Heats
1966 Budapest 
  Go  
 
Back to index page

Bergrennen Eigental

Eigental, Hergiswald, Switzerland

Date: 25/9/1966
Track length: unknown
Attendance: unknown
Entries accepted: unknown
Starters: unknown
Finishers: unknown

Pole position: -
Fastest lap: John Whitmore in 2.31,4

Distance: unknown
Average speed: unknown
Weather:
Ruleset: Group 2/63
Car info: 1966 Cars

Pictures



Division 1
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1    
Fiat Abarth 1000 TC
Hans Brun, CH
982 L4 Div. 1/1000 5.27,7        
2 1    
Fiat Abarth 850 TC
Roland Stierli, CH
847 L4 Div. 1/850 5.33,8        
3 2    
Fiat Abarth 1000 TC
Edy Welti, CH
982 L4 Div. 1/1000 5.34,3        
4 2    
Fiat Abarth 850 TC
Robert Blatter, CH
847 L4 Div. 1/850 5.39,8        
5 1    
Steyr-Puch 650 TR
Günther Volle, D
660 B2 Div. 1/700 5.49,7        
6 2    
Steyr-Puch 650 TR
Hans Fink, A
660 B2 Div. 1/700 5.52,2        
7 3    
Steyr-Puch 650 TR
Bruno Gerber, CH
660 B2 Div. 1/700 5.57,3        
8 4    
Steyr-Puch 650 TR
Albert Obrist, CH
660 B2 Div. 1/700 6.05,8        
9 3    
Austin Mini Cooper
Claudio Tschanger, CH
997 L4 Div. 1/1000 (Group 1) 6.11,7        
10 4    
Austin Mini Cooper S 970
Werner Stöckli, CH
999 L4 Div. 1/1000 6.11,8        
11 3    
Fiat Abarth 850 TC
Kurt Schneiter, CH
847 L4 Div. 1/850 6.19,0        
12 5    
Austin Mini Cooper
Marcel Lüthy, CH
997 L4 Div. 1/1000 (Group 1) 6.20,1        
13 6    
Austin Mini Cooper
Hans Gröflin, CH
997 L4 Div. 1/1000 6.21,3        
14 4    
Fiat Abarth 850 TC
Heinz Grossniklaus, CH
847 L4 Div. 1/850 6.22,1        
15 5    
Fiat 850 coupé
Patrick Lier, CH
843 L4 Div. 1/850 (Group 1) 6.22,2        
16 7    
Morris Mini Cooper
Pierre Auberson, CH
997 L4 Div. 1/1000 (Group 1) 6.23,7        
17 5    
Honda S 600
A. Müller
606 L4 Div. 1/700 (Group 1) 6.24,0        
18 8    
Austin Mini Cooper
Rudy Kraus, CH
997 L4 Div. 1/1000 6.25,5        
19 9    
Opel Kadett A
Gerhard Möll, CH
993 L4 Div. 1/1000 (Group 1) 6.26,9        
20 6    
Honda S 600
James-Bernard Fortmann, CH
606 L4 Div. 1/700 (Group 1) 6.27,1        
21 6    
Fiat 850 coupé
Jo Vonlanthen, CH
843 L4 Div. 1/850 (Group 1) 6.32,4        
22 7    
Honda S 600
Gebhard Winiger, CH
606 L4 Div. 1/700 (Group 1) 6.33,0        
23 8    
Honda S 600
W. Tschuppert, CH
606 L4 Div. 1/700 (Group 1) 6.42,5        
24 10    
Austin Mini Cooper
F. Nussbaum, CH
997 L4 Div. 1/1000 (Group 1) 6.42,6        
25 7    
Fiat 850 coupé
A. Bernard Bugnon, CH
843 L4 Div. 1/850 (Group 1) 6.49,8        
26 9    
Steyr-Puch 650 TR
? K. Baumgartner, A
660 B2 Div. 1/700 7.11,1        
DNF      
DKW F11 Junior
Bruno Wernli, CH
810 L3 Div. 1/850          
DSQ      
DKW F11 Junior
W. Kienzle
810 L3 Div. 1/850          

Division 2
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1   Alan Mann Racing
Ford Lotus Cortina
John Whitmore, GB
1594 L4 Div. 2/1600 5.04,4        
2 2   Alan Mann Racing
Ford Lotus Cortina
Bo Ljungfeldt, S
1594 L4 Div. 2/1600 5.06,5        
3 3    
Alfa Romeo 1600 GTA
Gerhard Schüler, D
1570 L4 Div. 2/1600 5.12,3        
4 4 187?  
Alfa Romeo 1600 GTA
Hans Brändli, CH
1570 L4 Div. 2/1600 5.22,6        
5 1    
Austin Mini Cooper S
Carlo Dubach, CH
1293 L4 Div. 2/1300 5.33,0        
6 2    
Morris Mini Cooper S
Charles Unternährer, CH
1293 L4 Div. 2/1300 5.40,1        
7 3    
Morris Mini Cooper S
Alain Cattin, CH
1293 L4 Div. 2/1300 5.44,7        
8 4    
Austin Mini Cooper S
Bruno Büchi, CH
1293 L4 Div. 2/1300 5.44,9        
9 5    
Ford Lotus Cortina
Jakob Hardmeier, CH
1594 L4 Div. 2/1600 5.45,2        
10 6    
Ford Lotus Cortina
F. Bisang, CH
1558 L4 Div. 2/1600 (Group 1) 5.45,3        
11 5    
Austin Mini Cooper S
Marc Frischknecht, CH
1293 L4 Div. 2/1300 5.47,4        
12 6    
Morris Mini Cooper S
André Savary, CH
1293 L4 Div. 2/1300 5.48,4        
13 7    
Austin Mini Cooper S
Georges Theiler, CH
1275 L4 Div. 2/1300 (Group 1) 5.50,5        
14 8/1    
Austin Mini Cooper S
F. Cremonini
1071 L4 Div. 2/1150 5.50,6        
15 9    
BMC Mini Cooper S
Pierre Kapp, CH
1293 L4 Div. 2/1300 5.53,0        
16 10    
Austin Mini Cooper S
Kaspar Gretler, CH
1275 L4 Div. 2/1300 (Group 1) 5.58,9        
17 7    
Alfa Romeo Giulia Sprint GT
Franco Birchler
1570 L4 Div. 2/1600 (Group 1) 5.59,1        
18 11    
BMC Mini Cooper S
Marc Antiglio, CH
1275 L4 Div. 2/1300 (Group 1) 6.00,3        
19 12    
BMC Mini Cooper S
Charles-H. Perrenoud, CH
1275 L4 Div. 2/1300 (Group 1) 6.00,8        
20 8    
Alfa Romeo Giulia Sprint GT
N. Rommel
1570 L4 Div. 2/1600 (Group 1) 6.01,7        
21 13    
Morris Mini Cooper S
Hermann Hauri
1275 L4 Div. 2/1300 (Group 1) 6.06,1        
22 14/2    
Renault R 8 Gordini
M. Beutler
1108 L4 Div. 2/1150 6.06,7        
23 15/3    
Vauxhall Viva
Jörg Fässler, CH
  L4 Div. 2/1150 6.10,8        
24 9    
Alfa Romeo Giulia TI Super
Charly Guenin, CH
1570 L4 Div. 2/1600 6.11,0        
25 16/2    
NSU 1000 TT
Michel Christen, CH
1085 L4 Div. 2/1150 (Group 1) 6.13,9        
26 17/3    
NSU 1000 TT
Fritz Scheidegger, CH
1085 L4 Div. 2/1150 (Group 1) 6.15,2        
27 10    
Alfa Romeo Giulia Sprint GT
Franz Harre, CH
1570 L4 Div. 2/1600 (Group 1) 6.17,2        
28 11    
Ford Cortina GT
A. Schwarzenbach
1498 L4 Div. 2/1600 (Group 1) 6.21,7        
29 12    
Ford Cortina GT
Martin Zimmermann, CH
1498 L4 Div. 2/1600 6.22,8        
30 13    
Alfa Romeo Giulia TI Super
W. Moser
1570 L4 Div. 2/1600 6.26,6        
31 18/6    
Opel Kadett
H.-J. Hänggi, CH
1078 L4 Div. 2/1150 (Group 1) 6.26,6        
32 14    
Ford Cortina GT
Karl Burkhardt, CH
1498 L4 Div. 2/1600 (Group 1) 6.33,2        
33 19/4    
MG 1100
R. Bischof
1098 L4 Div. 2/1150 6.34,6        
34 15    
Isuzu Bellet GTR
G. Kreienbühl
1584 L4 Div. 2/1600 6.37,2        
DNF      
Alfa Romeo 1600 GTA
Charles Ramu-Caccia, CH
1570 L4 Div. 2/1600         Accident
DNF      
Alfa Romeo 1600 GTA
Hubert Ihle, CH
1570 L4 Div. 2/1600         Accident
DNF      
Alfa Romeo 1600 GTA
Valerio Corti, I
1570 L4 Div. 2/1600          

Division 3
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1 1 204 BMW
BMW 2000 TI
Hubert Hahne, D
1990 L4 Div. 3/2000 5.20,9        
2 1 205  
Plymouth Barracuda
Arthur Blank, CH
4490 V8 Div. 3/+2000 5.30,1        
3 2 130  
Ford Mustang
Alfred Benzinger, CH
4728 V8 Div. 3/+2000 (Gr. 1) 5.34,0        
4 3 129  
Ford Mustang
Adolf Kern, A
4728 V8 Div. 3/+2000 (Gr. 1) 5.37,6        
5 2    
BMW 1800 TI
Robert Jenny, CH
1773 L4 Div. 3/2000 5.41,4        
6 4 128 Helbling Racing Team
Ford Mustang
Ruedi Helbling, CH
4728 V8 Div. 3/+2000 (Gr. 1) 5.41,9        
7 3    
Volvo 122 S
Robert Bernasconi, CH
1778 L4 Div. 3/2000 5.54,6        
8 4    
Volvo PV 544 sport
Peter Wetterwald, CH
1778 L4 Div. 3/2000 5.58,3        
9 5    
BMW 1800 TI
Rico Kurrus, CH
1773 L4 Div. 3/2000 (Gr. 1) 5.59,7        
10 6    
Volvo PV 544 sport
D. Guenat
1778 L4 Div. 3/2000 6.18,0        
11 7    
Volvo PV 544 sport
A. Tantardini
1778 L4 Div. 3/2000 6.19,4        
12 8    
Volvo PV 544 sport
Walter Heiniger, CH
1778 L4 Div. 3/2000 6.20,7        
DNF      
BMW 2000 TI
Nikolaus Killenberg, D
1990 L4 Div. 3/2000