Heats
 
  Go 1965 Knutstorp 
1964 Skarpnack 
Back to index page

I Hyllingeloppet

Ring Knutstorp, Kagerod, Sweden

Date: 26/4/1964
Track length: 1.100 m
Attendance: 15.000
Entries accepted:
Starters:
Finishers:

Pole position:
Fastest lap:

Distance: 15 laps
Average speed:
Weather: Cloudy
Ruleset: Group 2/63
Car info: 1964 Cars

 



Group 2 under 850 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1   8 Malungs MK
DKW F11 Junior
Anders Berglöf, S
796 L3 Group 2 850 15 laps, 13.19,2 2      
2   21 Halmstads AK
BMW 700 CS
Olof Wijk, S
697 B2 Group 2 850 15 laps, 13.30,4 3      
3   5 SMK Trollhättan
Saab 96 Sport
Sigvard Johansson, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.38,3 1      
4   3 Halmstads AK
Saab 96 Sport
Björn Rothstein, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.40,0 6      
5   20 Botkyrka MK
Saab 96
Lars Lillnor, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.40,5 4      
6   17 Botkyrka MK
Saab 96
David Livebrandt, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.40,9 7      
7   25 Wäxjö MS
Saab 96
Gillis Kjelsson, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.46,6        
8   2 Varbergs MK
Saab 96
Gösta Karlsson, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.46,9        
9   13 Medelpads AMK
BMW 700 CS
Åke Persson, S
697 B2 Group 2 850 15 laps, 13.48,0        
10   24 Kalmar MK
Saab 96
Seppo Salminen, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.50,1        
11   10 Halmstads AK
Saab 96 Sport
Bengt Gustavsson, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.51,7        
12   7 Ulricehamns MK
Saab 96 Sport
Anders Sigurdsson, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.52,3        
13   14 Gislaveds MK
Saab 96 Sport
Åke Bengtsson, S
841 L3 Group 2 850 15 laps, 13.59,6        
14   6 SMK Hällevadsholm
Saab 96 Sport
Boo Johansson ("Boo Brasta"), S
841 L3 Group 2 850 14 8      
15   6 SMK Hällevadsholm
Saab 96
Erikki Salminen, S
841 L3 Group 2 850 13        

Group 2 850-1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1   9 BMC Sweden AB, Södertalje
BMC Mini Cooper S
Barbara Johansson, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 13.32,9        
2   3 MSK Hammaren
BMC Mini Cooper S
Börje Österberg, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 13.47,7        
3   29 GM’s Återförsäljarförening
Opel Kadett A
Håkan Lindberg, S
993 L4 Group 2 1300 15 laps, 13.57,9        
4   26 Skaraborgs SVK
BMC Mini Cooper S
Ragnar Eklund, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 13.59,1        
5   2 Babea Racing Team
BMC Mini Cooper S
Jan-Erik Andreason, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 14.09,7        
6   13 Halmstads AK
BMC Mini Cooper S
Gösta Pettersson, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 14.11,2        
7   1 AMCK
BMC Mini Cooper
Bengt Johansson, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 14.12,7        
8   4 Taxi MK
BMC Mini Cooper
Johnny Levin, S
  L4 Group 2 1300 15 laps, 14.13,1        
9   25 GM’s Återförsäljarförening
Opel Kadett A
Ragnar Eklund, S
993 L4 Group 2 1300 15 laps, 14.19,6        
10   21 Hyllinge MS
BMC Mini Cooper
Göte Ingvar Johansson, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 14.22,6        
11   8 Jönköpings MK
BMC Mini Cooper S
Ingemar Rosell, S
1275? L4 Group 2 1300 15 laps, 14.23,5        
12   23 Botkyrka MK
Ford Anglia
Gerhard Isberg, S
997 L4 Group 2 1300 15 laps, 14.29,4        
13   14 MS Stockholm
BMC Mini Cooper S
Tommy Lündin, S
1275? L4 Group 2 1300 14        
DNF   16 BMC Sweden AB, Södertalje
BMC Mini Cooper S
Harry Källström, S
1275? L4 Group 2 1300          

Group 2 over 1300 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1   30 Filipstads MC
Ford Lotus Cortina
Gunnar Carlsson, S
1594 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.15,8        
2   13 Botkyrka MK
Volvo PV 544 sport
Stig Dahlman, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.19,3        
3   2 Bengtsfors MC
Ford Lotus Cortina
Erik Berger, S
1594 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.21,0        
4   1 SMK Nyköping
Volvo 122 S
Hans Wängstre, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.22,9        
5   14 Upplands Väsby MK
Volvo PV 544
Roger Karlström, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.26,4        
6   4 Ford Motor Company AB
Ford Lotus Cortina
Bengt Söderström, S
1594 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.32,9        
7   27 Borås MK
Volvo 122 S
Sture Carlsson, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.39,7        
8   3 SMK Hällevadsholm
Volvo PV 544
Rune Tobiasson, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.42,2        
9   21 Karlstads MC
Volvo PV 544
Rolf Bergström, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.42,8        
10   5 Botkyrka MK
Volvo PV 544 sport
Leif Petterson, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.44,8        
11   8 AMCK
Alfa Romeo Giulia TI
Harald Kronegård, S
1570 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.53,6        
12   24 SMK Hälsingborg
Volvo PV 544
Krister Holsby, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.54,1        
13   6 Karlstads MC
Volvo PV 544 sport
Axel Ekman, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.57,5        
14   23 Göteborgs MF
Volvo PV 544
Rolf Olofsson, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.59,3        
15   25 Skaraborgs SVK
Ford Lotus Cortina
Torsten Friberg, S
1594 L4 Group 2 +1300 15 laps, 13.59,8        
16   15 Upplands Väsby MK
Volvo PV 544
Kurt Johansson, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 14.00,2        
17   26 Kalmar MK
Volvo 122 S
Evert Christofferson, S
1778 L4 Group 2 +1300 15 laps, 14.01,9        
18   34 Hyllinge MS
Ford Lotus Cortina
Jan Åkeson, S
1594 L4 Group 2 +1300 15 laps, 14.03,1        
DNF   32 SSK
Ford Lotus Cortina
Anders Josephson, S
1594 L4 Group 2 +1300          

Group 1 under 2000 cc
Pos Pos in class # Team / Entrant
Car- Engine
Drivers, Nationality Engine
vol. (cc)
Engine
Type
Group Distance,
time
Qualifying position Qualifying time Fastest lap Reason out,
remarks
1   22 Kalmar MK
Volvo 122 S
Karl-Erik Andersson, S
1778 L4 Group 1 2000          
2   32 Hyllinge MS
Saab 96 Sport
Kaj Bornebusch, S
841 L3 Group 1 2000          
3   26 SMK Malmö
DKW F12
Åke Persson, S
889 L3 Group 1 2000          
4   20 Laholms MK
BMC Mini Cooper S
Karl-Erik Nilsson, S
1275 L4 Group 1 2000          
5   33 Hyllinge MS
Saab 96 Sport
Åke Bornebusch, S
841 L3 Group 1 2000          
6   23 Vimmerby MS
Volvo PV 544
Olof Karlberg, S
1778 L4 Group 1 2000          
7   34 Hyllinge MS
VW 1500 S
Olle Bornebusch, S
1493 B4 Group 1 2000          
8   3 Hyllinge MS
Volvo PV 544
Bo Tovman, S
1778 L4 Group 1 2000          
9   8 KAK
Volvo PV 544
Börje Jönsson, S
1778 L4 Group 1 2000          
10   15 Wäxjö MS
Ford Cortina GT
Jan-Åke Almér, S
1498 L4 Group 1 2000          
11   30 Kalmar MK
Volvo 122 S
Lars-Göran Karlsson, S
1778 L4 Group 1 2000          
12   21 Kalmar MK
Volvo 122 S
Rune Andersson, S
1778 L4 Group 1 2000          
13   14 Hässelholms MK
Ford Cortina GT
Arne Martinsson, S
1498 L4 Group 1 2000          
14   11 Laholms MK
Saab 96 Sport
Lennart Patriksson, S
841 L3 Group 1 2000          
15   28 Wäxjö MS
BMC Mini Cooper
Anders Lundberg, S
  L4 Group 1 2000          
16   5 Malmö AK
BMC Mini Cooper
Per-Olof Troedsson, S
  L4 Group 1 2000          
17   17 Halmstads AK
Ford Cortina GT
Björn Broberg, S
1498 L4 Group 1 2000          
18   18 Hyllinge MS
Saab 96 Sport
Kjell Strandberg, S
841 L3 Group 1 2000