Heats
 
1968 Rheydter  Go 1970 Rheydter 
 
Back to index page

2. Int. Rheydter DMV-Rundstrecken-Rennen Zolder

Zolder, Belgium

Date: 29/3/1969 to: 30/3/1969
Track length: 4.184 m
Attendance:
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap: Kelleners in 1.44,3

Distance: 24 laps, 100 km
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 1, 2,3 and 5/63
Car info: 1969 Cars

 



Touring Cars Group 1
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
BMW 1800 TI
Manfred Geyer, D
1773 L4 Group 1 2000          
  2    
Opel Rallye Kadett
Walter Hermann, D
1897 L4 Group 1 2000          
  3    
Opel Rallye Kadett
Klaus Hammerschmidt, D
1897 L4 Group 1 2000          
  4    
BMW 2002
Udo Müller, D
1990 L4 Group 1 2000          
  1    
BMW 1600 TI
Hartmut Thiele, D
1573 L4 Group 1 1600          
  2    
BMW 1600 TI
Rolf Meyer, D
1573 L4 Group 1 1600          
  3    
BMW 1600 TI
Erhard Haas, D
1573 L4 Group 1 1600          
  4    
BMW 1600
Wieland Dörner, D
1573 L4 Group 1 1600          
  5    
Alfa Romeo Giulia Super
Hermann Cordes, D
1570 L4 Group 1 1600          
  6    
BMW 1600 TI
Günther Scherf, D
1573 L4 Group 1 1600          
  1    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Friedhelm Coenen, D
1290 L4 Group 1 1300          
  2    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Dieter Weizinger, D
1290 L4 Group 1 1300          
  3    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Gerhard Neitemeyer, D
1290 L4 Group 1 1300          
  1    
Fiat 850 sport coupé
Albert Strassmann, D
903 L4 Group 1 1150          
  2    
NSU 1000 TT
Hartmut Bauer, D
1085 L4 Group 1 1150          
  3    
Opel Kadett
Christoph Hagmann, D
1078 L4 Group 1 1150          
  1    
Fiat 850 Special
Manfred Klawitter, D
843 L4 Group 1 850          
  2    
Fiat 850 coupé
Horst Gamradt, D
843 L4 Group 1 850          
  3    
Fiat 850 coupé
Hans-Josef Brabender, D
843 L4 Group 1 850          
  4    
Fiat 850 Special
Günther Binzenbach, D
843 L4 Group 1 850          
  5    
Fiat 850 Special
Norbert Potthoff, D
843 L4 Group 1 850          
DNF      
BMW 2000 TI
Peter Barmé, D
1990 L4 Group 1 2000          

Touring Cars Group 2
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Ford Mustang
Friedhelm Meier, D
4728 V8 Group 2 +3000          
  1    
Opel Commodore GS
Günter Wiens, D
2490 L6 Group 2 3000          
  2    
Opel Commodore
Willi Nickel, D
2490 L6 Group 2 3000          
  3    
Opel Commodore GS
Heinz Helling, D
2490 L6 Group 2 3000          
  4    
Opel Commodore GS
Götz Brunswicker, D
2490 L6 Group 2 3000          
  1    
BMW 2002
Wilhelm Thoridt, D
1990 L4 Group 2 2000          
  2    
Porsche 911
Uwe Clees, D
1991 B6 Group 2 2000          
  3    
BMW 2002
Richard Peitz, D
1990 L4 Group 2 2000          
  4    
BMW 2000 TI
Dietrich Kunz, D
1990 L4 Group 2 2000          
  5    
BMW 1800
Sigmund Ogrodowcyk, D
1773 L4 Group 2 2000          
  6    
BMW 2002
Heinz Schumacher, D
1990 L4 Group 2 2000          
  1    
Alfa Romeo 1600 GTA
Clemens Schickentanz, D
1570 L4 Group 2 1600          
  2    
Alfa Romeo Giulia Super
Michael Westerfrölke, D
1570 L4 Group 2 1600          
  3    
BMW 1600 TI
Ulf Kayser, D
1573 L4 Group 2 1600          
  4    
BMW 1600 TI
Peter Sieben, D
1573 L4 Group 2 1600          
  1    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Wilhelm Bisterfeld, D
1290 L4 Group 2 1300          
  2    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Peter Marx, D
1290 L4 Group 2 1300          
  3    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Manfred Hartung, D
1290 L4 Group 2 1300          
  4    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Graziano Cancian, D
1290 L4 Group 2 1300          
  5    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Friedhelm Vogt, D
1290 L4 Group 2 1300          
  6    
Austin Mini Cooper S
Detlef Lonnemann, D
1293 L4 Group 2 1300          
  7    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Siegfried Nix, D
1290 L4 Group 2 1300          
  8    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Wulf-Gunter Schumacher, D
1290 L4 Group 2 1300          
  9    
Glas 1304 TS
Jürgen Koch, D
1290 L4 Group 2 1300          
  10    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Hartwig Bertrams, D
1290 L4 Group 2 1300          
  11    
Glas 1304 TS
Refflinghaus, D
1290 L4 Group 2 1300          
  12    
Alfa Romeo 1300 GTA Junior
Dieter Mohr, D
1290 L4 Group 2 1300          
  1    
NSU 1000 TT
Wolfgang Dietrich, D
1085 L4 Group 2 1150          
  2    
NSU 1000 TT
Werner Horn, D
1085 L4 Group 2 1150          
  3    
Opel Rallye Kadett
Hans-Joachim Böhl, D
1078 L4 Group 2 1150          
  4    
Opel Kadett
Franz Heine, D
1078 L4 Group 2 1150          
  5    
NSU 1000 TT
Peter van Dyck, D
1085 L4 Group 2 1150          
  1    
Fiat Abarth 1000 TC
Jochen Beumer, D
982 L4 Group 2 1000          
  2    
NSU 1000 TTS
Peter Otto, D
996 L4 Group 2 1000          
  3    
Fiat Abarth 1000 TC
Peter Matthies, D
982 L4 Group 2 1000          
  4    
NSU 1000 TTS
Peter Boden, D
996 L4 Group 2 1000          
  5    
NSU 1000 TTS
Walter Hotz, D
996 L4 Group 2 1000          
  6    
NSU 1000 TTS
Ferdi Wirtz, D
996 L4 Group 2 1000          
  7    
Fiat Abarth 1000 TC
Hans Kasperzik, D
982 L4 Group 2 1000          
  8    
BMC Mini Cooper
Willi Palmdorf, D
998 L4 Group 2 1000          
  1    
Fiat Abarth 850 TC
Manfred Beckers, D
847 L4 Group 2 850          
  2    
Fiat Abarth 850 TC
Helmut Amelung, D
847 L4 Group 2 850          
  3    
DKW F11 Junior
Rüdiger Schumacher, D
796 L3 Group 2 850          
  4    
Fiat 850 Special
Peter Ernst, D
843 L4 Group 2 850          
  5    
DKW F11 Junior
Theo Smeets, NL
796 L3 Group 2 850          
  6    
Fiat 850 Special
Otto Wilke, D
843 L4 Group 2 850          
  1    
Steyr-Puch 650 TR
Klaus Henrich, D
660 B2 Group 2 700          
  2    
BMW 700
Hans-Dieter Bätzgen, D
697 B2 Group 2 700          
  3    
Honda N600
Wilhelm Hahne, D
599 L2 Group 2 700          
  4    
BMW 700 CS
Herbert Helten, D
697 B2 Group 2 700          
DNF      
Ford Mustang
Bernd Lange, D
4728 V8 Group 2 +3000          
DNF      
BMW 2500
Ralf-Bernd Werner, D
2494 L6 Group 2 3000          
DNF      
BMW 1600 TI
Heinz-Jakob Helten, D
1573 L4 Group 2 1600          
DNF      
NSU 1000 TTS
Klaus Buhren, D
996 L4 Group 2 1000          
DNF      
Steyr-Puch 650 TR
Dieter Nakaten, D
660 B2 Group 2 700          
DNF      
Steyr-Puch 650 TR
Dietrich Hueck, D
660 B2 Group 2 700          
DNF      
Steyr-Puch 650 TR
Rudolf Ackermann, D
660 B2 Group 2 700          
DNF      
Steyr-Puch 650 TR
Karl-Heinz Jonen, D
660 B2 Group 2 700          
DNF      
Steyr-Puch 650 TR
Siegfried Theiss, D
660 B2 Group 2 700          

GTs
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche 911 T
Helmut Gillen, D
1991 B6 GT 2000          
  2    
Porsche 911 S
Willibert Krüger, D
1991 B6 GT 2000          
  3    
Alfa Romeo
Joachim Vittinghoff, D
  L4 GT 2000          
  4    
Alfa Romeo
Bernd Löhrke, D
  L4 GT 2000          
  1    
Glas 1300 GT
Eckard Babendenderde, D
1290 L4 GT 1300          
  2    
Simca 1200 S coupé
Hans E. Böhm, D
1204 L4 GT 1300          
  3    
Glas 1300 GT
Holger Veith, D
1290 L4 GT 1300          
  1    
Honda S 800
Lutz Hillesheim, D
791 L4 GT 1000          
  2    
Honda S 800
Armin Siefener, D
791 L4 GT 1000          
DNF      
Porsche 911 T
Peter Wisskirchen, D
1991 B6 GT 2000          
DNF      
Alpine A 110 1300S
Gerd Jobus, D
1289 L4 GT 1300          

Touring Cars Group 5
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
  1    
Porsche 911 L
Helmut Kelleners, D
1991 B6 Group 5 2000       1.44,3  
  2    
Porsche 911
Hans-Christian Jürgensen, D
1991 B6 Group 5 2000          
  1    
BMW 1600 TI
Manfred Mineif, D
1573 L4 Group 5 1600          
  2    
BMW 1600/2
Norbert Jülicher, D
1573 L4 Group 5 1600          
  3    
BMW 1600/2
Horst Lepenat, D
1573 L4 Group 5 1600          
  4    
BMW 1600/2
Hans Coenen, D
1573 L4 Group 5 1600          
  5    
BMW 1600/2
Michael Minninger, D
1573 L4 Group 5 1600          
  1    
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Horst Eiteneuer, D
1290 L4 Group 5 1300          
  2    
Morris Mini Cooper S
Carol Beynon, D
1293 L4 Group 5 1300          
  3    
Austin Mini Cooper S
Karl Johann, D
1293 L4 Group 5 1300          
  4    
Renault R 8 Gordini
Dieter Wunsch, D
  L4 Group 5 1300          
  5    
NSU TT
Udo Starck, D
  L4 Group 5 1300          
  6    
NSU 1000 TT
Hans-Dieter Brüsseler, D
  L4 Group 5 1300          
  7    
Glas 1304 TS
Alfred Martin, D
1290 L4 Group 5 1300          
  8    
Glas 1304 TS
Wolfgang Schirmer, D
1290 L4 Group 5 1300          
  1    
NSU 1000
Jürgen Kellers, D
996 L4 Group 5 1000          
  2    
Morris Mini Cooper
Jürgen Hustedt, D
998 L4 Group 5 1000          
  3    
Morris Mini
Horst H. Neuroth, D
  L4 Group 5 1000          
  1    
Honda N600
Siegfried Sträwe, D
599 L2 Group 5 700          
  2    
NSU Prinz IV
Wilfried Jacobi, D
598 L2 Group 5 700          
  3    
NSU Sport Prinz
Klaus Janik, D
598 L2 Group 5 700          
DNF      
BMW 2002
Peter Hoffmann, D
1990 L4 Group 5 2000          
DNF      
Alfa Romeo Giulia Super
Udo Braunheim, D
1570 L4 Group 5 1600          
NC      
Glas 1204 TS
Horst Wildau, D
  L4 Group 5 1300          
DNF      
Glas 1304 TS
Udo Groschke, D
1290 L4 Group 5 1300          
DNF      
Glas 1304 TS
Eberhard Heidler, D
1290 L4 Group 5 1300          
DNF      
NSU Sport Prinz
August Stawicki, D
598 L2 Group 5 700          

Remarks: Race schedule completely unknown