Heats
1966 Mainz-Finthen 
1965 Avus  Go  
1966 Hockenheim GPT 
Back to index page

Internationales DMV-Avus-Rennen

AVUS, Berlin, BRD

Date: 26/6/1966
Track length: 8.290 m
Attendance:
Entries accepted: unknown
Starters: unknown
Finishers: unknown

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 10 laps
Average speed:
Weather:
Ruleset: Group 2/63
Car info: 1966 Cars

 



Touring cars under 700 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1      
Steyr-Puch 650 TR
Franz Eichhammer, D
660 B2 700          
2      
BMW 700 S
Dieter Bohnhorst, D
697 B2 700          
3      
BMW 700
Manfred Beckers, D
697 B2 700          
4      
BMW 700
Harald Lehnshack, D
697 B2 700          
5      
BMW 700
H.J. Drechsel, D
697 B2 700          
6      
BMW 700
Jürgen Lenk, D
697 B2 700          
7      
BMW 700
Norbert Brucks, D
697 B2 700          
8      
BMW 700
Rainer Milster, D
697 B2 700          
9      
BMW 700 S
Kurt Grosse, D
697 B2 700          
10      
BMW 700
Hans Bunn, D
697 B2 700          
11      
Steyr-Puch 650 TR
Peter Rupsch, D
660 B2 700          
DNF      
BMW 700
Ulrich Schleifer, D
697 B2 700          

Touring cars 700-1000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1      
Fiat Abarth 1000 TC
Wolf-Dieter Mantzel, D
982 L4 1000          
2      
DKW F11 Junior
Jürgen Berg, D
796 L3 1000          
3      
DKW F12
Wolfgang Thiele, D
889 L3 1000          
4      
DKW F11 Junior
Bernhard Uphoff, D
796 L3 1000          
5      
Fiat 850
Werner Staar, D
843 L4 1000          
6      
Fiat 770
Hans-Jürgen Schmutzky, D
767 L4 1000          
7      
Fiat Abarth 850 TC
H.-Jürgen Mack, D
847 L4 1000          
8      
DKW F12
Horst Lehr, D
889 L3 1000          
9      
Fiat Abarth 850 TC
Heinz Schulze, D
847 L4 1000          
10      
Fiat Abarth
Lüpcke Burkhard, D
  L4 1000          
11      
DKW F11 Junior
Horst Wildau, D
796 L3 1000          
12      
Simca 1000
Bernd Sieg, D
944 L4 1000          
13      
NSU Prinz 1000
Bernd Hundenborn, D
996 L4 1000          
14      
DKW F11 Junior
Manfred Michelmichel, D
796 L3 1000          
DNF      
Fiat Abarth 1000 TC
Willi Kauhsen, D
982 L4 1000          
DNF      
Fiat Abarth 850 TC
Hans-J. Schilf, D
847 L4 1000          
DNF      
Auto Union
Bernd Baumann, D
  L3 1000          
DNF      
DKW F11 Junior
Otto Linzenburg, D
796 L3 1000          

Touring cars 1000-1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1      
BMC Mini Cooper S
Christian Schmarje, D
1293 L4 1300          
2      
Glas 1304 TS
Gerhard Bodmer, D
1290 L4 1300          
3      
Glas 1304 TS
Klaus Jurichs, D
1290 L4 1300          
4      
Glas 1204 TS
Axel Kreuzinger, D
1189 L4 1300          
5      
Glas 1204 TS
Peter Töpfer, D
1189 L4 1300          
6      
Glas 1304 TS
Rudolf Kasner, D
1290 L4 1300          
7      
Renault R 8 Gordini
Manfred Marschke, D
1108 L4 1300          
8      
Glas 1304 TS
Gerhard Heidler, D
1290 L4 1300          
DSQ      
Glas 1304 TS
Manfred Eysoldt, D
1290 L4 1300         DSQ: 1700 type inlet manifold not allowed
DNF      
Glas 1304 TS
Karl-Heinz Becker, D
1290 L4 1300          
DNF      
Glas 1304 TS
Jens-Jörg Fischer, D
1290 L4 1300          
DNF      
NSU 1000 TT
Günter Stein, D
1085 L4 1300          

Touring cars 1300-1600 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1      
Alfa Romeo 1600 GTA
Herbert Schultze, D
1570 L4 1600          
2      
Alfa Romeo 1600 GTA
Hans Bohlmeier, D
1570 L4 1600          
3      
Alfa Romeo Giulia TI Super
Manfred Pade, D
1570 L4 1600          
4      
Alfa Romeo Giulia TI Super
Heinz Walter, D
1570 L4 1600          
5      
Ford Lotus Cortina
Cecil-James Bayfield, GB
1594 L4 1600          
6      
Alfa Romeo Giulia TI Super
Werner Buls, D
1570 L4 1600          
7      
Ford Taunus 12M TS coupé
Heinz Kasner, D
1498 V4 1600          
8      
Siata (Neckar) 1500 TS
Horst Protz, D
1481 L4 1600          
9      
Ford Taunus 12M TS
Jürgen Nitsch, D
1498 V4 1600          
10      
Fiat 1500
Paul Ibold, D
1481 L4 1600          
DNF      
Ford Taunus 12M TS coupé
Horst Knabe, D
1498 V4 1600          
DNF      
Alfa Romeo Giulia TI Super
Kurt Stasiak, D
1570 L4 1600          

Touring cars 1600-2000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1      
BMW 2000 TI
Josef Schnitzer, D
1990 L4 2000          
2      
BMW 1800 TI
Klaus Gerwitz, D
1773 L4 2000          
3      
BMW 1800 TI
Roland Brandenburger, D
1773 L4 2000          
4      
BMW 1800 TI
Walter Schmitt, D
1773 L4 2000          
DNF      
BMW 1800 TISA
Klaus Miersch, D
1773 L4 2000          

Touring cars 2000-2500 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1      
Mercedes 220 SE
Alfred Katz ("Fred Cats"), D
2195 L6 2500          
2      
Mercedes 220 SEb
Klaus Behrmann, D
2195 L6 2500          
3      
Mercedes 220 S
Kurt Belz, D
2195 L6 2500          

Touring cars over 2500 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1      
Jaguar Mk II 3.8
Friedrich Bryzmann, D
3781 L6 +2500          
2      
Opel Diplomat
Heidi Hetzer, D
4638 V8 +2500          
DNF      
Mercedes 300 SE
Albert Pfuhl, D
2996 L6 +2500          

Remarks: Exact race/class schedule unknown