Heats
1968 Monza 
1967 Aspern  Go 1969 Aspern 
1968 Snetterton 
Back to index page

Preis von Wien

Flugplatz Aspern, Vienna, Austria

Date: 7/4/1968
Track length: 2.600 m
Attendance: unknown
Entries accepted: unknown
Starters: unknown
Finishers: unknown

Pole position: unknown
Fastest lap: Gardner in 1.12,3 (div. 1+2); Basche and Quester in 1.10,3 (div. 3)

Distance: 2 x 1 hour
Average speed: unknown
Weather:
Ruleset: Group 5/68
Car info: 1968 Cars

Pictures

This time, division 1 and 2 were combined; Abarth dominated division 1 as expected, division 2 was equally dominated by Australian Frank Gardner and his Lotus Cortina.
Exciting was the division 3 race, not only with Porsche and Alfa Romeo but BMW had joined the frame as well. And what a debut it was: at home ground, Quester dominated and won the race in front of Weber and his compressor Alfa Romeo.
In practice, a young Marshall lost his life when he was ran down by Pust, who left the road and went trough a few straw bales.


Division 3
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1/1 56 BMW AG
BMW 2002
Dieter Quester, A
1990 L4 Div. 3/2500 (Group 5) 131 km 2   1.10,30  
2 2/2 55 Alfa Romeo Deutschland
Alfa Romeo 1600 GTA-SA
Michel Weber, D
1570 s/c L4 Div. 3/2500 (Group 5) 130 km 4      
3 3/3 61 Auto Kremer Racing Team
Porsche 911
Erwin Kremer, D
1991 B6 Div. 3/2500 (Group 5) 128 km 3      
4 4/4 22 Bosch Racing Team
Porsche 911
Peter Peter, A
1991 B6 Div. 3/2500 (Group 2) 125 km        
5 5/5 29  
Alfa Romeo 1600 GTA
T. Pellizzoni, I
1570 s/c? L4 Div. 3/2500 (Group 2) 125 km        
6 6/6 27 Autodelta Austria
Alfa Romeo 1600 GTA
Klaus Reisch, A
1570 s/c? L4 Div. 3/2500 (Group 2) 121 km        
7 7/7 23 Valvoline RAR Racing team
Porsche 911
Siegfried Pust, A
1991 B6 Div. 3/2500 (Group 2) 121 km        
8 8/8 26  
Ford Lotus Cortina
Oskar Mras, A
1594 s/c? L4 Div. 3/2500 (Group 2) 120 km        
9 9/9 28 Automobilclub Trento
Porsche 911
Antonio Zadala ("Khandaru"), I
1991 B6 Div. 3/2500 (Group 5) 119 km        
10 10/10 59  
BMW 2002
Dieter Basche, D
1990 L4 Div. 3/2500 (Group 5) 108 km        
DNF   60?  
Porsche 911
Helmut Kelleners, D
1991 B6 Div. 3/2500 (Group 5)         Engine

Division 1 and 2
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1/1 48 Alan Mann Racing
Ford Lotus Cortina
Frank Gardner, AUS
1594 L4 Div. 2/1600 (Group 5) 127 km     1.12,3  
2 2/2 47 Autodelta S.p.A.
Alfa Romeo 1600 GTA
Teodoro Zeccoli, I
1570 L4 Div. 2/1600 (Group 5) 125 km        
3 3/1 40 Cooper Car Co.
BMC Mini Cooper S
John Rhodes, GB
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 5) 123 km        
4 4/2 41 Cooper Car Co.
BMC Mini Cooper S
Steve Neal, GB
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 5) 123 km        
5 1/1 34 SRT Holland
Fiat Abarth 1000 TC
Ab Goedemans, NL
982 L4 Div. 1/1000 (Group 5) 123 km        
6 2/2 33 SRT Holland
Fiat Abarth 1000 TC
Toine Hezemans, NL
982 L4 Div. 1/1000 (Group 5) 123 km     1.14,1  
7 5/3 50  
BMW 1600/2
Bernd Henne, D
1600 L4 Div. 2/1600 (Group 5) 121 km        
8 6/3 42 Autodelta S.p.A.
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Spartaco Dini ("Paco"), I
1290 L4 Div. 2/1300 (Group 5) 120 km        
9 3/3 37  
Fiat Abarth 1000 TC
Marsilio Pasotti ("Pam"), I
982 L4 Div. 1/1000 (Group 5) 120 km        
10 7/4 44 Autodelta S.p.A.
Alfa Romeo 1300 GT Junior
Enrico Pinto, I
1290 L4 Div. 2/1300 (Group 5) 120 km        
11 4/4 30 British Vita Racing
Austin Mini Cooper
Alec Poole, IRL
998 L4 Div. 1/1000 (Group 5) 117 km        
12 5/5 31 British Vita Racing
Morris Mini Cooper S 970
John Handley, GB
999 L4 Div. 1/1000 (Group 5) 115 km        
13 8/5 11 Valvoline RAR Racing team
Austin Mini Cooper S
Lammy Hofer, A
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 2) 115 km        
14 9/9 16 Racing Team Albatros
Austin Mini Cooper S
Alois Himmetsberger, A
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 2) 111 km        
15 6/1 6 Elan Racing Team
Steyr-Puch 650 TR
Heinz Liedl, A
692 B2 Div. 1/850 (Group 2) 111 km        
16 7/2 2 Auto-Wendlinger
Steyr-Puch 650 TR
Karl Wendlinger Jr, A
692 B2 Div. 1/850 (Group 2) 109 km        
17 8/3 1 ASC Schartner Bombe
Steyr-Puch 650 TR
Hans Fink, A
692 B2 Div. 1/850 (Group 2) 99 km        
DNF   3 Racing Team Albatros
BMW 700 CS
Helmut Silberberger, A
697 B2 Div. 1/850 (Group 2)          
DNF   10 Elan Racing Team
Morris Mini Cooper S
Josef Chalupa, A
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 2)          
DNF   14 ÖAMTC ZV Scheibbs
BMC Mini Cooper S
Herbert Gründsteidl, A
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 2)          
DNF   15 ZV Motor Wien
Austin Mini Cooper S
Heinz Fitzka, A
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 2)          
DNF   45  
BMC Mini Cooper S
Unknown
1293 L4 Div. 2/1300 (Group 5)          
DNF   36 Racing Team Albatros
Hillman Imp
R. Taschier, A
998 L4 Div. 1/1000 (Group 5)