Heats
1971 Zolder GP 
1970 Coupes de Spa  Go 1972 Coupes de Spa 
1971 Chimay 
Back to index page

Coupes de Spa

Spa-Francorchamps, Belgium

Date: 8/5/1971
Track length: 14.100 m
Attendance: unknown
Entries accepted: unknown
Starters: 55?
Finishers: unknown

Pole position: unknown
Fastest lap: unknown

Distance: 2 heats of 15 laps
Average speed: unknown
Weather: unknown
Ruleset: Group 1 and 2
Car info: 1971 Cars

Pictures



Touring cars - heat 1
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 5 BMW-Alpina
BMW 2800 CS
Hans-Joachim Stuck, D
2996 L6 Div. 3 15 laps        
2 2 11 Steinmetz Automobiltechnik
Opel Commodore GS
Teddy Pilette, B
2980 L6 Div. 3 15        
3 1 36 Écurie Grafo
Alfa Romeo 2000 GTAm
Jean-Claude Franck, B
1985 L4 Div. 2 15        
4 2 37 Écurie Grafo
Alfa Romeo 2000 GTAm
Gérald Simonis, B
1985 L4 Div. 2 15        
5 3 8 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Joost Byttebier, B
2980 L6 Div. 3 15        
6 3 41 Racing Team BP
Ford Escort RS 1600
Yvette Fontaine, B
1701 L4 Div. 2 15        
7 4 9 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Paul Joossens, B
2980 L6 Div. 3 15        
8 4    
BMW 2002 TI
Rudolf Schmutz, CH
1990 L4 Div. 2 14        
9 5 30  
BMW 2002 TI
Raymond Raus, B
1990 L4 Div. 2 14        
10 5 15 Précision Liegeoise
BMW 2800 CS
Alain Peltier, B
2788 L6 Div. 3/Gr. 1 14        
11 6 32 Ecurie Azur
BMW 2002
Leo Van Looy, B
1990 L4 Div. 2 14        
12 7 50  
Ford Lotus Cortina
R. Mullender
1558 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
13 8 44 Écurie Azur
BMW 2002
Rudy Host ("MacIntosh"), B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
14 6 17 Marabout Racing
Opel Commodore GS/E coupé
René Tricot, B
2490 L6 Div. 3/Gr. 1 14        
15 1 61 Ecurie Pays Noir
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Daniel Dezy, B
1290 L4 Div. 1 14        
16 9 31  
BMW 2002
Thierry Carpent, B
1990 L4 Div. 2 14        
17 10 47 Biral Racing Team
BMW 2002 TI
Noël Van Assche ("Pedro"), B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
18 11 46  
BMW 2002 TI
Daniël Gelinne, B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
19 12 45  
BMW 2002
J. Werrie, B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
20 2 62 East Belgian Racing Team
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Edgar Gillessen, B
1290 L4 Div. 1 14        
    88 Trivellato Racing
Fiat 128
Unknown
1148 L4 Div. 1          
    65  
Renault R 8 Gordini
Philippe Bervoets ("Davit"), B
1296 L4 Div. 1          
    79 Écurie Azur
Alfa Romeo 1300 GT Junior
M. De Graeve, B
1290 L4 Div. 1          
DNF   87? Scuderia Filipinetti
Fiat 128
Umberto Grano, I
1148 L4 Div. 1          
DNF     Scuderia Filipinetti
Fiat 128
Walter Dona, I
1148 L4 Div. 1          

Touring cars - heat 2
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 11 Steinmetz Automobiltechnik
Opel Commodore GS
Teddy Pilette, B
2980 L6 Div. 3 15 laps        
2 2 3 Écurie Azur
BMW 2800 CS
Raymond Mathay, B
2996 L6 Div. 3 15        
3 1 36 Écurie Grafo
Alfa Romeo 2000 GTAm
Jean-Claude Franck, B
1985 L4 Div. 2 15        
4 3 8 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Joost Byttebier, B
2980 L6 Div. 3 15        
5 4 9 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Paul Joossens, B
2980 L6 Div. 3 15        
6 2    
BMW 2002
Rudolf Schmutz, CH
1990 L4 Div. 2 15        
7 5 15 Précision Liegeoise
BMW 2800 CS
Alain Peltier, B
2788 L6 Div. 3/Gr. 1 14        
8 3 31  
BMW 2002
Thierry Carpent, B
1990 L4 Div. 2 14        
9 4 32 Ecurie Azur
BMW 2002
Leo Van Looy, B
1990 L4 Div. 2 14        
10 6 19  
Opel Commodore GS/E
Dany Wauters, B
2490 L6 Div. 3/Gr. 1 14        
11 1 61 Ecurie Pays Noir
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Daniel Dezy, B
1290 L4 Div. 1 14        
12 5 47 Biral Racing Team
BMW 2002 TI
Noël Van Assche ("Pedro"), B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
13 6 46  
BMW 2002 TI
Daniël Gelinne, B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
14 7 17 Marabout Racing
Opel Commodore GS/E
René Tricot, B
2490 L6 Div. 3/Gr. 1 14        
15 2 65  
Renault R 8 Gordini
Philippe Bervoets ("Davit"), B
1255 L4 Div. 1 14        
16 8 20  
Ford Capri 2300 GT
José Vale, B
2293 V6 Div. 3/Gr. 1 14        
17 3 60 Mille Miglia
Morris Mini Cooper S
Jacques Hendrickx, B
1293 L4 Div. 1 14        
18 7 38 Ecurie Pays Noir
Alfa Romeo Giulia Super
Richard Mattozza, B
1570 L4 Div. 2 14        
19 8 43  
Alfa Romeo 1750 Berlina
Eric Mandron, B
1779 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
20 9 45  
BMW 2002
Edgar Gillessen, B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 14        
DNF   41 Racing Team BP
Ford Escort RS 1600
Yvette Fontaine, B
1701 L4 Div. 2         Fuel supply

Touring cars - overall
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 11 Steinmetz Automobiltechnik
Opel Commodore GS
Teddy Pilette, B
2980 L6 Div. 3 30 laps        
2 1 36 Écurie Grafo
Alfa Romeo 2000 GTAm
Jean-Claude Franck, B
1985 L4 Div. 2 30        
3 2 8 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Joost Byttebier, B
2980 L6 Div. 3 30        
4 3 9 Transeurop Gulf Racing
Opel Commodore GS
Paul Joossens, B
2980 L6 Div. 3 30        
5 2    
BMW 2002
Rudolf Schmutz, CH
1990 L4 Div. 2 29        
6 4 15 Précision Liegeoise
BMW 2800 CS
Alain Peltier, B
2788 L6 Div. 3/Gr. 1 28        
7 3 32 Ecurie Azur
BMW 2002
Leo Van Looy, B
1990 L4 Div. 2 28        
8 5 19  
Opel Commodore GS/E
Dany Wauters, B
2490 L6 Div. 3/Gr. 1 27        
9 4 31  
BMW 2002
Thierry Carpent, B
1990 L4 Div. 2 27        
10 1 61 Ecurie Pays Noir
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Daniel Dezy, B
1290 L4 Div. 1 26        
11 5 47 Biral Racing Team
BMW 2002 TI
Noël Van Assche ("Pedro"), B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 26        
12 6 46  
BMW 2002 TI
Daniël Gelinne, B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 26        
13 2 65  
Renault R 8 Gordini
Philippe Bervoets ("Davit"), B
1296 L4 Div. 1 26        
14 6 20  
Ford Capri 2300 GT
José Vale, B
2293 V6 Div. 3/Gr. 1 26        
15 3 68 Romeo Ferraris
Fiat 128
Marco de Tomasi, I
1140 L4 Div. 1 26        
16 7 45  
BMW 2002
J. Werrie, B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1 25        
17 4 60 Mille Miglia
Morris Mini Cooper S
Jacques Hendrickx, B
1293 L4 Div. 1 25        
18 8 38 Ecurie Pays Noir
Alfa Romeo Giulia Super
Richard Mattozza, B
1570 L4 Div. 2 25        
19 9 43  
Alfa Romeo 1750 Berlina
Eric Mandron, B
1779 L4 Div. 2/Gr. 1 25        
20 5 76  
Renault R 8 Gordini
Claude Collaer, B
1255 L4 Div. 1/Gr. 1 24        
21 6 75  
Renault R 8 Gordini
Michel Lurquin, B
1255 L4 Div. 1/Gr. 1 24        
22 7 80 Ecurie Mille Miglia
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Raymond Lessenes, B
1290 L4 Div. 1/Gr. 1 24        
23 8 73 Ecurie Mille Miglia
Renault R 8 Gordini
Jean-Marie Morlet, B
1255 L4 Div. 1/Gr. 1 24        
24 9 62 East Belgian Racing Team
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Edgar Gillessen, B
1290 L4 Div. 1 24        
25 10 87?  
Fiat 128
Umberto Grano, I
1140 L4 Div. 1 23        
26 11 83 Écurie Azur
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Claude Collignon, B
1290 L4 Div. 1/Gr. 1 23        
27 10 49 Ecurie Pays Noir
Opel Rekord Spint
Albin Navaux ("Clayes"), B
1897? L4 Div. 2/Gr. 1 23        
28 12 71  
NSU 1000 TTS
Jean-Baptiste Laurent, B
996 L4 Div. 1 23        
29 11 41 Racing Team BP
Ford Escort RS 1600
Yvette Fontaine, B
1701 L4 Div. 2 22       Starter
30 12 37 Écurie Grafo
Alfa Romeo 2000 GTAm
Gérald Simonis, B
1985 L4 Div. 2 22        
31 13 78  
Renault R 8 Gordini
Roman Feitler, L
1255 L4 Div. 1/Gr. 1 22        
32 14 70  
NSU 1000 TTS
Marcel Tombeur, B
996 L4 Div. 1 22        
33 15 82  
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Emile Holvoet, B
1290 L4 Div. 1/Gr. 1 22        
34 16 84  
Ford Escort 1300 GT
Y. Erroelen
1298 L4 Div. 1/Gr. 1 22        
35 13 51  
Moskvitch 412
"Jean Claude", B
1479 L4 Div. 2/Gr. 1 22        
36 14 44 Écurie Azur
BMW 2002
Rudy Host ("MacIntosh"), B
1990 L4 Div. 2/Gr. 1          
DNF   5 BMW-Alpina
BMW 2800 CS
Hans-Joachim Stuck, D
2996 L6 Div. 3          
DNF   17 Marabout Racing
Opel Commodore GS/E coupé
René Tricot, B
2490 L6 Div. 3/Gr. 1          
DNF     Racing Team BP
Ford Escort RS 1600
Gustaaf "Taf" Witvrouw, B
1701 L4 Div. 2          
DNF   16 Marabout Racing
Opel Commodore GS/E
Vincent Gaye, B
2490 L6 Div. 3/Gr. 1