Heats
1970 Zolder DARM 
1969 Hockenheim Rheinpokal  Go 1971 Hockenheim Rheinpokal 
1970 Mainz-Finthen 
Back to index page

5. Rheinpokal Rennen

Hockenheim Motodrom, BRD

Date: 13/6/1970 to: 14-6-1970
Track length: 6.789 m
Attendance: unknown
Entries accepted:
Starters: 9 (1); 13 (2); 14 (3); 28 (4);
Finishers: 8 (1); 8 (2); 11 (3); 17 (4);

Pole position:
Fastest lap: Heidel (3)

Distance: 15 laps
Average speed: 146,3 kmh (4)
Weather:
Ruleset: Group 1-4/70
Car info: 1970 Cars

 

At Hockenheim, as usual some races had to take place on Saturday; the 700 cc class did not race here at all.
The small GT’s opened the meeting, Klauke first away after the start, lost the lead but fought back to lead in lap 3 in front of Betzler and Schulze-Schwering. Unfortunately, Klauke slowed so Betzler came past, stealing victory. The under-1000 race was led by Weiss (850) and Casteel (1000), but after a while Moster passed Weiss and took second overall.
On Sunday, the 1150 class was won by Ammerschläger, with the lady Heidel a fine second.
Next was the under-1600 race, where Spiess (NSU) had a fight with the two Escorts of Menzel and Kranefuss, with Gleich waiting in fourth - until he had to retire. Menzel took over, but made a mistake on the penultimate lap, allowing Spiess to win. The 1600 class was a disappointment for Hegels this time, he came fourth after a spin - while Hurler won the class.

The biggest touring cars then: Furtmayr took the lead, with von Hohenzollern second, both in BMW coupés, followed by the two-litre brigade. Furtmayr retired after five laps, von Hohenzollern therefore won, with Hessel (Alfa GTAm) second.
The last race were the GT’s over 1300 cc; with the absence of Wetzel, Fröhlich and Kastner the classes were won by von Bayern and Schickentanz.


Rennen 1: GT under 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Rallye Gemeinschaft Ulm
Alpine A 110 1300S
Thomas Betzler, D
1289 L4 GT 1300 15 laps, 42.36,2        
2 2   Eifelland Wohnwagenbau
Alpine A 110 1300S
Horst Klauke, D
1289 L4 GT 1300 15 laps, 42.44,9        
3 3    
Alpine A 110 1300S
Hans Schulze-Schwering, CH
1289 L4 GT 1300 15 laps, 42.45,3        
4 4    
Alpine A 110 1300S
Dirk Amthor, D
1289 L4 GT 1300          
5 5    
Alpine A 110 1300S
"Sigi Rolls", D
1289 L4 GT 1300          
6 6    
Fiat Abarth 1000 OTS
Rudi Schmidt, D
982 L4 GT 1300          
7 7   V-10 Kléber Team
Honda S 800
Armin Siefener, D
791 L4 GT 1300          
8 8    
Simca 1200 S coupé
Charles-H. Perrenoud, CH
1204 L4 GT 1300          
DNF      
?Alpine A 110 1300S
Wilhelm Bohnenkamp, D
1289 L4 GT 1300          

Rennen 2: Touring cars under 1000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Fiat Abarth 1000 TCR
Eckhard Casteel, D
982 L4 TC 1000 15 laps, 46.04,8        
2 2    
NSU 1000 TTS
Heinrich Moster, D
996 L4 TC 1000 15 laps, 46.37,3        
3 1   Texaco Racing Team
Fiat Abarth 850 TC
Karl-Ludwig Weiss, D
847 L4 TC 850 15 laps, 46.38,0        
4 2    
Fiat Abarth 850 TC
Bernd Rack, D
847 L4 TC 850 15 laps, 47.36,6        
  3    
NSU 1000 TTS
Harald Fedtke, D
996 L4 TC 1000 14        
  4   MHSTC Lampertheim
Morris Mini Cooper
Bernhard Wachter, D
998 L4 TC 1000          
  3    
Fiat Abarth 850 TC
Ernst-Dieter Klotzeck, D
847 L4 TC 850 14        
  4    
Fiat Abarth 850 TC
Leonardo Cirincione, I
847 L4 TC 850          
DNF      
Fiat Abarth 1000 TC
Frank Lampe, D
982 L4 TC 1000          
DNF      
Fiat Abarth 1000 TCR
Wilfried Liehr, D
982 L4 TC 1000          
DNF      
NSU 1000 TTS
Adolf Pfeil, D
996 L4 TC 1000          
DNF      
Fiat Abarth 850 TC
Rolf Krenzer, D
847 L4 TC 850          
DNS      
Fiat Abarth 1000 TCR
Dieter Machatius, D
982 L4 TC 1000          

Rennen 3: Touring cars 1000-1150 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
NSU 1000 TT
Thomas Ammerschläger, D
  L4 TC 1150 15 laps, 44.45,5        
2 2   MSC Langenfeld
NSU 1000 TT
Ilja Heidel, D
  L4 TC 1150 15 laps, 44.55,1        
3 3   MSC Nordrhein
NSU 1000 TT
Rolf Michels, D
  L4 TC 1150 15 laps, 45.14,2        
4 4   MSC Nordrhein
NSU 1000 TT
Günther Schulte, D
  L4 TC 1150          
5 5    
Ford Escort 1100
Christoph Herrling, D
  L4 TC 1150          
6 6    
Simca 1000
Henry Regunsci, CH
  L4 TC 1150          
7 7    
NSU 1000 TT
Caspar Rittinger, D
  L4 TC 1150          
8 8   MHSTC Lampertheim
Renault R 8 Gordini
Heinz Gugel, D
1108 L4 TC 1150          
9 9    
Opel Rallye Kadett
Willi Lauer, D
  L4 TC 1150          
10 10   Irmscher Tuning
NSU 1000 TT
Dieter Nakaten, D
  L4 TC 1150          
11 11    
Fiat 128
Peter Reindorf, D
1116 L4 TC 1150          
DNF      
Fiat 128
Georg Rüter, D
1116 L4 TC 1150          
DNF      
Unknown
Wolfgang Kritzer, D
    TC 1150          
DNS   T  
Opel Kadett
Dieter Nakaten, D
1078? L4 TC 1150         Practice only

Rennen 4: Touring cars 1150-1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
NSU 1200 TT
Siegfried Spiess, D
1260 L4 TC 1300 15 laps, 41.44,0        
2 2   Team Zakspeed
Ford Escort 1300 GT
Harald Menzel, D
1298 L4 TC 1300 15 laps, 41.46,4        
3 3    
Ford Escort 1300 GT
Michael Kranefuss, D
1298 L4 TC 1300 15 laps, 42.26,7        
  4    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Peter Marx, D
1290 L4 TC 1300          
  5    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Wolfgang Kirch, D
1290 L4 TC 1300          
  6   Alfa Romeo Deutschland
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Unknown
1290 L4 TC 1300          
  7    
Renault R 8 Gordini
Peter Krause, D
1255 L4 TC 1300          
  8    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Peter Berghausen, D
1290 L4 TC 1300          
  9    
NSU 1200 TT
Joachim Dietschmann, D
  L4 TC 1300          
  1   Vereinigung Süddeutscher Automobilsportler
BMW 1600/2
Karl Hurler, D
1573 L4 TC 1600 15 laps, 43.05,7        
  2    
BMW 1600/2
Anton Goeser, D
1573 L4 TC 1600 15 laps, 43.12,6        
  3   Renngemeinschaft Christopherus
BMW 1600/2
Elmar Helmut Clever, D
1573 L4 TC 1600 15 laps, 43.23,6        
  4   BMW-Alpina
BMW 1600/2
Dieter Hegels, D
1573 L4 TC 1600          
  5    
BMW 1600 TI
Karsten Stübner, D
1573 L4 TC 1600          
  6    
BMW 1600 TI
Dieter Dornhöfer, D
1573 L4 TC 1600          
  7    
Alfa Romeo
Rudolf Welter, D
1570 L4 TC 1600          
  8    
Alfa Romeo 1600 GTV
Bernd Neumann, D
1570 L4 TC 1600          
DNF      
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Gleich, D
1290 L4 TC 1300          
DNF      
NSU 1200 TT
Dieter Bilz, D
1260 L4 TC 1300          
DNF      
Alfa Romeo
Wolfram v. Helldorf-Garn, D
1290 L4 TC 1300          
DNF      
Renault R 8 Gordini
Wolfgang Krasser, D
1255 L4 TC 1300          
DNF      
BMW 1600/2
Wolfgang Vetter, D
1573 L4 TC 1600          
DNF      
BMW 1600/2
Kurt Auer, D
1573 L4 TC 1600          
DNF      
?BMW 1600/2
Georg Reisinger, D
1573 L4 TC 1600          
DNF      
?Alfa Romeo
Hans Peter Klein, D
1570 L4 TC 1600          
DNF      
Alfa Romeo Giulia Sprint GT
Klaus Dilg, D
1570 L4 TC 1600          
DNF      
BMW 1600/2
Knut Pfingsten, D
1573 L4 TC 1600          
DNF      
BMW 1600/2
Horst Steigerwald, D
1573 L4 TC 1600          

Rennen 5: Touring cars over 1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   BMW-Alpina
BMW 2800 CS
Ferfried von Hohenzollern, D
2996 L6 TC 3000 15 laps, 39.45,6        
2 1   Alfa Romeo Deutschland
Alfa Romeo 2000 GTAm
Hans Hessel, D
1985 L4 TC 2000 15 laps, 39.59,9        
3 2   Alfa Romeo Deutschland
Alfa Romeo 2000 GTAm
Gerhard Schüler, D
1985 L4 TC 2000 15 laps, 40.18,1        
4 3   Koepchen Eifelland
BMW 2002 TI
Hans Heyer, D
1990 L4 TC 2000 15 laps, 40.19,5        
  4   Team Schnitzer
BMW 2002 TI
Dieter Schmid, D
1990 L4 TC 2000          
  5    
BMW 2002
Horst Döring, D
1990 L4 TC 2000          
  6    
BMW 2002 TI
Jörg Obermoser, D
1990 L4 TC 2000          
  7    
BMW 2002 TI
Horst Günther, D
1990 L4 TC 2000          
  8   Hettel-Racing
Opel Rallye Kadett
Willi Bayer, D
  L4 TC 2000          
  9    
BMW 2002
Gerhard Lässig, D
1990 L4 TC 2000          
  10    
BMW 2002
Jürgen Koch, D
1990 L4 TC 2000          
  2   Auto-Wagner
Ford Capri 2300 GT
Heinz See, D
  V6 TC 3000 14        
  3    
BMW ?2500
Manfred Drögekopp, D
2494 L6 TC 3000 13        
  4    
Mercedes 250 SE
Horst Schreiber, D
2496 L6 TC 3000          
  5   Auto-Wagner
Ford Capri 2300 GT
Wolfgang Wunsch, D
  V6 TC 3000          
  1    
Chevrolet Camaro
Georges Kolb, CH
  V8 TC +3000 14? laps, 40.17,1        
  2   Motorclub Nordrhein
Ford Mustang
Rolf Kienen, D
  V8 TC +3000 14? laps, 41.30,6        
  3    
Jaguar Mk II 3.8
Roger Schweickert, CH
3781 L6 TC +3000 14? laps, 42.47,7        
  4    
Chevrolet Camaro
Dick Gallagher, USA
  V8 TC +3000          
  5    
Jaguar ?Mk II 3.8
Drenko Milosarljevic, D
3781 L6 TC +3000          
  6   AMRC Wuppertal
Ford Mustang
Bernd Lange, D
  V8 TC +3000          
DNF     Team Schnitzer
BMW 2800 CS
Ernst Furtmayr, D
2996 L6 TC 3000          
DNF     Team Schnitzer
BMW 2002
Karl-Heinz Becker, D
1990 L4 TC 2000          
DNF      
BMW 2002
Wolf Kirchdörfer, D
1990 L4 TC 2000          
DNF     Koepchen BMW Tuning
BMW 2002
Rainer Braun, D
1990 L4 TC 2000          
DNF      
BMW 2002
Peter-Henner Merz, D
1990 L4 TC 2000          
DNF      
BMW 2800 CS
Ernst Furtmayr, D
2996 L6 TC 3000          
DNF      
Unknown
Ingo Blum, D
    TC +3000          
DNF      
Ford Mustang
Mike Callahan, USA
  V8 TC +3000          

Rennen 6: GTs over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Oldenkott Tobacco & Pipes Racing
Porsche 911 S
Clemens Schickentanz, D
2247 B6 GT +2000 15 laps, 39.23,3        
2 1    
Porsche 911
Leopold von Bayern, D
1991 B6 GT 2000 15 laps, 39.26,8        
3 2   Hahn Sportwagen GmbH
VW-Porsche 914/6
Peter Kaiser, D
1991 B6 GT 2000 15 laps, 39.51,1        
4 3   Scuderia Lufthansa
VW-Porsche 914/6
Günter Schwarz, D
1991 B6 GT 2000 15 laps, 40.04,8        
  2    
Shelby GT350
Günther Ohler, D
4728 V8 GT +2000 15 laps, 41.54,4        
  4    
VW-Porsche 914/6
Ernst Seiler, CH
1991 B6 GT 2000          
  5    
Porsche 911
Eugen Kiemele, D
1991 B6 GT 2000          
  6    
VW-Porsche 914/6
Ingo Hopp, D
1991 B6 GT 2000          
  7    
VW-Porsche 914/6
Gustav Schlup, CH
1991 B6 GT 2000          
  8    
Lotus Elan
Wolfgang Schmidt, D
1594 L4 GT 2000          
  9    
Porsche 911 T
Peter Ehlert, D
1991 B6 GT 2000          
  10    
Porsche 911 L
Bob Stoddard, USA
1991 B6 GT 2000          
  11    
Opel GT
Günter Gruler, D
  L4 GT 2000          
DNF      
Porsche 911 S
Dieter Franke, D
1991 B6 GT 2000          
DNF      
Porsche 911 T
Rudi Thibaut, D
1991 B6 GT 2000