacular - until Tricot overdid it. Verbeeck blew a tyre (the sixth this year!), and retired as well.

Group 2 under 1300 cc
Franck’s Alfa GTAJ seemed not to be on par with his German opponents Gleich and Wendlinger, and they took the lead in front of Rubens and Franck. Rubens fell back, and Franck eventually got past Wendlinger. “Dex” in his lonely Escort could not get past Weizinger and finished fifth.

Group 2 over 1300 cc
Grauls had been quickest in practice, leading Fröhlich and Fontaine. But the latter got away first though she had soon to give way to the more powerful Chevrolet and Opel. They were followed by Tuerlinx, Kelleners, Verbeeck, Basche, Dex and Joosens. Kelleners retired on lap 4, and in lap 6 Fröhlich retired with a broken engine, and a lap later Tuerlinx came in with zero oil pressure. Verbeeck was now third, just ahead of Basche. Then followed “Dex” with Joossens and an Alfa trio consisting of Engeman, Hessel and Franck.
In the end, Fontaine’s neat style was rewarded with second overall, behind Grauls with Verbeeck third.


Group 1 under 1300 cc (A)
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 18 Grafo Motor Racing Developments
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Jean-Claude Franck, B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 26.07,2 1 2.08,1 2.09,0  
2 2    
Renault R 8 Gordini
Freddy Vandecaveye, B
1255 L4 Div. 1 12 laps, 26.26,7 2 2.08,8    
3 3 10  
Renault R 8 Gordini
Alain Peltier, B
1255 L4 Div. 1 12 laps, 26.30,9        
4 4 16 Écurie Azur
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Michel Degraeve, B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 26.31,5        
5 5 11  
Renault R 8 Gordini
Francy Lacroix, B
1255 L4 Div. 1 12 laps, 26.37,4 3 2.10,3    
6 6 12 Delta Auto Ricambi
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Marcel Engels, B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 26.38,8        
7 7 7 Mille Miglia
Renault R 8 Gordini
Jean-Marie Morlet, B
1255 L4 Div. 1 12 laps, 26.46,7        
8 8 5  
Renault R 8 Gordini
Roman Feitler, L
1255 L4 Div. 1 12 laps, 26.53,2        
9 9 4 Écurie Azur
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Raymond Lessenes, B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 27.03,3        
10 10 8 Ecurie Ardennes
NSU 1200 TT
Georges Mignot, B
1177 L4 Div. 1 12 laps, 28.23,0        
11 11 1 Ecurie Ardennes
NSU 1200 TT
Jean Degey, B
1177 L4 Div. 1 11        
12 12 3 Racing Team Biral
Autobianchi A112
"Sylvio", B
903 L4 Div. 1 11        
13 13 6 Renstal Excelsior
Honda N600
Etienne Van Buyndert ("Vabueti"), B
599 L2 Div. 1 11        

Group 1 over 1300 cc (B)
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 69 Transeurop Gulf Racing
Chevrolet Camaro
Chris Tuerlinx, B
  V8 Div. 3 12 laps, 23.38,2 1 1.52,9 1.54,2  
2 2 68 Ford BP Racing Team
Ford Mustang
Freddy Semoulin ("Alain Dex"), B
7000 V8 Div. 3 12 laps, 23.44,2 2 1.55,6    
3 3 61 Précision Liegeoise
BMW 2800 CS
Alain Peltier, B
2788 L6 Div. 3 12 laps, 23.49,5 3 1.56,9    
4 4 66 Racing Team Marabout
Opel Commodore GS/E
Vincent Gaye, B
2490 L6 Div. 3 12 laps, 24.08,7 4/5      
5 5 63  
Ford Capri 2600 GT
Gaston Baillien, B
2554 V6 Div. 3 12 laps, 24.14,9 6      
6 1 34 Duckhams Team
BMW 2002 TI
"VDM", B
1990 L4 Div. 2 12 laps, 24.37,2 13      
7 6    
Opel Commodore GS/E
Dany Wauters, B
2490 L6 Div. 3 12 laps, 24.39,3        
8 2 37 Racing Team Biral
BMW 2002 TI
Noël Van Assche ("Pedro"), B
1990 L4 Div. 2 12 laps, 24.42,1 12      
9 3 35  
BMW 2002 TI
Marc Demol, B
1990 L4 Div. 2 12 laps, 24.42,4        
10 4 40  
BMW 2002 TI
Peter Otto, D
1990 L4 Div. 2 12 laps, 24.50,4        
11 5 30  
BMW 2002 TI
André Lierneux, B
1990 L4 Div. 2 12 laps, 24.51,5        
12 6 32  
BMW 2002 TI
"Gédé", B
1990 L4 Div. 2 12 laps, 25.16,6        
13 7 39  
Alfa Romeo 1750
Eric Mandron, B
1779 L4 Div. 2 11        
14 8 41  
Opel Rallye Kadett
Henri Nussbaum, L
1897 L4 Div. 2 11 17?      
15 9 31  
Alfa Romeo ?1750 Berlina
Henri van Gompel, B
1779 L4 Div. 2 11 18?      
16 7 64  
Mercury Cougar
Amandus Van Doninck, B
  V8 Div. 3 11 19?      
17 10 38  
BMW 2002 TI
Rick Coemans, B
1990 L4 Div. 2 10 7      
DNF   65 Racing Team Marabout
Opel Commodore GS/E
René Tricot, B
2490 L6 Div. 3 9 4/5     Accident
DNF   62  
Opel Commodore GS/E
Paul Verbeeck, B
2490 L6 Div. 3 8 8     Blown tyre

Group 2 under 1300 cc (C)
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 81  
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Gleich, D
1290 L4 Div. 1 12 laps, 21.56,6        
2 2 87 Grafo Motor Racing Developments
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Jean-Claude Franck, B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 22.00,4     1.48,0  
3 3 91 Alfa Romeo - Hubert Ascher Tirol
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Karl Wendlinger Jr, A
1290 L4 Div. 1 12 laps, 22.15,5        
4 4 97 Alfa Romeo Deutschland
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Weizinger, D
1290 L4 Div. 1 12 laps, 22.32,7        
5 5 83 Ford BP Racing Team
Ford Escort 1300 GT
Freddy Semoulin ("Alain Dex"), B
1298 L4 Div. 1 12 laps, 22.33,2        
6 6 99  
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Pierre Rubens, B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 22.45,8        
7 7 95  
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Charles Van Stalle ("Chavan"), B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 22.46,2        
8 8 93  
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Graziano Cancian, D
1290 L4 Div. 1 12 laps, 22.47,0        
9 9    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
"Jean Hex", B
1290 L4 Div. 1 12 laps, 23.19,8        
10 10 82 Ecurie Le Perron
NSU 1200 TT
Christian Balthazar, B
  L4 Div. 1 11        
11 11 89  
Morris Mini Cooper S
Julien Vernaeve, B
1293 L4 Div. 1 11        
12 12 88 Ecurie Ardennes
Simca 1000 GT
Jean-Marie Herman, B
1204 L4 Div. 1 11        

Group 2 over 1300 cc (D)
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 25  
Chevrolet Camaro
Ivo Grauls, B
  V8 Div. 3 12 laps, 20.48,7 1 1.41,3 1.42,2  
2 1 56 Ford BP Racing Team
Ford Escort RS 1600
Yvette Fontaine, B
ca. 1700 L4 Div. 2 12 laps, 20.56,8 3 1.43,7 1.43,3  
3 2 27  
Opel Commodore GS
Paul Verbeeck, B
2998 L6 Div. 3 12 laps, 21.12,1        
4 2 39?  
BMW 2002
Dieter Basche, D
1990 L4 Div. 2 12 laps, 21.12,4 5      
5 3 83 Ford BP Racing Team
Ford Escort RS 1600
Freddy Semoulin ("Alain Dex"), B
1801 L4 Div. 2 12 laps, 21.23,6        
6 4 49 Auto Hessel
Alfa Romeo 2000 GTAm
Hans Hessel, D
1999 L4 Div. 2 12 laps, 21.25,1        
7 5 38 Team ELF SRT Holland
Alfa Romeo 2000 GTAm
Liane Engeman, NL
1999 L4 Div. 2 12 laps, 21.25,9        
8 3 22 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Paul Joossens, B
2998 L6 Div. 3 12 laps, 21.28,0        
9 6 46 Grafo Motor Racing Developments
Alfa Romeo 2000 GTAm
Jean-Claude Franck, B
1999 L4 Div. 2 12 laps, 21.31,4        
10 7 45 Grafo Motor Racing Developments
Alfa Romeo 2000 GTAm
Gérald Simonis, B
1999 L4 Div. 2 12 laps, 21.44,6        
11 8 44  
BMW 2002 TI
Richard Potters, B
1990 L4 Div. 2 12 laps, 22.28,0        
12 4 28 BMW Castrol Racing Team
Opel Commodore GS
Dominique Moorkens, B
2998 L6 Div. 3 11        
13 9 52  
BMW 2002 TI
Rick Coemans, B
1990 L4 Div. 2 11        
14 10 42 Écurie Azur
BMW 2002
Leo Van Looy, B
1990 L4 Div. 2 11        
15 11 53 Auto-Reifen Müller
BMW 1602
Friedhelm Vogt, D
1573 L4 Div. 2 11        
16 12 43 ZAV
Ford Escort TC
Harrie Geeris, NL
1594 L4 Div. 2 11        
17 5 21 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Joost Byttebier, B
2998 L6 Div. 3 10       Accident
18 13 50  
BMW 1602
Jakob Hürtgen, D
1573 L4 Div. 2 10        
19 14 48 Ecurie Pays Noir
Alfa Romeo Giulia Super
Richard Mattozza, B
1570 L4 Div. 2 10        
20 15 57  
BMW 2002
Fred Helsen, B
1990 L4 Div. 2 10        
DNF   26 Steinmetz Automobiltechnik
Opel Commodore GS
Dieter Fröhlich, D
2998 L6 Div. 3 6 2 1.24,4   Engine
DNF   58 Koepchen BMW Tuning
BMW 2002
Helmut Kelleners, D
1990 L4 Div. 2 4 4      
DNF   23 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Chris Tuerlinx, B
2998 L6 Div. 3 7       Oil pressure

Group 3 and 4 (E)
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Chevrolet Corvette
Chris Tuerlinx, B
7000 V8 GT +1600 12 laps, 22.14,5        
2 2    
Porsche 911 S
Gerhard Denu, D
  B6 GT +1600 12 laps, 22.20,3     1.49,1  
3 1   AC Mayen
Alpine A 110 1600S
Horst Klauke, D
1565 L4 GT 1600 12 laps, 22.31,3        
4 3   Renstal Excelsior
Porsche 911 S
"Alex", B
  B6 GT +1600 12 laps, 23.57,6        
5 2    
Honda S 800
"John Caly"
791 L4 GT 1600 10